Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Японската организация "Нихон Хиданкьо" получава Нобеловата награда за мир

Снимка: БТА

Японската организация "Нихон Хиданкьо", създадена от хора, оцелели от атомните бомбардировки в Хирошима и Нагасаки, беше обявена за носител на тазгодишната Нобелова награда за мир. Членовете на организацията, известни още като Хибакуша, получават наградата за усилията си за постигане на свят без ядрени оръжия.

"Нихон Хиданкьо" (на японски: 日本被団協; на английски: Nihon Hidankyō), известна още като Международна конфедерация на пострадалите от атомна и водородна бомба (Japan Confederation of A- and H-Bomb Sufferers Organizations), е японска правозащитна и антиядрена огганизация, която води кампания срещу ядреното оръжие в света.

Създадена е като национална организация за оцелелите от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война, известни с японския термин “хибакуша“. Членовете са от всички японски префектури. Организацията е основана в специални район Минато (на японски: 港区, Minato-ku; Minato City) в Токио, Япония.

Основана е на 10 август 1956 г. от Сенджи Ямагучи с цел да представлява интересите на засегнатите от атомните бомбардировки. Самият Ямагучи претърпява тежки радиационни изгаряния на 9 август 1945 г. като 14-годишен работник в оръжейна фабрика на „Мицубиши“ в Нагасаки, което трайно обезобразява лицето му.

Целите на организацията включват преди всичко използването срещу ядрена война и унищожаването на всички ядрени оръжия и създаването и подписването на международен договор за забрана на ядрените оръжия. Тя също така настоява за държавно обезщетение за жертвите и щетите, причинени от атомната бомбардировка, с аргумента, че държавата е участвала в световната война и следователно е отговорна за щетите, причинени от бомбардировката. И накрая призовава за осигуряване на защитата и подкрепата на хибакуша, от които повече от 300 000 души живеят днес в Япония и много повече в Корея и други части на света.

Членовете на „Хиданкьо“, всички от които са хибакуша, се борят и печелят приемането на 2 закона: Закон за медицинска помощ на жертвите на бомбите (1956) и Закон за специални мерки за страдащите (1967). В Закона за подпомагане на оцелелите от атомна бомба има определени признати категории хибакуша: хора, изложени директно на бомбата и непосредствените последствия от нея; хора, изложени в радиус от 2 километра, които са влезли в зоната на унищожение в рамките на 2 седмици след експлозията; хора, изложени на радиоактивни утайки като цяло; и тези, експонирани (на латински: in utero - в утробата), чиито майки са били бременни и принадлежат към някоя от тези определени категории.

През 2005 г. „Нихон Хиданкьо“ и Сенджи Ямагучи са сред фаворитите за Нобеловата награда за мир.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Беларус Александър Лукашенко

Лукашенко: За нищо не съжалявам

Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че не съжалява, че е предоставил територията на страната като плацдарм за началото на руската инвазия в Украйна.  "За нищо не съжалявам," подчерта 70-годишният авторитарен лидер, който на днешното гласуване се опитва да си осигури седми президентски мандат след повече от 30 години на власт в бившата..

публикувано на 26.01.25 в 17:46

"Сънди таймс": Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Великобритания

Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Обединеното кралство, а не на Съединените щати, пише "Сънди таймс“, като се позовава на споразумение от 1917 година. Тръмп вярва, че САЩ ще получат контрол над Гренландия В интервю за "Сънди таймс“ Том Хьойем, представител на Дания в Гренландия от 1982 до 1987..

публикувано на 26.01.25 в 17:32
Снимката е илюстративна, архив.

Общинският инвитро фонд в Троян е подпомогнал финансово 94 двойки, рoдени са 22 бебета

За 12 години  от създаването му общинският фонд за асистирана репродукция  в Троян е подпомогнал финансово 94  семейства или двойки, като рoдените бебета са 22. Средствата, с които се подпомагат инвитро процедури се осигуряват от  дарения и от общинския бюджет, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Малко над 20% от двойките, които сме..

публикувано на 26.01.25 в 17:04

Обезопасяват с мрежи рискови участъци по пътната мрежа в Кюстендилско

Рискови участъци по пътищата между населените места в община Кюстендил ще бъдат обезопасени с мрежи. Пореден протест на кюстендилци срещу институциите след катастрофата край Ябълково Общината ще финансира и монтирането на мрежа от двете страни на еднокилометров участък от пътя при село Ябълково, където преди около месец след катастрофа с..

публикувано на 26.01.25 в 16:46

Русия съобщи, че е завладяла още едно село в Донецка област

Руските сили са завладели още едно село в украинската Донецка област, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. Москва обяви също, че системи за противовъздушна отбрана са унищожили 15 украински дрона над Русия и два морски дрона в Черно море. Осем дрона са били свалени над Рязанска област, шест са били унищожени в Курска..

публикувано на 26.01.25 в 16:13

Външният министър проведе разговор с премиера и първи дипломат на Катар

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с министър-председателя и министър на външните работи на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани, съобщиха от пресслужбата на Министерството на външните работи (МВнР).   Георгиев е дал висока оценка на продължаващите интензивни усилия на Катар за насърчаване на мира в Близкия Изток,..

публикувано на 26.01.25 в 16:07

С възстановка в Кюстендил честваха 147 години от Освобождението на града

Стотици кюстендилци гледаха възстановката по събитията отпреди 147 години - Освобождението на града. Така започна културната програма във връзка с годишнината от Освобождението на Кюстендил, станало на 29 януари 1878 година. Инициативата е на НЧ "Ген. Вл. Заимов“ и е подкрепена от Общината. Според архивите и историческите извори..

публикувано на 26.01.25 в 15:06