Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eкстремните спортове 6 - 21 октомври 2024

Държавмо първенство по скално катерене - награждаване
Снимка: Румен Димитров

Сензационна снимка на известния американски фотограф Джими Чин обиколи световните медии и събуди надеждите за разгадаване на една от най-големите загадки в алпинизма. Чин позира под Северната стена на Еверест до стара обувка с чорап, на който е бродирано името на 22-годишния Андрю Ървин. Експедиция на "National Geographic" е открила останки от британския алпинист, който изчезва с по-опитния си партньор Джордж Мелъри през далечната 1924 г. по склоновете на Еверест. В продължение на 100 години остава неясно дали двамата все пак не са били първите хора, стъпили на най-високия връх, 29 години преди Едмънд Хилари и Тензинг Норгей. Обувката с останки от крак в нея е открита някъде по ледника Централен Ронгбук от снимачния екип, в който освен Джими Чин, са били алпинистите Ерик Рьопке и Марк Фишър. Взети са ДНК проби за анализ. 

Ървин и Мелъри са видени за последно на 8 юни 1924 г., в благоприятно време при т.нар. Второ стъпало. Тялото на Мелъри е открито през 1999 г. от американеца Конрад Анкер. В джоба на дрехата на Мелъри липсва снимката на жена му, която той е възнамерявал да остави на върха, слънчевите му очила са били в джоба му, от което са направени предположения, че инцидентът се е случил през нощта. Мелъри е бил обвързан с въже, впито в тялото му, от което Анкер прави извода, че Мелъри и Ървин са били вързани с въже и че са загинали при падане, при което въжето се е впило. Остава неясно обаче дали двамата са изкачили върха, както и къде са камерата и снимката.

У нас
Вихра Иванова изкатери маршрута "A muerte to the top" на Голямата дупка край Враца и стана третата българка, преминала линия с категория на трудност 8b+ след Мариета Акалски и Алекс Тоткова. Маршрутът е накован от Бойко Лалов и Румен Нешев през 2015 г. Най-високата категория, преминавана от жена от България до момента, е 9а - от Алекс Тоткова (НСА - София).

Тоткова е и новият държавен шампион по скално катерене при жените. При мъжете с тази титла се окичи Владислав Ангелов от "Трапезица" - Велико Търново. Над 100 души участваха в традиционна катерачна среща, която е и Държавно първенство по скално катерене. Тази година състезанието и срещата бяха на скалите край Лакатник, на обекта "Петренски дол", където за целта бяха направени над 40 нови маршрута за катерене. В първия ден от двудневното събитие (на 12 и 13 октомври) бяха излъчени и новите държавни шампиони.

С 2 златни, 4 сребърни и 1 бронзов медал се завърнаха най-малките български катерачи от Балканското първенство по боулдър за деца до 14 г. в Кожани, Гърция. Това им отреди 2-ро място в класирането по нации.

Испанецът Жорди Короминас получава тазгодишната награда "Златен пикел за цялостна кариера"
"Жорди има значителен принос в много области на алпинизма, от висококачествените лични изкачвания в чист стил, дългата кариера на професионален водач (над 30 години в Алпите), ролята му на директор на Испанския национален отбор по алпинизъм (2002 - 2010 г.), до обучението на нови водачи. Може би най-значимата му роля е неговата визия за алпинизма - лек стил, свободно катерене, модерен", пише в мотивите на журито.

На Пиренеите прави някои от първите спортни микстови маршрути. Повтаря почти всички класически маршрути, а през 80-те и 90-те на миналия век прави зимни изкачвания на легендарни линии там. В Патагония е автор на първите преминавания на Североизточната стена на Cerro San Lorenzo (3706 м), на Източния контрафорс на Cerro Moyano (2640 м) и на Cerro Norte (2580 м).
В Перу право първото соло изкачване на Японския маршрут на Южната сетана на Chopicalqui (6395 м), нови варианти на Френския маршрут от 1973 г. на Североизточната стена на Huascarán Север (6654 м), първото първо соло изкачване на Еквадорския маршрут на Южната стена на Santa Cruz (6259 м), за 6 часа, и на Западната стена на Siula Chico (6265 м), нов маршрут на Северната стена на Huascarán Юг (6768 м) и първото изкачване на Южната стена на Nevado Copa (6188 м) и др. В Хималаите и Каракорум изкачва високи върхове без допълнителен кислород: Дхаулагири (1991 г., по нормалния маршрут), второто преминаване на т.нар. Magic Line по югозападния ръб на K2 (2004 г., маршрутът е считан за най-трудният на К2, над 8300 м Жорди се движи сам), Гашербрум II (по нормалния маршрут, 2006 г.).

Други важни изкачвания - все в алпийски стил:
1990 - трето изкачване и първо в алпийски стил на Талай Сагар (6904 м, V+, 60°); второ преминаване по Югоизточния ръб на Шивлинг Запад (6501 м); първо изкачване на маршрута "Kundalini" на Източната стена на връх Меру Север (6450 м) - 6b, A2+, 85°;
2009 - първо преминаване на Южния ръб на Южното предвършие (6600 м) на Tengi Ragi Tau; второ (solo) преминаване на Източната стена (M5, 50-60°) на Tawoche (6495 м); соло изкачване на Южната стена на Ама Даблам;
2011 - първо преминаване на Западната стена и Югозападния ръб на Cho Polu (6700 м);
2014 - второ изкачване на Западната стена на Chugimago Север (5945 м) и първо преминаване на диретисимата ма Южната стена на Chekigo (6257 м, AI5/5+, M6).

За себе си Жорди отбелязва: "Не съм най-добрият испански алпинист, но може би съм най-упоритият“.

Наградите "Златен пикел" ще бъдат връчени през декември, в San Martino di Castrozza, Италия.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20

10.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 10.11.24 година.

публикувано на 10.11.24 в 08:57