Рекордните над един милиард лева, които получават българските държавни университети тази година от републиканския бюджет, не са достатъчни за финансовата стабилност на висшите ни училища, които искат да изнасят академичен продукт в чужбина. Това коментираха от Съвета на ректорите, който проведе редовното си заседание във Великотърновския университет. Ректорите предупредиха, че фиксираната със Закона за висшето образование минимална асистентска заплата от 2516 лева ще затвори вратите на университетите за назначаване на нови асистенти, защото тези повишени с 1000 лева възнаградения им тежат финансово.
Според Закона за висшето образование, държавните ни университети трябва да получават до 0,9 % от брутния вътрешен продукт за издръжка на обучението. Реално получаване 0,4 %. Предлагаме промяна на критериите за финансиране, с което ще получаваме 0,6 % от БВП, посочиха от Съвета на ректорите. Според тях правителството нарушава закона като при фиксирани 10 % финансиране за развитие на научно-изследователска дейност, за тази година са получили 1,5 на сто от полагащите им се пари.
Фиксираната със Закона за висшето образование 2516 лв. минимална асистентска заплата ще затвори вратите на университетите за млади асистенти, коментира проф. Миглена Темелкова, председател на съвета на ректорите:
"Самата регулация на минималната асистентска заплата ще доведе до затваряне на пътя за академично развитие на младите асистенти и за отваряне на вратите на университетите за асистенти, защото те допълнително ще натоварят бюджета на този университет".
Българските университети активно да си сътрудничат с вузовете в Израел. Това е помолил на срещата си с ректорите израелският посланик у нас.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..