Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Полша до 2035 само 10% от отпадъците да отиват на сметище

Юстина Дзивота-Яблойнска: 80% от населението е преминало към нови технологии за отопление

"От 1 октомври 2023 г. на територията на Варшава е абсолютно забранено да се използват отоплителни уреди с твърдо гориво"

| Интервю
Юстина Дзивота-Яблойнска - директор "Бизнес развитие" в компания за технологии за пречистване
Снимка: Наталия Ганчовска

Полски компании представиха пред българските си колеги националната политика на страната и фирмени практики  в областта на кръговата икономика и регулаторната рамка в управлението на битовите и производствени отпадъци
Организатори на срещата бяха Българската стопанска камара, Посолството на Република Полша в София и полското Министерство на климата и околната среда. На конференцията присъстваха и технологични компании с разработки в сферата на оползотворяването на отпадъците.
Как в Полша домакинствата масово заменят традиционните отоплителни уреди с високи технологии и биогорива, и как властите насърчават не само битовите потребители, но и бизнеса в прехода към зелена икономика и нулев въглероден отпечатък. Това коментира Юстина Дзивота-Яблойнска - директор "Бизнес развитие" в компания, специализирана в технологиите за пречистване и повторно използване на индустриални отпадни води, пред репортер на БНР:
"Технологиите, които използваме са свързани с изискванията на Европейския съюз за опазване на околната среда с цел намаляване зависимостта от въглищни източници на енергия, за намаляване използването на енергия от въглищни централи, за да се отговори на европейските изисквания. Това е политически въпрос, не е на компаниите. От страна на бизнеса, това което ние можем да кажем е, че този процес може да се случва само постепенно. Няма как да се затворят отведнъж всички въглищни мини и това е процес, който може да продължи дълго време."
 И сподели: "Ние изполваме европейските фондове за тази цел. За периода до 2027 година, тези компании, които искат да закупят и да внедрят технологии, опазващи околата среда са с приоритет при получаването на финансиране. Когато разработят своите проекти и в тях е записано желанието да намалят използването на енергия, на индустриален отпадък, да използват отново отпадните води, тогава техните проекти имат приоритет пред останалите."
"Приоритет е и намаляването на отпадъците като цяло. До 2025 година целим да постигнем до 55% оползотворяване на отпадъците от хартия, метали, пластмаса и стъкло и 60% до 2035 г. да бъдат повторно използвани. Така до 2035 само 10% от отпадъците да отиват на сметище. Специално хранителните отпадъци могат да се използват за компостиране, за торове, за производство на енергия от биогаз, но това, което е най-важно, е промяната на манталитета на хората. Правителството, компаниите и неправителствените организации са едната страна, но трябва да се мисли по-мащабно, за да бъде променен манталитетът на всеки един", разказва за целите  Юстина Дзивота-Яблойнска.
 И споделя опита за финансиране и подкрепата на местната власт:
"Практиката в Полша е да се използват европейските фондове от самите общини и с тях те да плащат на населението, за да се откаже от старите технологии и да ги замени с нови, енергоспестяващи и рециклиращи. Общинските власти плащат на домакинствата, за да се откажат от стария начин на отопление и на използване на стари уреди и да ги заменят с нови. Гражданите не са оставени сами да поемат този товар на замяната на технологиите, а са подкрепени от властите. Така градовете инвестират в чистотата на въздуха и по-добрите условия за живот на всички."
"Тази вълна набира скорост.  Например, през 2021 година само във Варшава са заменени над 1500 такива стари технологии и устройства. Печките на твърдо гориво са заменени с нови и модерни и са били свързани с градската отоплителна мрежа. От 1 октомври миналата година на територията на Варшава е абсолютно забранено да се използват отоплителни уреди с твърдо гориво. А шест години преди тази забрана общината на Варшава започва постепенна замяна и финансова подкрепа на населението за замяната на тези уреди с други - на газ, модерни екологични бойлери, газови бойлери или отоплителни помпи. Също използват соларна, вятърна енергия", отговори Юстина Дзивота-Яблойнска на въпроса за желанието на гражданите да подменят отоплението си.
И посочи, че:
"Към момента са останали само около 3000 стари отоплителни печки. 80% от населението е преминало към нови техологии. От началото на процеса до днес 80% от домакинствата са заменили своите стари уреди. За финансова подкрепа за подяна на тези уреди могат да кандидатстват всички - домакински кооперативи, физически лица, предприемачески организации, т.е. всички, които искат да постигнат този ефект.  Миналата година общият процент на рециклиране е бил 15%. Други 12% са били използвани за компостиране и други 30% от отпадъците са били неутрализирани или за производство на енергия, или по друг начин. Остатъкът е бил депониран."
 "Бих казала, че при внедряването на тези технологии не е въпрос на това какви са разходите, а какво се пести след като се внедри тази технология, защото ако сравняваме това, което е на старта, една такава технология струва повече от традиционната, но след внедряването на тази технология, голяма част от отпадъците се използват повторно и като цяло се плаща по-малко, отколкото при традиционните технологии. Ако законодателят реши да стимулира населението, манталитетът се променя много лесно. Пример за това са високите такси за генериране и депониране на прекалени количества отпадъци, за неизползване повторно на отпадните води, ако трябва да плащаш все повече и повече, тогава компаниите и домакинствата много лесно се съгласяват да си сменят технологията с нещо, което ще им спести плащането на тези такси", сподели аргументите си Юстина Дзивота-Яблойнска.
Тя е категорична: "Ние инвестираме, за да живеят нашите деца по-добре."
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не откриха бомба в централата на БСП

