Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рама изпраща учители по майчин език на албанците в Гърция

Протест в Солун срещу посещението на албанския премиер Еди Рама

По време на речта на Еди Рама пред албански имигранти в Солун, Гърция, 3 ноември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцки националисти излязоха на протест в Солун срещу посещението на албанския премиер Еди Рама, като го обвиняват в  потъпкването на правата на гръцкото малцинство в Албания. Рама е в Гърция за среща с албанските имигранти в страната.

Поддръжници на албанския министър-председател Еди Рама развяват албански знамена по време на речта му в Солун, Гърция, 3 ноември 2024 г.; Снимка: ЕПА/БГНЕС

Албанският премиер Еди Рама се срещна в Солун с албански имигранти, които от години живеят и работят в Гърция. Целта на тази среща е да се запознае с проблемите и исканията на албанските граждани в Гърция.

Според коментари на политически анализатори в южната ни съседка Рама търси подкрепа от албанците в Гърция за парламентарните избори следващата година, надявайки  се да получи повече гласове за ръководената от него Социалистическа партия.

Присъствието на Рама в Солун активизира националистическите партии, които проведоха демонстрация срещу присъствието албанския премиер в Гърция, обвинявайки  го в потъпкване на правата на гръцкото малцинство в Албания.

Случаят с осъдения бивш кмет на албанската община Химара, населена с етнически гърци, засили напрежението между двете страни. Фреди Белери стана гръцки евродепутат, който излежа присъда в Албания и не беше допуснат да положи клетва като кмет.

Националистите скандираха "Вън Рама от Гърция".

От своя страна на срещата си с албанци, живеещи в Гърция, Рама е заявил, че демонстрацията е предизвикала у него "само съжаление". 

В речта си пред сънародниците си в Солун Еди Рама обеща днес, че ще им осигури учители, за да не забравят албанския език, съобщава "Албениън дейли нюз".

Той посочи, че осем учители вече са пристигнали, а още седем се очакват в следващите няколко дни.

"Братя и сестри, албанци от Гърция, добре дошли отново, този път в Солун, и позволете ми да ви представя някои от нас, които, както обещах след първата ни среща в Атина, ще ни помогнат да останем по-близо до децата. Тук са осем от първите 15 учители по албански език, които ще подпишат трудов договор да преподават нашия роден език на деца", каза Еди Рама.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Почти към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27

Институцията на омбудсмана против орязването на 30 000 души от социалната услуга "Грижа в дома"

От институцията на омбудсмана се обявиха против орязването на 30 000 души от социалната услуга  "Грижа в дома". Тя предоставя патронажна подкрепа  на уязвими хора, хора с увреждания и възрастни  в невъзможност за самообслужване под формата на  здравно-социални услуги и психологическа подкрепа по домовете, доставка на храни, заплащане на битови сметки и..

публикувано на 06.02.25 в 18:14
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа, въпреки че от Белия дом се опитаха да успокоят американските съюзници в Близкия изток и Европа след неговите шокиращи намерения Съединените щати да поемат контрола върху палестинския анклав.  В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да..

публикувано на 06.02.25 в 17:54
Франсоа Байру

Край на кризата с бюджета във Франция

Френският Сенат одобри оспорвания проектозакон за бюджета за 2025 г., който беше хвърлил страната в политически хаос. Вчера долната камара на парламента не прие вота на недоверие, който крайната левица внесе срещу правителството на Франсоа Байру заради същия текст. Френският парламент прие окончателно бюджета за 2025 г. Най-после зелена..

публикувано на 06.02.25 в 17:52

"Гренфел Тауър" в Лондон трябва да бъде разрушена

Британският вицепремиер Анджела Рейнър информира роднини и оцелели от пожара в "Гренфел Тауър" в Лондон, че сградата трябва да бъде разрушена. При пожара през 2017 година загинаха 72 души. Група на опечалените семейства обаче изрази несъгласие и настоя сградата да остане непокътната, докато се води разследване за пропуските, довели до пожара...

публикувано на 06.02.25 в 17:46