Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Няма как на базата на идеен проект да се остойности изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй"

Георги Касчиев: Може да очакваме и провал на проекта за 7-и блок, стигне ли се до сериозни разговори с ЕК

"Консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" е регистриран преди по-малко от 20 дни"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Няма как на базата на идеен проект да се остойности изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", дори не се знае каква турбина ще се постави там, кой ще я произвежда и т.н.

Това каза пред БНР енергийният експерт проф. Георги Касчиев.

Между 350 милиона и 370 милиона долара струва инженеринговият проект, който до една година трябва да направи оценка, изготви план и остойности изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи по-рано днес (4-ти ноември) служебният министър на енергетиката Владимир Малинов след церемония по подписването на контракта. 

"Тази форма, наречена инженеринг, има много негативни последици, защото проектантът е избран от строителя и е изцяло зависим от него и трябва да удовлетворява желанията му. Това ограничава свободата на проектните решения, което не е в интерес на качеството и на сигурността. Другото негативно е, че в този процес възложителят не избира независим авторски надзор над строежа, а той се избира от строителя. Когато имате формален авторски надзор, ще получите лошо качество на строежите, съчетано с високи цени и корупционни цени. Всичко това е казано още преди 2 години и половина от редица народни представители, сред които Ивайло Мирчев, Мартин Димитров, Георги Ганев (и тримата от "Демократична България" - б.р.), за да не се допуска безконтролното прилагане на този метод", обясни проф. Касчиев и уточни, че инженерингът, като форма на изграждане на инвестиционни обекти, е по силата на Закона за обществените поръчки, а в случая не става дума за обществена поръчка и не би трябвало да се прилага този закон, а да се прилага Законът за безопасност при използването на ядрената енергия. 

"Да имаме идеен проект за 350 млн. долара - това ми се струва много несериозно", коментира още енергийният експерт. 

В Министерски съвет днес представители на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности. С проекта се цели за 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им. 

"Консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" е регистриран преди по-малко от 20 дни - на 16-и октомвриА на 20-и октомври му е променено името. Образуван е по силата на Закона за задълженията и договорите. Това е изключително несериозно. Има двама представители - един от "Уестингхаус" и един от "Хюндай". Нищо повече не знаем. Дружество от двама човека, създадено преди 20 дни, неизвестно с какъв капитал, по силата на Закона за задълженията и договорите, да ни се представя като консорциум, който ще направи всичко това - за мен това е престъпно несериозно", посочи проф. Касчиев.

Той изрази съмнение, че капиталите за изработване на оборудването на 7-и блок ще бъдат дадени на дружеството "Нови мощности", а ще бъдат вписани като задължение на държавата и ще натежат на нашия външен дълг:

"Съвсем не е сигурно, че проектът, след като започнат преговорите с Европейската комисия, ще продължи да се движи от АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности". ... Според мен ЕК би следвало да държи на подхода за пълно финансово, организационно, правно и всякакво друго отделяне на новата проектна компания от АЕЦ "Козлодуй", както направи с унгарската АЕЦ "Пакс". 

Когато се стигне до сериозни разговори с ЕК, може да очакваме и провал на този проект, смята енергийният експерт.
Проф. Касчиев съобщи, че в близките дни се очаква съд да се произнесе по решението на МС за изграждането на новата ядрена мощност от октомври 2023 г., което е обжалвано заради нарушение на Закона за безопасност при използването на ядрената енергия.

"Ако то бъде отменено, някой много ще загази за изразходване на огромни средства за неща, които са неправомерни".

Интервюто на Георги Налбантов с проф. Георги Касчиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия.  Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58