Приключи проверката след подаден сигнал за поставено взривно устройство в района на централата на БСП на столичната улица "Позитано".  Сигнал за бомба в района на централата на БСП От пресцентъра на МВР уточниха, че не са открити съмнителни вещи или други материали в района на проверката. Сигналът е бил получен към 11 часа. Това наложи да..

публикувано на 21.12.24 в 14:47

"Коледен автобус" ще радва столичани

На 22, 26 и 29 декември, от 15:00 до 19:00 часа, в центъра на София ще се движи безплатна атракционна автобусна линия "Коледен автобус". Начална и крайна спирка на линията ще бъде съществуващата спирка „пл. Св. Ал. Невски“ до Националната галерия "Квадрат 500". Маршрутът на автобусите в центъра на града включва още 25 други спирки, като цялата..

публикувано на 21.12.24 в 14:43

Мотористи, преоблечени като Дядо Коледа, преминаха по улиците на София

Стотици софийски мотористи от "София райдърс" влязоха в ролята на Дядо Коледа, Снежанка и джуджета като се включиха в традиционното "Коледно мото каране" в помощ на домове за деца в неравностойно положение. "Шейна няма, само мотор, само еленчето, тази година го правим по-скоро да разведрим обстановката в града, да заредим хората, с малко по-празнично..

публикувано на 21.12.24 в 14:39

ЕК не установи нарушения по споразуменията на българската страна с "Боташ"

ЕК прекрати разследването по споразуменията на българската страна с турската енергийна компания "Боташ" без да установи нарушения. Това съобщиха официално от Брюксел. Еврокомисията трябваше да провери дали споразумениенията нарушават конкурентните правила на енергийния пазар.  Европейската комисия разследваше сделката между българските компании..

публикувано на 21.12.24 в 14:35

Пазарджик ще тегли нов кредит от 19,5 милиона лева

Пазарджик ще тегли нов кредит от 19,5 милиона лева, за да се разплати със задълженията към фирмите, партньори на общината. Пет милиона лева ще бъдат вложени в създаването на общинско предприятие по чистота. След два неуспешни опита решението за нов кредит бе прието с 26 гласа. 10 съветници се въздържаха, двама гласуваха против. Заместник- кметът..

публикувано на 21.12.24 в 13:58
доц. Наталия Киселова

Доц. Наталия Киселова: В последните дни има усилия за правно-политически провокации

" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и Инспектората. Те трябва да бъдат извадени пред скоби, защото мнозинството, което трябва да подкрепи, е по-сериозно ." Това каза пред БНР председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. В..

публикувано на 21.12.24 в 13:50

5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург

Броят на жертвите на атентата на Коледния базар в Магдебург се увеличи на 5 души. Ранените са над 200, някои от тях сериозно. Както вече БНР информира, снощи автомобил премина през тълпата, събрала се на базара в централния германски град. Атентаторът в Магдебург бил под влиянието на наркотици Германският канцлер Олаф Шолц посети мястото..

публикувано на 21.12.24 в 13:48