Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През октомври се провеждат градски винени фестивали във Велико Търново, Варна, София и Пловдив

Ивайло Катерски: Трябва да се даде шанс на родните сортове вино

"Не е хубаво да се продава по пътищата в туби"

| Интервю
Снимка: БТА

Местните сортове вино заслужават уважение и трябва да им се даде шанс. Това заяви пред БНР Ивайло Катерски, Асоциация на винените професионалисти. 

Международният ден на мавруда е ежегодно събитие, което допринася за популяризирането на българското вино и винения туризъм сред местните и чуждите потребители. Празникът тази година продължава цял месец. Градски винени фестивали се провеждат през октомври във Велико Търново, Варна, София и Пловдив.

"Става въпрос не само за мавруд, но за всички прекрасни местни сортове, които са част от културата на България", обясни Катерски в предаването "Преди всички".

Световна тенденция е местните сортове да стават все по-атрактивни, посочи още той.

"Българското вино обаче все още  е непознато по света.

Основно предизвикателство пред българските вина е липсата на цялостна стратегия, на бранд, на марка, а също и на райониране, каквото има в цял свят. В министерството на земеделието има активност. Браншът трябва да се информира, да се обедини и да разбере ползите". 

Липсата на табели по пътищата ни към винарните също се оказва пречка пред популяризирането на винения туризъм, посочи той.

"Това обаче зависи от много институции – министерство на земеделието, министерство на регионалното развитие, АПИ, министерство на културата и министерство на туризма. Трябваше да се промени нормативната уредба и виното да бъде включено в нематериалното културно наследство на България. Това вече е факт. Сега е необходимо създаването на работна група в министерството на земеделието, за да се изготви визия на тези табели и уточняване с АПИ на местата, където да бъдат поставени". 

По нашите земи се прави вино от 3-4 хиляди години, но модерната ни история в производство му започва едва преди 20-25 години – с навлизане на средства от европейските фондове, с ентусиазма на инвеститори, лозари и винари, разказа Ивайло Катерски. 

Той коментира и производството на домашно вино.

"Всеки има право и е чудесно, когато се продължава тази традиция, но не е хубаво по капаците на автомобили по пътищата да се продава вино в туби, което струва 3-4 лева за литър. Това няма как да бъде вино, да не говорим, че се продава незаконно".

Катерски отправи покана към любителите на божествената напитка да посетят през уикенда Пловдив, където ще се проведе фестивал на българските изби. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06