Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Дните на китайската наука и култура

| Интервю

От днес започват Дните на китайската наука и култура. Те ще продължат до 29 ноември, а домакини ще са десет университета и много културни центрове в цялата страна.

Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки ще гостуват в различни градове и ще изнесат лекции, споделяйки своя академичен опит както със студенти, така и с по-широка аудитория. 

Проектът под мотото "Китай – как и защо" е иницииран от китайското посолството у нас, със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шанду в чест на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.

Богата и интересна програма очаква хората в 4 града и много университети в цялата страна, обеща пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" Антония Чиликова - координатор на проекта. 

"Лекторите са основно от хуманитарните специалности. Идеята е те да разкрият произхода на китайската цивилизация, нейното развитие, духовност, характеристики на различните епохи и основни насоки от гледна точка на философията, историята, литературата, изкуството, китайската медицина и да допринесем за по-добри контакти и връзки между българските и китайските университети, българските учени и техните колеги от Китай", посочи тя и изброи китайските учени и лектори, които ще посетят страната ни. 

Антония Чиликова, Снимка: Юлияна Корнажева
Китай е световен лидер в иновациите и науката, отбеляза Чиликова и добави: 

"Нашето желание е да дадем възможност на българските студенти и обществеността да научат повече за изследователските подходи в науката относно най-вече традициите, изкуството, културата на Китай. Идват едни от най-изтъкнатите изследователи на китайската култура и традиции и хора, които успяват да запалят своите студенти, така че те да продължат тяхното дело".

Събитията този месец ще са 35, а домакини ще са градовете Пловдив, Велико Търново, Търговище и Благоевград. 

Мария Иванова, която е китаист и е била в Китай 15 години, ще превежда на трима от китайските учени по време на събитията. 

"Всички теми са ми много интересни. Предизвикателство е да се представят такива специфични неща", смята тя.

По думите ѝ държава с толкова богата култура винаги може да представи нещо интересно на българската публика. В Китай също има интерес към българската култура, допълни тя. 

"Две държави с толкова интересна култура имат какво да си обменят", категорична бе Иванова.

Цялото интервю на Валерия Николова с Антония Чиликова и Мария Иванова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър спасиха новородено тюленче монах

С мащабна операция по море и въздух в Кипър успешно бе спасено новородено, само на 10 дни, средиземноморско тюленче монах, което е представител на най-редкия морски бозайник в Европа, съобщиха днес от екоминистерството. Във важната мисия участваха министерства, специлизирани институти, полиция, доброволци, авиокомпания от две страни. Спасителната..

публикувано на 24.11.24 в 13:43

"Инсайт" пуска за безплатно ползване BgGPT

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии  към Софийския университет "Св. Климент Охридски" "Инсайт" (INSAIT) пуска от днес за безплатно и свободно ползване българския чат с изкуствен интелект - BgGPT. Екипът на проф. Мартин Вечев,основател на "Инсайт", направи демонстрация на възможностите на новата версия на BgGPT:..

публикувано на 24.11.24 в 13:06
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата

Няма бързо решение на проблема с безводието в България .  Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите, като уточни, че  има решения, които бързо могат да подобрят в малка степен ситуацията. " Водният сектор в страната е бил зарязан десетилетия и не се отнася само до недостиг на питейна вода в отделни населени места,..

публикувано на 24.11.24 в 12:58

ОТ ПП-ДБ определиха като спекулация информацията за водени разговори за компромис с ГЕРБ-СДС

Надежда Йорданова от ПП-ДБ определи спекулации информацията за водени разговори с ГЕРБ-СДС за възможен компромис за съставяне на управленско мнозинство, според които Атанас Атанасов да бъде избран за председател на 51-ото НС, а Бойко Борисов - премиер на редовно правителство. ПП-ДБ приемат поканата за среща от Борисов "В..

публикувано на 24.11.24 в 12:19
Болницата в Кюстендил

Болницата в Кюстендил очаква откриването на инфекциозно отделение

Преди месец и половина в здравното министерство е входирано мотивирано искане за откриване на инфекциозно отделение. Това съобщи за БНР управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Както по-рано БНР съобщи Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще проверява болницата в Кюстендил, отказала да приеме болно дете. Проверка в..

публикувано на 24.11.24 в 12:01

Хамид Хамид: Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това

Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира: " Нямаме проведени разговори с никого , за да имаме промяна в позицията си - ако са същите кандидатури за председател на 51-вото Народно събрание, ние ще гласуваме по същия начин , както досега...

публикувано на 24.11.24 в 11:41