Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Полша до 2035 само 10% от отпадъците да отиват на сметище

Юстина Дзивота-Яблойнска: 80% от населението е преминало към нови технологии за отопление

"От 1 октомври 2023 г. на територията на Варшава е абсолютно забранено да се използват отоплителни уреди с твърдо гориво"

| Интервю
Юстина Дзивота-Яблойнска - директор "Бизнес развитие" в компания за технологии за пречистване
Снимка: Наталия Ганчовска

Полски компании представиха пред българските си колеги националната политика на страната и фирмени практики  в областта на кръговата икономика и регулаторната рамка в управлението на битовите и производствени отпадъци
Организатори на срещата бяха Българската стопанска камара, Посолството на Република Полша в София и полското Министерство на климата и околната среда. На конференцията присъстваха и технологични компании с разработки в сферата на оползотворяването на отпадъците.
Как в Полша домакинствата масово заменят традиционните отоплителни уреди с високи технологии и биогорива, и как властите насърчават не само битовите потребители, но и бизнеса в прехода към зелена икономика и нулев въглероден отпечатък. Това коментира Юстина Дзивота-Яблойнска - директор "Бизнес развитие" в компания, специализирана в технологиите за пречистване и повторно използване на индустриални отпадни води, пред репортер на БНР:
"Технологиите, които използваме са свързани с изискванията на Европейския съюз за опазване на околната среда с цел намаляване зависимостта от въглищни източници на енергия, за намаляване използването на енергия от въглищни централи, за да се отговори на европейските изисквания. Това е политически въпрос, не е на компаниите. От страна на бизнеса, това което ние можем да кажем е, че този процес може да се случва само постепенно. Няма как да се затворят отведнъж всички въглищни мини и това е процес, който може да продължи дълго време."
 И сподели: "Ние изполваме европейските фондове за тази цел. За периода до 2027 година, тези компании, които искат да закупят и да внедрят технологии, опазващи околата среда са с приоритет при получаването на финансиране. Когато разработят своите проекти и в тях е записано желанието да намалят използването на енергия, на индустриален отпадък, да използват отново отпадните води, тогава техните проекти имат приоритет пред останалите."
"Приоритет е и намаляването на отпадъците като цяло. До 2025 година целим да постигнем до 55% оползотворяване на отпадъците от хартия, метали, пластмаса и стъкло и 60% до 2035 г. да бъдат повторно използвани. Така до 2035 само 10% от отпадъците да отиват на сметище. Специално хранителните отпадъци могат да се използват за компостиране, за торове, за производство на енергия от биогаз, но това, което е най-важно, е промяната на манталитета на хората. Правителството, компаниите и неправителствените организации са едната страна, но трябва да се мисли по-мащабно, за да бъде променен манталитетът на всеки един", разказва за целите  Юстина Дзивота-Яблойнска.
 И споделя опита за финансиране и подкрепата на местната власт:
"Практиката в Полша е да се използват европейските фондове от самите общини и с тях те да плащат на населението, за да се откаже от старите технологии и да ги замени с нови, енергоспестяващи и рециклиращи. Общинските власти плащат на домакинствата, за да се откажат от стария начин на отопление и на използване на стари уреди и да ги заменят с нови. Гражданите не са оставени сами да поемат този товар на замяната на технологиите, а са подкрепени от властите. Така градовете инвестират в чистотата на въздуха и по-добрите условия за живот на всички."
"Тази вълна набира скорост.  Например, през 2021 година само във Варшава са заменени над 1500 такива стари технологии и устройства. Печките на твърдо гориво са заменени с нови и модерни и са били свързани с градската отоплителна мрежа. От 1 октомври миналата година на територията на Варшава е абсолютно забранено да се използват отоплителни уреди с твърдо гориво. А шест години преди тази забрана общината на Варшава започва постепенна замяна и финансова подкрепа на населението за замяната на тези уреди с други - на газ, модерни екологични бойлери, газови бойлери или отоплителни помпи. Също използват соларна, вятърна енергия", отговори Юстина Дзивота-Яблойнска на въпроса за желанието на гражданите да подменят отоплението си.
И посочи, че:
"Към момента са останали само около 3000 стари отоплителни печки. 80% от населението е преминало към нови техологии. От началото на процеса до днес 80% от домакинствата са заменили своите стари уреди. За финансова подкрепа за подяна на тези уреди могат да кандидатстват всички - домакински кооперативи, физически лица, предприемачески организации, т.е. всички, които искат да постигнат този ефект.  Миналата година общият процент на рециклиране е бил 15%. Други 12% са били използвани за компостиране и други 30% от отпадъците са били неутрализирани или за производство на енергия, или по друг начин. Остатъкът е бил депониран."
 "Бих казала, че при внедряването на тези технологии не е въпрос на това какви са разходите, а какво се пести след като се внедри тази технология, защото ако сравняваме това, което е на старта, една такава технология струва повече от традиционната, но след внедряването на тази технология, голяма част от отпадъците се използват повторно и като цяло се плаща по-малко, отколкото при традиционните технологии. Ако законодателят реши да стимулира населението, манталитетът се променя много лесно. Пример за това са високите такси за генериране и депониране на прекалени количества отпадъци, за неизползване повторно на отпадните води, ако трябва да плащаш все повече и повече, тогава компаниите и домакинствата много лесно се съгласяват да си сменят технологията с нещо, което ще им спести плащането на тези такси", сподели аргументите си Юстина Дзивота-Яблойнска.
Тя е категорична: "Ние инвестираме, за да живеят нашите деца по-добре."
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел. Той е напуснал страната със самолет, придружаван от специалния пратеник на американския президент за Близкия изток Стив Уиткоф.  Това съобщи в социалната мрежа Х съветникът по националната сигурност Майк Уолц.  Уолц уточни, че Фогел е освободен в рамките на..

