Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Между европейска солидарност и патриотизъм няма истинска граница"

Проф. Александър Кьосев: Ако гражданите откажат да гласуват, тези, които играят своите игри, ще ги играят още по-добре

"Трябва да се казва публично истината"

| Интервю
Александър Кьосев
Снимка: БТА

В България ще се случи голяма катастрофа. Такава прогноза направи пред БНР проф. Александър Кьосев.

"Ситуацията е много лоша. Виждаме как един човек превзема брутално българските институции, воюва чрез прокуратура и съдилища със своите политически противници. Прави го по безсрамен начин и пред очите на цялата българска публика, която не се възмущава особено много. Това е чудовищно! Тази чудовищност е късогледа. Тя не вижда какво става по света и не се интересува от това, което става.

На първо място трябва да се казва публично истината по един категоричен начин, да не се замъглява. Един от големите проблеми на България в момента е, че цялата медийна сфера отказва да говори за тези работи. Тя ги нормализира. Говори така, сякаш са тъпими, а те не са. Това е нарушаване на институционалния ред на демокрацията.

Ако гражданите откажат да се конфронтират с истината, ако се откажат да гласуват, какво ще стане? Ще падне избирателната активност и хората, които играят своите игри, ще ги играят още по-добре". 

Всеки гражданин има дълг към моралната атмосфера в тази страна и към удържането на вярата, отбеляза още той в предаването "Хоризонт до обед".

Проф. Кьосев обърна внимание и на европейската солидарност.

"Между европейска солидарност и патриотизъм няма истинска граница. Патриотизмът е усещане за принадлежност. Мога да принадлежа и на по-големи общности, да имам усещане за връзка с тях. ЕС е подобен пример". 

Той разказа за предстоящия Фестивал на европейската солидарност.

"Фестивалът казва, че единството не  е достатъчно. Необходима е солидарност. Тя е нещо повече".

Той обясни, че е  време за създаване на културен проект в европейската общност.

"Когато възниква проектът за ЕС, културната политика съзнателно е оставена на втори план. Сега обаче е време. Има доста подобни инициативи. Те изискват не просто регулации и еднакви стандарти, изискват европейците да се почувстват като едно цяло. Да почувстват, че имат обща съдба, която е свързана с големите драми на Европа". 

Добре е заедно с прокарването на стени и граници, да помним идеята за свободата, за универсалния ред в Европа и мечтата за единство и солодарност, призова проф. Кьосев. 

"Да има баланс между тези две огромни ценности - сигурността и свободата". 

Той коментира големите военни конфликти в Украйна и в Близкия изток в контекста на европейската солидарност.

"Европа помага на Украйна, но ако не беше американската помощ, това нямаше да е достатъчно. Слушам от 20 години приказки за създаване на общоевропейски въоръжени сили, но абсолютно нищо не е постигнато в тази посока. Бюджетите на отделните страни не са вдигнати до необходимите нива в ситуация на война. Не знам как ще завърши войната, но Европа не беше достатъчно добре подготвена за нея. 

Становищата на отделните европейски страни по отношение на случващото се в Газа не са единни. Няма изработена единна политика и напомнянето за европейското единство и колко скъпо струва то, напомнянето за неосъществената европейска солидарност и колко важна е тя е част от нашето политическо действие. Не пренебрегваме сигурността, но сме на страната на свободата. Би следвало да има единство на политиката на Европа". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34