Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

2
Снимка: Личен архив

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване.

"Писалката на Господ" е сборник, издаден от "Лексикон" през 2024 г., създаден под редакцията на Благовеста Касабова и с корица и цветни илюстрации от Любомир Славков. 

Сборникът представя философско-енигматичната поезия на Хаджихристов, която съчетава интровертната чувствителност на автора с визията му за света, пречупена през митологични и библейски понятия.

В разговора си Хаджихристов разказа за дългогодишния си път като творец и сподели как личните му търсения и спомените от детството оформят неговото творчество. Според автора природата не е просто фон, а е същностен герой в човешката история – тя е нещо, което остава у човека завинаги, дори и когато живее в града. За него творчеството и духовността се преплитат в непрекъснат стремеж към разбиране на личната съдба и връзката ѝ с божественото.

Откъс от стихотворението "Код на Съдбата", което е включено на корицата на книгата:

"Наравно със всички съм пред Съда на Небето, В този ден Последен ни чака Смъртта! Гледам с очите и със сърцето екзекуцията на безброй грешни тела. Не предадох ли пред Изкусителя Дявол Душата? Но Тя, признавам, и за миг не сгреши. Разчетох ли с нея моя Код на Съдбата? Възмездителя какво ли за мен ще реши?".

"Писалката на Господ" кани читателите в дълбок свят на размисъл, където съдбата, моралът и вечните въпроси на съществуването се срещат.

Александър Александров Хаджихристов

Александър Александров Хаджихристов е роден на 26 август 1948 г. в София в семейството на известния драматург и театрален деец Александър Иванов Хаджихристов. Учи във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където създава първия студентски политически театър, а по-късно продължава образованието си по история и литература в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1972 г. е ученик-асистент на проф. Гриша Островски във ВИТИЗ, а през 1992 г. завършва семестриално кинознание. Започва професионалния си път през 1975 г. като асистент-режисьор в киностудия „Бояна“ и втори режисьор в Студио „Екран“. През 1999 г. става художествен директор на Демо Телевизия, където съвместно с Бойко Илиев прави опит да възстанови Телевизионния театър. 

През 2004 г. създава Театрална къща „Надежда“ с помощта на Коста Цонев, която изпълнява представления в затворите в страната. Бил е драматург в Народния театър „Иван Вазов“ и е работил върху редица телевизионни предавания и рубрики. Хаджихристов е автор на 8 пиеси и 14 филма, сред които се открояват „Земята, градът и човекът“ и „Кураж“ – първият филм за хора с увреждания, направен извън държавните структури. В годините 2021-2023 публикува четири стихосбирки, сред които „Балада за съдбата на душата“ и „Сърцето като птица Феникс“. Известен е със своята концепция „Екоцивилизация“ и създаването на фестивала „Сцена Екоутопия Театър“, посветен на състрадателната екология. През 2010 г. е избран за председател на Народно читалище „Природа и наука – 1938“ в София, където ръководи Театър-студио „Вселената на човека“. От 2023 г. е член на Съюза на българските писатели и продължава да твори активно в различни жанрове.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15