Японската организация "Нихон Хиданкьо", създадена от хора, оцелели от атомните бомбардировки в Хирошима и Нагасаки, беше обявена за носител на тазгодишната Нобелова награда за мир. Членовете на организацията, известни още като Хибакуша, получават наградата за усилията си за постигане на свят без ядрени оръжия.
"Нихон Хиданкьо" (на японски: 日本被団協; на английски: Nihon Hidankyō), известна още като Международна конфедерация на пострадалите от атомна и водородна бомба (Japan Confederation of A- and H-Bomb Sufferers Organizations), е японска правозащитна и антиядрена огганизация, която води кампания срещу ядреното оръжие в света.
Създадена е като национална организация за оцелелите от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война, известни с японския термин “хибакуша“. Членовете са от всички японски префектури. Организацията е основана в специални район Минато (на японски: 港区, Minato-ku; Minato City) в Токио, Япония.
Основана е на 10 август 1956 г. от Сенджи Ямагучи с цел да представлява интересите на засегнатите от атомните бомбардировки. Самият Ямагучи претърпява тежки радиационни изгаряния на 9 август 1945 г. като 14-годишен работник в оръжейна фабрика на „Мицубиши“ в Нагасаки, което трайно обезобразява лицето му.
Целите на организацията включват преди всичко използването срещу ядрена война и унищожаването на всички ядрени оръжия и създаването и подписването на международен договор за забрана на ядрените оръжия. Тя също така настоява за държавно обезщетение за жертвите и щетите, причинени от атомната бомбардировка, с аргумента, че държавата е участвала в световната война и следователно е отговорна за щетите, причинени от бомбардировката. И накрая призовава за осигуряване на защитата и подкрепата на хибакуша, от които повече от 300 000 души живеят днес в Япония и много повече в Корея и други части на света.
Членовете на „Хиданкьо“, всички от които са хибакуша, се борят и печелят приемането на 2 закона: Закон за медицинска помощ на жертвите на бомбите (1956) и Закон за специални мерки за страдащите (1967). В Закона за подпомагане на оцелелите от атомна бомба има определени признати категории хибакуша: хора, изложени директно на бомбата и непосредствените последствия от нея; хора, изложени в радиус от 2 километра, които са влезли в зоната на унищожение в рамките на 2 седмици след експлозията; хора, изложени на радиоактивни утайки като цяло; и тези, експонирани (на латински: in utero - в утробата), чиито майки са били бременни и принадлежат към някоя от тези определени категории.
През 2005 г. „Нихон Хиданкьо“ и Сенджи Ямагучи са сред фаворитите за Нобеловата награда за мир.
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..