Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националното турне на Плевенската филхармония ще зарадва публиката във Варна и Сливен

| Интервю
В света на музиката
Снимка: Плевенска филхармония

Националното турне на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов "В света на музиката" ще зарадва публиката във Варна и Сливен в началото на м. ноември.

Проектът с красивото заглавие "В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, "Куин" и др.

Веско Ешкентази, Вероника Тодорова и Георги Милтиядов

Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти са на маестро Георги Милтиядов.

Национално турне "В света на музиката" на Плевенска филхармония вече покори сцените на: Плевен, София, Пловдив, Троян, Варна, Бургас, Созопол, Несебър, Поморие, Копривщица, Сливен, Ямбол, Стара Загора, Велико Търново, Силистра, Русе, Добрич, Монтана, Дебнево, Горна Оряховица, Димитровград, Пазарджик, Габрово, София, Ловеч, Долна баня, Варна, Балчик и много други градове.

Предстоящите концерти са:

01 ноември – Варна, НДК – Конгресен център, Варна (ФКЦ), 19 ч.

07 ноември – Сливен, Зала „Сливен” - 1870”, 19 ч.

Няма как на сцената да се създаде магия, ако я няма, посочи Веско Ешкенази в предаването "Хоризонт до обед". 


Той коментира специалната си връзка с българската публика.

"Родното у нас е много силно. Разбираме се по по-лесен и директен начин като хора". 

Повече за музикантите в проекта:

Георги Милтиядов

ГЕОРГИ МИЛТИЯДОВ – пианист, композитор, аранжор, оркестратор и диригент, е роден в Бургас през 1998 г. Завършва НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров" в родния си град със специалност "Пиано" и продължава обучението си в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София със специалност "Оперно-симфонично дирижиране". Завършил е майсторски клас по дирижиране на Георги Димитров.

Автор е на над 400 аранжимента за различни състави. От 2013 г. прави аранжименти и симфонични оркестрации за оркестъра и хора на Държавна опера – Пловдив и Русе, Плевенска филхармония и ОХ "Гена Димитрова", Софийска филхармония и НФХ "Светослав Обретенов", за Симфониетите в Шумен, Враца и Сливен, Филхармония "Димитър Ненов" – Разград, НМБЦ "Стефан Македонски", група "АКАГА", Ку-ку бенд и други, в проектите "Музика в кадър", "Любими руски песни", "Не си отивай, лято!", "Ах, този мюзикъл!", "Вечните песни на България", "Вечните рок-песни на България", "Вечер на мюзикъла", "Романтична комедия", "100 години Синатра", "Моите неизпратени писма", "Любими филмови песни", "Разходка по Бродуей", "Аве Мария – коледен концерт", "Най-доброто от Андрю Лойд Уебър", "Пътуване в музиката", "Традиция и класика", "Веско Ешкенази на 50", "Цигулката в киното", "В света на музиката" и др.

От 2013 г. до 2016 г. е корепетитор и аранжор на Смесен хор "Родна песен" към Община Бургас, с който осъществява голям брой концерти и участия във фестивали в България, Гърция, Хърватия, Македония, Чехия, както и мащабни вокално-симфонични проекти. В периода 2013 – 2017 г. е пианист, а по-късно и аранжор на ежегодния фестивал "Sounds of the ages" в Пловдив, в който участват Таря Турунен (в проектите "Beauty & the Beat" и "Ave Maria Christmas Tour"), Майк Терана, Девин Таунсенд, групите "Аsia", "Paradise Lost", "Opeth" и "Katatonia" с оркестъра и хора на Държавна опера – Пловдив.

През 2015 г. започва композиторската си кариера в тандем с поета Пейо Пантелеев. Получава наградата „Сребърен гларус” за цялостно творчество за музика по стихове на поета. Създал е над 40 песни, някои от които са финалисти в конкурсите "Лирата на Орфей", "Златен кестен", "София пее", "Сладкопойна чучулига", "Бургас и морето", "Детска мелодия на годината", Национален фестивал на коледната и новогодишната песен и др. През 2020 г. събира част от тях в албума "Целувка в нощта", който през юни 2021 г. печели награда "Албум на годината" в "Годишни награди за мода, стил и шоубизнес".

Георги Милтиядов е носител на Голямата награда за постижения в област "Изкуства" на Фондация "Димитър Бербатов" (2008), както и на над 40 награди от национални и международни конкурси като пианист и поп-изпълнител: "Надежди, таланти, майстори", "Франц Шуберт", "Светослав Обретенов", "Сезони", "Сладкопойна чучулига", "Сребърна Янтра", "Слънце, радост, красота", "Радост на брега", "Изгряват звезди", "Национален конкурс за забавна песен – Пловдив", "Конкурс за немска и австрийска музика", "Върбан Върбанов". Отличен е с приза "Млад музикант на годината".