публикувано на 11.02.25 в 22:14
Володимир Зеленски

Зеленски за купуването на реакторите от АЕЦ "Белене": Съществена стъпка към енергийната сигурност на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене" НС..

публикувано на 11.02.25 в 22:01
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун.

АФП: Северна Корея е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия

Северна Корея (КНДР) е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия, твърди източник от южнокорейското военно разузнаване, цитиран от АФП.  Според източника, пожелал анонимност, през последните месеци Северна Корея е предоставила и значително количество боеприпаси наред с 11 000 войници, които се включиха в боевете край Курск миналата есен...

публикувано на 11.02.25 в 21:53
Снимката е илюстративна, архив.

МО: При кацане на Летище София самолет на ВВС е спукал гума, няма пострадали или щети

При изпълнение на тренировъчен полет днес самолет РС-12  с регистрационен знак 020 от състава на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили спука гума на основната стойка на колесника при кацане на Летище София в 19:15 часа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Екипажът не е пострадал и не са нанесени други щети на самолета,..

публикувано на 11.02.25 в 21:25

Замръзна езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана

За първи път тази зима водата в езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана замръзва.  От петък температурите паднаха под нулата. В последните дни в града бяха отчетени до минус 10 градуса, което доведе до покриването с лед на водата в езерото. В него има и много риба, като през последните години от местната управа пуснаха шаран и бял..

публикувано на 11.02.25 в 20:50

Тежка катастрофа край Сливен, има загинал

Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 20:09
Кметът на София Васил Терзиев.

Кметът на София: Ремонтът на ул. "Опълченска" продължава!

Ремонтът на ул. "Опълченска" продължава, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. Вчера от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) съобщиха, че са издали заповед за спиране изпълнението на строежа по ул. "Опълченска" до отстраняване на допуснатите нарушения. ДНСК спира ремонта на столичната ул. "Опълченска"..

публикувано на 11.02.25 в 19:57