Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.
Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традиция. Като изследовател, Калина Томова е особено фокусирана върху английския "carol" и неговата роля в полифоничния репертоар. Нейната докторска дисертация, посветена на тези музикални форми, разкрива как тези произведения са повлияли на по-късната музика, като същевременно подчерта уникалността на този жанр.
Освен това, Калина подчерта значимостта на музикалната нотация, разработена от Гуидо д’Арецо, като важен етап за съхранението и предаването на музикалното наследство. Томова разказа също за международните си участия и срещи с водещи музиковеди на световната сцена. Тя е имала вълнуващи моменти от конференциите в Лисабон и Гранада, както и вдъхновяваща среща с прочутия лютнист Найджъл Норт. Тези събития обогатяват нейните изследвания и ѝ дават възможност да сътрудничи с водещи специалисти в областта на музикознанието.
Още едно ключово постижение в кариерата на Калина е разработената от нея клавирна транскрипция на Първа симфония в сол-минор от Никола Атанасов – първата българска симфония. Това е принос към българската музикална култура, който ще улесни бъдещи изпълнения и ще популяризира творчеството на Атанасов.
Наскоро Калина Томова беше отличена с престижни награди от БАН за своите научни постижения. През 2025 г. тя ще стане част от Университета на Кеймбридж, където ще продължи своите изследвания в рамките на международния проект „Benedicamus Domino“. В този контекст тя ще задълбочи своето изучаване на музикалната и поетична креативност в западната християнска литургия.
В предаването с Калина Томова остави слушателите с вдъхновение и задълбочено разбиране за значимостта на ранната музика и нейното влияние върху съвременната музикална култура. Нейният поглед към музикалната история и страстта ѝ към откриването на забравени звуци на миналото правят гостуването ѝ незабравимо събитие за всички почитатели на музикалната история.
Калина Томова завършва Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с класическо пеене и музикознание. През май тази година защитава докторската си дисертация в Института за изследване на изкуствата, БАН, с тема "Английският carol в контекста на полифоничния певчески репертоар от XV век: жанрови особености, техники, взаимодействия" с научен ръководител доц. д-р Явор Генов.
През 2023 г. БАН ѝ присъжда две научни награди: наградата "Иван Евстратиев Гешов" за най- млади учени до 30 години в научното направление "Културно-историческо наследство и национална идентичност" и Награда за най-добра статия на млад учен в хуманитаристиката.
Изследвания на Калина Томова са били публикувани или са приети за публикация в престижни издания като Early Music (Oxford University Press), "Българско музикознание", Академичен форум "Интегрална музикална теория" и книга, която предстои да бъде публикувана от белгийското научно издателство Brepols.
От януари 2025 г. Калина ще бъде научен сътрудник към Университета на Кеймбридж, където ще бъде част от проекта "BENEDICAMUS: музикална и поетична креативност за уникален момент в западната християнска литургия", който се ръководи от доц. д-р Катрин Брадли.
Между 2022 г. и 2024 г. Калина беше автор и водещ на радиопредаването "Музика хисторика" по Програма "Христо Ботев" на БНР, което е единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика.
Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Калина Томова в "Нощен Хоризонт".
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...