Днес работи в Плевенска филхармония като диригент и пианист и е желан гост-диригент в оркестрите и хоровете на София, Русе, Шумен, Враца, Видин и др.

Вероника Тодорова

ВЕРОНИКА ТОДОРОВА започва обучението си по акордеон при Мариета Жекова в Музикалната школа в Троян, след което продължава в Дийц (Германия). От 2005 до 2007 г. е студентка в частната Джаз-академия на Ренцо Руджери в Италия, след което завършва и специалност "Инструментална педагогика" в Музикалната академия в Дармщад (Германия). Вероника свири на сцената на едни от най-престижните световни музикални сцени в Германия, Италия, Австрия, Нидерландия, Норвегия, Финландия, Швейцария, Словакия, Румъния.

Носител е на много Първи награди от национални и международни конкурси: Акордеонен конкурс в Пловдив, "Citta di Lanciano" в Италия, "Primus Ikaalinen" във Финландия, "Deutsche Meisterin 2006" в Германия и много други.

През 2004 г. основава "Вероника Тодорова Бенд", с който издава първите си два албума "Rosso" и "Balkan Train", представени и на българската публика през 2008 г. През последните 10 години групата участва в редица концерти и фестивали, някои от които с радио HR3 и "Deutsche Welle" в Германия. В момента Вероника реализира международни проекти заедно с музиканти като Кристофър Херман, Рафаел Цвайфел, Райнер Михел, Бодек Янке, Салман Гамбаров, Каролине Тон, Тамара Лукашева, Синтия Завен и др. С част от тях основава и групата "Eurasians Unity", която печели в Германия престижната награда "World Music Prise" за 2015 г., а две години по-късно издават с подкрепата на Гьоте институт и първия си албум.

През 2020 г., след 17 години зад граница, Вероника Тодорова се връща в родината, основава Международен фестивал на музиката и изкуствата "Jam on the river" в Дебнево и заявява своето място и на българската сцена. Вероника изпълнява широкоспектърен репертоар от барок, класика и танго-нуево до собствени композиции и етно-джаз.

Веско Ешкенази

ВЕСКО ЕШКЕНАЗИ е световноизвестен български цигулар, възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София, където учи цигулка при Ангелина Атанасова и проф. Петър Христосков. Още като дете се изявява като солист, а 11-годишен става концертмайстор на филхармония "Пионер" с диригент проф. Влади Симеонов. През 1992 г. завършва двугодишен майсторски клас за солист-изпълнители при проф. Ифра Нийман в "Гилдхол скул" в Лондон, със стипендия от Британския съвет и получава Solo Recital Diploma.

Лауреат е на международните конкурси за цигулари "Виенявски" в Познан – Полша, Китайски международен конкурс в Пекин и на "Карл Флеш" в Лондон. Носител е на наградата "Музикант на годината 2010" на предаването "Алегро виваче” на Българското национално радио.

Веско Ешкенази е концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам от 1999 г., с който реализира концерти на най-престижните световни сцени. Солистичната му дейност включва изяви с Кралския Концертгебау оркестър, Класик ФМ, Софийската филхармония, Лондонския филхармоничен оркестър, Английския камерен оркестър, симфоничните оркестри на Монте Карло и на Мексико сити, Нидерландския филхармоничен оркестър, Пражкия симфоничен оркестър, Ирландския национален симфоничен оркестър, Баховия камерен оркестър – Берлин… Свири под диригентството на Марис Янсонс, Бернард Хайтинк, сър Колин Дейвис Рикардо Шайи, Курт Мазур, Карло-Мария Джулини, Сейджи Озава, Емил Чакъров, Мартин Пантелеев и др.

От 1995 г. Веско Ешкенази се представя в сонатно дуо с пианиста Людмил Ангелов, изнасят поредица концерти в Европа. През 2019 г. именитият цигулар е удостоен с отличието "Почетен гражданин" на София.

От 2000 г. свири на цигулка "Гуарнери дел Джезу" (Guarneri del Gesu) от 1738, предоставена му от анонимен спонсор в Нидерландия. 

В севта на музиката

Официални страници на Плевенска филхармония: 

https://www.facebook.com/PlevenPhil 

http://plevenphil.com/


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин предупреди за нови разрушения в Украйна

Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..

публикувано на 22.12.24 в 15:09

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35