Габровската община отпуска месечни стипендии на студенти, които се обучават по специалността "Здравни грижи", срещу ангажимента да останат на работа в многопрофилната болница в града.
Най-голямото лечебно заведение в областта изпитва остър недостиг от медицински сестри и търси механизми за справяне с дефицита.
Стипендии от общинския бюджет в размер 4500 лева ще бъдат отпуснати за тази година на три студентки – толкова са записаните от Габрово за настоящата учебна година във филиала на Варненския медицински университет във Велико Търново. Две от тях учат за медицински сестри, а една за акушерка. Те се задължават да завършат образованието си в предвидения срок и след това да работят в областното лечебно заведение за срок, не по-кратък от 4 години.
Срещу такъв ангажимент от болницата заплащат семестриалните такси на студентите.
В лечебното заведение работят 139 сестри и почти половината от тях са над 60-годишна възраст. Свободните работни места за такива специалисти са 53, информира директорът д-р Минко Михов. По думите му месечното възнаграждение за медицинските сестри в болницата, която е най-голямото лечебно заведение в областта, тази година е увеличено с 26% спрямо 2023-та.
Възможностите на болниците обаче са ограничени и въпреки предприетите мерки, проблемът с недостига на специалисти, който е национален, остава нерешен.
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че украинският му колега Володимир Зеленски пристига в петък във Вашингтон, за да подпише споразумение със САЩ за украинските редкоземни метали. Сделката е изключително важна част от плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство на САЩ в контекста на усилията на Тръмп да постигне бърз..
Правителството одобри покупката на противотанкови ракети "Джавелин", които са част от проекта за придобиване на нови бойни машини за пехотата. Договорът между България и САЩ трябва да бъде ратифициран и от Парламента. Запрянов: България започва разговори за нови радари Предвижда се тази година страната ни да плати близо 56 милиона лева по..
Гърците са четвърти в Европа по енергийна бедност. Проучване на Европейската комисия, публикувано днес в гръцките медии, показва,че 20% от работещите гърците са подложени на енергийна бедност. Това означава липса на достъп на домакинствата до основни енергийни услуги като отопление,топла вода,осветление и ток за захранване на уреди. Причината е..
Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд и постанови да бъде конфискуван автомобилът на осъдения за шофиране след употреба на алкохол на Ивайло Цветков - Нойзи. Решението е окончателно. Казусът с автомобила на Нойзи стана повод за поредица от изслушвания във Висшия съдебен съвет и дори протести пред сградата на..
Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му, в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на..
50-годишна жена от Монтана е задържана за домашно насилие над мъжа, с който живеела на семейни начала. Снощи около 21,30 ч. в ж.к. "Младост" в Монтана възникнал скандал между мъж на 52 години и две години по-млада от него жена. В създалата се ситуация жената нанесла удар с юмрук по лицето на мъжа. С полицейска заповед тя е задържана до..
Отказват ли се САЩ и НАТО от инфраструктура по източния фланг на Алианса? Гръцки медии съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати военното присъствие в пристанището на Александруполис. Президентът на Съединените щати отхвърли съобщенията. Но мястото на България в новите стратегически планове на НАТО не е от вчера. Базата в Александруполис е..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...