Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството на Италия е подложено на критики заради плановете да съкрати фондовете за автомобилната индустрия

Премиерът на Италия Джорджа Мелони
Снимка: БГНЕС

В Италия правителството на Джорджа Мелони е подложено на критики заради плановете да съкрати драстично фондовете в помощ на автомобилната индустрия, предаде "Ройтерс".

През 2022 година предшественикът на Мелони - Марио Драги - обяви, че държавата заделя 8 милиарда и 700 милиона евро до 2030-а в помощ за сектора. И за шестте години от 2025-а до края на периода оставаха 5 милиарда и 800 милиона. В проекта за бюджет за идната година обаче тази сума е съкратена с 4 милиарда и 600 милиона евро.

"Ройтерс отбелязва, че това би бил много тежък удар за "Стелантис", която произвежда коли от марките "Фиат", "Ланча" и "Алфа Ромео", особено в момент, когато индустрията в международен план изпитва сериозни трудности, не на последно място заради прехода към електрически автомобили.

Компанията е в обтегнати отношения с правителството заради спад в производството и изнасяне на част от него зад граница.

Бюджетът на Италия трябва да бъде приет от двете камари на парламента до края на декември.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" разкритикува заплахите на Доналд Тръмп

Палестинското движение "Хамас" разкритикува заплахите на американския президент Доналд Тръмп - ден след като той заяви, че отправя към групировката "последно предупреждение" да предаде всички останали израелски заложници, предаде ДПА. "Тези заплахи усложняват нещата по отношение на споразумението за прекратяване на огъня и насърчават Израел..

публикувано на 06.03.25 в 15:29
Представители на управляващото мнозинство дават пресконференция в Народното събрание - 6 март 2025 г.

ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН заявиха, че не са търсили подкрепа за бюджета извън партиите в управляващото мнозинство

От името на парламентарните групи на ГЕРБ -СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН) категорично заявявам, че подкрепа, извън партиите, свързани със споразумението за управление и присъединилата се "Демокрация, права и свободи-ДПС" не сме търсили. Това заяви на брифинг в парламента Деница Сачева, зам.-председател на парламентарната група на..

публикувано на 06.03.25 в 15:26
Севим Али

ДПС-ДПС: Няма да бъдем смокинов лист на задкулисните зависимости на Пеевски

Има ли ново, скрито мнозинство, след като "ДПС-Ново начало" подкрепи предложения от управляващото мнозинство бюджет на първо четене. Това попита в декларация от парламентарната трибуна зам.-председателят на ПГ на "Демокрация права и свободи"- ДПС Севим Али: "По тъмни доби, далече от светлината на деня, се сформира скрито мнозинство с..

публикувано на 06.03.25 в 15:22
Делян Пеевски

ДПС-НН: Да има държавна верига магазини, в които да се продават само български стоки

Да бъде създадена държавна хранителна верига от магазини в помещенията на пощите у нас. Това предложение направи председателят на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в кулоарите на парламента, като обясни: "Щ е могат да си продават стоките на една държавна фирма, която ще има право да слага надценка до 10%. Нашите хора да имат най-необходимите стоки на..

публикувано на 06.03.25 в 15:17

Д-р Ваня Митова: Жените с рак на гърдата не бива да се страхуват от ежедневните си занимания

Жените с рак на гърдата, на които им предстои операция или вече са преминали през такава, могат да са физически активни и не бива да се страхуват от ежедневните си занимания. Това ще бъде основното послание на онколога д-р Ваня Митова и фитнес треньора Ива Филипова, които организират безплатно събитие тази събота по случай Международния ден на..

публикувано на 06.03.25 в 14:51
СЕМ прие отчета на генералния директор на БНТ за периода от юли до декември 2024 г.

СЕМ прие отчета на генералния директор на БНТ за периода юли-декември 2024 г.

С три гласа "за", един "против" - на Пролет Велкова, и един "въздържал се" – на изпълняващия длъжността председател на Съвета за електронни медии Симона Велева, СЕМ прие отчета на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за периода юли - декември 2024 година. По време на обсъжданията той заяви, че регламентираният в..

публикувано на 06.03.25 в 14:41
Росица Матева

ЦИК иска информация от областни управители за санкционираните председатели на СИК

Централната избирателна комисия (ЦИК) изисква информация от областните управители на Благоевград, Видин, Кърджали, Пазарджик, Перник, Разград, Силистра, Хасково и София дали вече са наложени административните наказания на председателите на секционни комисии, които не включиха устройствата за видеонаблюдение при преброяването на резултатите и..

публикувано на 06.03.25 в 14:36