Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

The Chainsmokers, Iggy Pop, Alvaro Soler ще участват на фестивала "Colours of Ostrava 2025"

снимка: личен архив

Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена от мащабите на това многожанрово международно събитие, както и от присъствието на едни от водещите музикални артисти в световен мащаб. Първият ден откри пънк рок групата от Ню Йорк Gogol Bordello, чийто вокалист е украинецът Юджийн Хъц с рождено име Евгений Александрович Николаев-Симонов). Оказа се, чеЮджийн Хъц дълго време е бил ди-джей в българското заведение в Ню Йорк „Механата“. СледGogol Bordello своето впечатляващо шоу изнесекитаристът- виртуоз Том Морело, познат от групите Рейдж Агейнст дъ Машиин и Аудиослейв. Той изпълни първия си солов сингъл „Soldier In The Army Of Love“, написан заедно със сина му Роман Морело- предвестник на албума, който ще излезе или до края на тази година или догодина. Дълго ще се помни и концертът на британския поп певец Сам Смит. Той изнесе впечатляващо шоу, част от турнето представящо последния му албум „Глория“. 


Новата звезда на шведската поп сцена Зара Ларсон пя в заключителния ден, а един от много ярките концерти беше и този на германската група за електронна музика „Tangerine Dream“. Едно от предизвикателствата за организаторите беше глобалната IT криза, която се отрази и на пътуванията на музикантите, участници в това издание на фестивала„Colours Of Ostrava“.Нидерландската певица с ирански корени Севдализа не успя да пристигне в Острава, заради полет от Амстердам и това наложи смяна в програмата на фестивала в предпоследния ден от провеждането му. Организаторите много бързо се справиха със ситуацията, изтеглиха концертите от по- ранните часове и така на мястото на Севдализа гледахме изключително заразителната с енергията си и изпълнетията си нидерландска група Сон Мею. Севдализа все пак пристигна с частен самолет и ден по- късно излезе на сцената в Острава.

За обобщение на събитията от международния мултижанров фестивал „Colours Of Ostrava 2024“ се срещнах с Премисъл Степанек, който е част от организационния екип от самото начало и специално за предаването „Евробокс“ разказа: "Началото на фестивала „Colours Of Ostrava“- Цветовете на Острава е поставено преди 21 години. Първоначално започва като фестивал за уърлд музика и музикантите свирят по улиците в центъра на Острава. Малко по- късно фестивалът е преместен в Замъка на Острава и остава там за дълго време. Но след като се разраства много и продажбата на билетите надхвърля 25 хиляди посетители на ден, което е свръх капацитета на Замъка на Острава, преди 9 години е взето решение мястото да се промени. Избира се пространството, на което преди е имало огромна фабрика за стомана. След като спира да работи мястото е превърнато в музей. Това дава възможност на фестивала да се развие и като жанрове и да не бъда само за уърлд музика. Днес фестивалът предлага разнообразие от стилове и жанрове поп и рок музика и привлича едни от най- големите звезди в световната музика."

По време на фестивала в пресцентъра се запознах с Марта- журналист в Остравското национално радио и тя ми обясни, че името на фестивала „Colours Of Ostrava“-Цветовете на Острава е отражение на различните стилове музика, които са ситуирани на конкретни сцени, оцветени в брошурата на фестивала в конкретен цвят и от това разбираш какъв стил изпълняват музикантите поставени на тази сцена. Питам Премисъл това ли е истинската причина фестивалът да се казва „Colours Of Ostrava“. "Защото музиката е пъстра, многоцветна, защото уърлд музиката преобладаващо е акустична, с влияния от джаз, рок, поп, подсилени от електронната музика. Това многообразие от музикални жанрове, прави и фестивала пъстър и затова и името Цветовете на Острава много приляга на този фестивал и особено на град като Острава. Градът се промени, когато фестивалът започна преди 21 години градът беше някак сив, днес е много по- зелен и духът му стана много по- оптимистичен, в сравнение с миналото. Така че първоначалната идея е да се внесе цвят и светлина в Острава чрез всичките възможни музикални стилове. Много е важно да уточним, че цветовете на Острава е не само музикален фестивал. В рамките му се провежда един от най- големите дискусионни форуми, който се казва „Мелтинг пот“ и всеки, който притежава билет за фестивала има свободен достъп. Има и още много подобни сцени, които са предназначени за изява на философи, поети, икономисти, учители и въобще хора свързани с различни науки. Така че една голяма част от сцените са предназначени точно за този тип форуми. Останалите 12 сцени са само и единствено за музика."

А ето и как се разви ситуацията с пътуването на Севдализа, която все пак стигна до Острава благодарение на усилията положени от организаторите на фестивала Цветовете на Острава. Премисъл разказва: "Това беше изключително тежка ситуация, не че не сме имали подобни случаи и предишните години, но този път беше IT проблем в световен мащаб. Знаете много полети бяха отменени, но за нас лично това засегна само пътуването на Севдализа, защото всички останали музиканти се придвижваха с автобусите си или някои от тях бяха изпреварили IT кризата. Но Севдализа беше в Амстердам и не успя да излети. Обаче нашият екип ангажиран с придвижването на музикантите направи всичко възможно, за да успее Севдализа да пристигне в Острава, макар и с ден закъснение. Имахме горчивият опит от миналата година, когато два концерта на хедлайнери бяха отменени и затова си казахме, никога повече отменени шоута и затова колегите ми направиха и невъзможното. Ангажираха частен самолет и Севдализа пристигна в Острава и пя в последния ден на фестивала в събота, като концертът й започна в полунощ и това беше един изключителен завършек на тазгодишното издание. Много съм щастлив и изключително оптимистично настроен и не ми се иска да свършва, но тази година наистина мащабите бяха впечатляващи, пристигнаха много повече хора, в сравнение с миналата година. Имахме късмет и с времето, беше топло и слънчево. За разлика от колегите от един голям фестивал в Словакия, който се състоя преди седмица и трябваше да бъде отменен заради разрушителна буря, която помете сцената. За разлика от тях ние се радвахме на перфектно време, нямахме никакви проблеми в това отношение. Хората бяха щастливи, наслаждаваха се на шоутата, беше наистина много силно издание."

И наистина това 21- во издание на фестивала „Цветовете на Острава“ представи едни от най- големите музиканти в световен мащаб- пънк групата Гогол Бордело, Том Морело, Сам Смит, Лени Кравиц, Джеймс Блейк, Шон Пол, Зара Ларсон, както и най- изявените артисти от чешката сцена от новото поколение музиканти. Стиловете обхващаха- рок, поп, електронна и уърлд музика, джаз, блус, фолк, пънк, реге, соул, фънк, хип- хоп. Фестивалът има капацитет от около 55 хиляди зрители и в последния ден беше оповестено името на един от хедлайнерите за "Colours Of Ostrava 2025"- групата "The Chainsmokers". Ето и имената на още артисти  добавени към състава за 22-ия фестивал Colours of Ostrava. От 16 до 19 юли 2025 г. в Долни Витковице в Острава- рок легендата Iggy Pop, латино поп сензацията Alvaro Soler, чешката рап звезда Calin и джаз формацията Dan Bárta & Illustratosphere. 

Цялото интервю с Премисъл Степанек чуйте в приложения файл:











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41