Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Найден Тодоров представи визия за развитието на културата

Служебният министър на културата Найден Тодоров
Снимка: БТА

Служебният министър на културата Найден Тодоров предлага законови промени като изход от проблемите в културата. Министерство на културата води преговори в Министерството на електронното управление и Министерството на финансите за създаване на единна система за счетоводство, деловодство, човешки ресурси и продажба на билети в театрите.

Министърът представи пред медии своята визия за българската култура, подкрепена с анализ на сектора и пътищата за преодоляване на трудностите. Културата е реална част от националната сигурност на една държава, каза той в своето експозе, продължило около един час.

"Разработих няколко варианта за излизане от културната криза, която е всичко онова, което се случва в обществото. Всеки от тези варианти работи сам по себе си, но са свързани с това каква посока иска да поеме България политически – дали искаме дясно развитие в културата, дали искаме ляво развитие в културата, дали центристко развитие в културата. Невероятното е, че всеки един от тези варианти може да работи“, каза Тодоров.

"Изборът ще бъде оставен на парламента в мига, в който се появи едно редовно работещо правителство. Това ще бъде моментът, в който ще представя съкратен вариант на тези неколкостотин страници, за да се избере централната посока за развитие на българската култура. Тук въпросът е дали държавата трябва да бъде основен двигател, да бъде контрольор или просто да създава условия за развитие на културата. Моята визия не е свързана с тези три пътя, а с това, което трябва да се свърши, независимо от това кой път ще изберем“, каза министърът.

"Нека започнем от там, че България все още няма стратегия за развитие на културата, въпреки че бяха направени два такива опита“, посочи министърът. Той съобщи, че за изпълнението на представената от него програма са нужни 240 милиона лева, които да бъдат вложени еднократно. 

При сценичните изкуства Тодоров предлага промяна в Закона за закрила и развитие на културата относно философията на финансирането. Трябва са се планират приходи и разходи на много големи периоди, за да може да се увеличи контрола от страна на Министерството на културата (МК). Предлага да се въведе единна системата за деловодство, счетоводство, човешки ресурси и продажба на билети – в държавния сектор в културата. Така ще може да се контролира всичко в реално време, отбеляза министърът.

Следваща промяна според него е свързана с преизчисление на работното време в културния сектор. Някой от вас представя ли си певец да пее осем часа на ден, пет дни в седмицата – това са условията според българския кодекс на труда, каза той. По думите му хората в културата правят всякакви движения в и около закона, за да успеят да работят така, както се работи навсякъде по света, въпреки българското законодателство.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГДБОП арестува трима българи от международна група за производство на синтетична дрога

Служители на ГДБОП арестуваха трима българи, участници в международна престъпна група, действала на територията на страни от Европейския съюз. Предстои екстрадиция. Специализираната полицейска операция е проведена на 6 февруари 2025 г. в изпълнение на европейска заповед за арест, издадена от Кралство Белгия и във връзка със съвместно водено..

публикувано на 07.02.25 в 15:32

Бизнесът да използва електронната платформа за заявления за внос на работници за сезонна заетост

Бизнесът да използва електронната платформа за подаване на заявления за внос на работници за сезонна заетост. За това призовават от Агенцията по заетостта по повод наближаването на активния туристически сезон. От началото на годината Агенцията е обработила над 150 заявления за краткосрочна заетост до 90 дни и е регистрирала заетостта над..

публикувано на 07.02.25 в 15:31

Идеята на ГЕРБ-СДС за забрана на вейповете – подкрепена от още две парламентарни формации

Идеята на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на продажбата на енергийни напитки за лица под 18 г. беше подкрепена от още две парламентарни формации - БСП-ОЛ и "Възраждане". Ще има ли пълна забрана на вейповете? Бойко Борисов вече се обяви "за" "Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас..

публикувано на 07.02.25 в 15:22
Мартин Димитров

ДБ се обявиха срещу идеите за таван на надценките на основни хранителни продукти

Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващото, каза социалният министър Борислав Гуцанов.  Той не смята, че това би било пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа по-рано премиерът Росен Желязков.  Премиерът за идеята за таван на цените на стоките: Държавна..

публикувано на 07.02.25 в 14:56
Людмила Елкова

Людмила Елкова: Имаме системни проблеми с бюджета

"Имаме системни проблеми с бюджета - системно превишение на разходите над приходите. Това не може да бъде преодоляно с еднократни мерки".  За проблема алармира финансистът Людмила Елкова. Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението..

публикувано на 07.02.25 в 14:34

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Хърватия

Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..

публикувано на 07.02.25 в 14:12

Враца и Монтана отменят мерките срещу грипа

В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..

публикувано на 07.02.25 в 14:10