Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Данчев: Няма как да се прави космическа индустрия при липсата на космическа стратегия

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В седмицата, в която приключва поредната предизборна кампания, в България дойде директорът на НАСА Бил Нелсън. Като част от европейската и си обиколка, той припомни в серия от срещи с властимащи, студенти и бизнес, че НАСА е отворена за всички, които искат да са част от бъдещата космическа икономика. 
България има потенциал. Къде е той и какво трябва да се направи, за да не пропускаме възможности в новите космически хоризонти пред бизнеса.
45 години след първия космически полет първият ни български космонавт Георги Иванов също коментира възможностите на България.
А изпращането на първия български астронавт вероятно е била една от темите на разговор между Георги Иванов и директора на НАСА Бил Нелсън. Но няма как да знаем. 
Няколкодневното посещение на Нелсън мина точно под знака, точно на този призив – "Време България да има астронавт". Обаче и НАСА за сега не дава обещания по тази тема. Но директорът на Космическата агенция на САЩ наблегна на космическата икономика, от която България трябва да е част.
"Докато говорим се случва следното. Бизнесът от Земята отива в космоса. Ще се зароди нова, космическа икономика. Част от нея вече съществува. В България дори ще посетя фирма за производство на сателити. И това е примерът за новата космическа икономика, каквато не сме имали преди 20 години. Тъй като се очаква растежа на тази икономика, България трябва да бъде част от нея. В същото време българин може да лети в рамките на американската програма за космическата станция и като част от международния екипаж за няколко седмици. Има неограничени възможности в космическата икономика. Разберете, всяка нация има възможност, защото нещата няма да останат просто тук на Земята. Затова завършете образованието си. Учете тези неща, които са вашата страст. Трупайте знания, които ще ви подготвят. И може би някъде по пътя си може да сте българският астронавт. Или да сте хората, които ще го изпратят в Космоса. Астронавтът не стига там без своя екип. А това са хора с обширни знания, които проектират, строят, създават всякакви неща, за да се поддържа човешкият живот в тази много трудна среда", казва Бил Нелсън.
Трудната среда на космическия бизнес вече е преодоляла фирмата, от която част е и Виктор Данчев, технически директор в "Ендуросат". Компанията, с над 10-годишен бизнес с нано и малки сателити, изпратени от стотици клиенти по света в орбита, наистина привлече директора на НАСА Бил Нелсън. Затова и погледът на Виктор Данчен към бъдещото участие на България в новата космическа индустрия звучи като изведен не от теорията, а от практиката.
Роботизирани изследвания, инспекция на космически кораби, създаване на модели за справяне с космическия боклук, модулните сателити, места, за които няма нужда са се търсят субсидии – Космос и ИИ, оптика, телекомуникации, всичко това е българската ниша в новия бизнес на Космоса. 
Компанията на Димитър Димитров вече се оглежда за потенциалните възможности. Защото "Уайзър Технолъджи" вече решава доста от софтуерните задачи в телекомуникационната, автомобилната, отбранителната и финансовата индустрии у нас и по света. 
Сега двата сектора – аутомотив и IT дават 15 процента от БВП на България. И тези числа трябва да са достатъчния знак за готовността за участие и на бизнеса, а на България в космическата икономика, обяснява Димитър Димитров.
За развиването на този потенциал обаче са нужни няколко неща - хората на първо място. 
Димитър Димитров обяснява, че родители и общество са осъзнали влиянието за появата на новите професии. А бизнесът не може да подмине факта, че държавата все пак има граници и е длъжен да реагира, за да има ресурс.
И Виктор Данчев обяснява, че компанията му си сътрудничи с три университети - ВВУ "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, ВВМУ "Никола Вапцаров" и СУ "Св. Климент Охридски", като първите два са военни.
За създаването на хора за космическата индустрия трябва натрупване във времето, свидетелства и Гергана Герова от Физическия факултет на СУ. Като част от катедрата по метеорология и геофизика тя най-добре знае, как космическата икономика е полезна за хората. Знае и как точно държавата трябва да подходи занапред.
Само за 8 човека е държавната поръчка за една от програмите в Софийския, отчита Гергана Герова. 
"Трябва да се върне и доверието на родителите към обучението. Поне онова, предоставено във ВУЗ-овете съвместно с бизнеса", казва тя.
"Няма как да се прави космическа индустрия при липсата на космическа стратегия", предупреждава Виктор Данчев от "Ендуросат".
"И страната ни трябва и да е пълноправен член на Европейската космическа агенция", допълва Димитър Димитров от "Уайзър Технолъджи".
България вече увеличава вноските си в ЕКА. Достигнато нивото от 2 млн. лева, което отговаря на статут на кооперираща с ЕКА държава, каза служебният зам.-министър на иновациите и растеж Георги Ангелов. 
Пет милиона трябва да стане вноската ни, за да може България да премине в предпоследното ниво на асоцииран член. Георги Ангелов не посочи срокове за повишаването на финансирането. Но успокои, че на фона на политическата нестабилност в областта на технологиите в страната има консенсус. Но и при този консенсус, и в предизборната надпревара няма и дума за това кога България би имала приета Космическа стратегия.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След верижната катастрофа с жертва: Възстановено е движението по АМ "Тракия"

Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49- годишна жена от София, а..

публикувано на 23.11.24 в 12:07
Марк Рюте

Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 11:43

Иля Азар: С течение на времето все повече руснаци подкрепят войната

Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..

публикувано на 23.11.24 в 11:15
Снимката е илюстративна

8 популярни места в Кипър се преобразиха в "коледни села"

Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..

публикувано на 23.11.24 в 11:10
Доналд Тръмп

Проф. Марк Шанахан: Този път Тръмп иска да остави трайна следа след себе си

Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..

публикувано на 23.11.24 в 11:04
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55