Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масово 3-годишни деца не говорят при норма година-година и половина, алармира специалистът

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Половината деца, диагностицирани със СОП, всъщност са екранни деца, които не са се развивали адекватно, смята Ива Александрова

| Интервю
Снимка: Pixabay
Чуй новината! Чуй новината:

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си.

Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие.

"Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да играят – дейност, която е толкова естествена за всяко дете", обяснява тя в интервю за БНР.

Родителите на 3-4 годишни деца, които не проявяват интерес към това да играят с друго дете, трябва да потърсят помощ. Единственият период, в който здраво развиващо се дете не играе с друго дете, застанало до него, е между 2 и 2 и половина години, казва специалистът.

"Детската социализация започва много рано – първо в семейството: да свикнем, че мама излиза и се връща, татко излиза и се връща. На 2-годишна възраст децата са изключително интересни за наблюдение. На детска площадка ще видите, че те играят на едно и също нещо, седнали са едно до друго, но не играят заедно."

Социализацията продължава до 18-20-годишна възраст. Ако обаче ни липсва основата, има ли какво да надграждаме, пита Александрова.

Най-бързо електронното устройство влиза в живота на детето, ако то има проблем с храненето, отчита логопедът. По думите ѝ, преходният период – от кърма към пюре и дъвчене, е труден за децата и масово устройства се дават именно на половингодишна възраст, когато детето се захранва.

"На българските родители първата им мисия е детето да е нахранено. Може би от балканското ни ДНК, но детето трябва да яде. За да го направят, те слагат телефон. Детето застава като зомби и отваря уста."

Снимка: Pixabay

Друг проблем е огромната преумора на родителите, подчертава Ива Александрова.

"Първите 3 години да се гледа малко дете е изключително трудно занимание. Ако не се споделя тази отговорност, родителите толкова бързо влизат в състояние на бърнаут, че просто искат 10 минути никой да не хленчи около тях. Разбираемо е защо подават устройства в този момент."

Освен това, родителите не знаят с какво да занимават бебето и прибягват към чуждоезични програми – игри и занимания за други националности, посочва Александрова. Тя ги съветва вместо това да им четат книжки на български език.

Устройството замества родителя, замества човешкия контакт. А всички тези игри и занимания са така създадени, че да те "закачат" и това ги прави трудни за отказване, допълва логопедът.

"Пораженията са страшно големи и стават все повече. Това, което масово се вижда в начална училищна възраст – не могат да държат химикалка, не могат да пишат, да говорят, да се изразяват. Ние търсим първопричината в рамките на първата година."

Масово 3-годишни деца не говорят при норма година-година и половина. Изоставането в езиковото развитие с две години изключително трудно се наваксва, предупреждава специалистът.

Ако направим проучване, ще видим, че половината деца, диагностицирани със специални потребности, всъщност са екранни деца, които не са се развивали адекватно, коментира Ива Александрова в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалан Александров

Харалан Александров: Правителството и мнозинството ще удържат!

"Мисля, че правителството и мнозинството ще удържат. Разбира се, с подкрепата на ДПС - Ново начало".  Това обясни пред БНР Харалан Александров, социален антрополог. Няма натиск Делян Пеевски да влиза във властта, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.   Той изрази увереност, че ДПС-ДПС няма да оттегли подкрепата си и правителството ще остане..

публикувано на 20.03.25 в 17:55

Хората с психични проблеми: Изоставени и агресивни. Какво да се промени?

Мъж с параноидна шизофрения, който от месеци е създавал напрежение сред жителите на столичния район "Оборище", бе отново задържан и настанен принудително в Психиатричната болница в Курило. След престоя си в лечебното заведение обаче пациентът остава без наблюдение и последваща грижа . "Жителите бяха притеснени, особено майките с малки деца...

публикувано на 20.03.25 в 11:02

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си в рамките на новите европейски планове за въоръжаване. Това каза в интервю за БНР Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия". "Чуваме, че 150 млрд. ще бъдат осигурени по линия на различни фондове на ЕС, останалите 650 отделните страни..

публикувано на 20.03.25 в 10:47
Снимката е илюстративна

Готвач за менюто в училище: Високовъглехидратна бомба, забранени продукти

Група от готвачи подхвана инициатива, посветена на здравословното хранене на децата в училище . Основен двигател на групата е Антон Васев, дългогодишен готвач, ферментатор и родител с кауза. "Първоначално ми се искаше да тръгна директно на война. Реших, че е по-добре да тръгнем със зов за помощ, а не с "оръжия" , сподели той пред БНР...

публикувано на 20.03.25 в 09:46
Владимир Нгуйен от КАЖИ

Владимир Нгуйен от КАЖИ: Насилниците на животни трябва да знаят, че няма къде да се скрият

Независимо какво стане със законодателните промени, извършителите ще продължат да бъдат под лупата на специалиста, който ги открива и сигнализира за последния случай. "Той пуска сигнали дори в Китай, в Русия, в Египет, в най-различни страни. Просто, за съжаление, в България за първи път имаме такъв осветлен подробен случай. Това,..

публикувано на 19.03.25 в 21:41
Доктор Мила Бобадова

Доктор Мила Бобадова: Трябва въвлечем полицаите в обществената нетърпимост към насилието над животни

Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен активист за правата на животните доктор Мила Бобадова. През 2011 г. г тя получава наградата на публиката на Български хелзинкски комитет "Човек на годината" за активната ѝ дейност по темата..

публикувано на 19.03.25 в 20:21
Тайфур Хюсеин

Тайфур Хюсеин: Ердоган изчиства потенциалните кандидати, които биха застрашили новия му мандат

Реджеп Ердоган изчиства абсолютно всички потенциални кандидати, които биха застрашили неговия нов мандат като президент на Турция. Това заяви пред БНР журналистът Тайфур Хюсеин, след като кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан рано тази сутрин. Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу е задържан Протест в Истанбул след ареста..

публикувано на 19.03.25 в 10:41