Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 г. Българска хорова капела и 115 г. от рождението на Светослав Обретенов

Национален филхармоничен хор "Светослав Обретенов"
Снимка: БМС

На 1 ноември 1944 г., точно преди 80 години, по инициатива на известния композитор и диригент Светослав Обретенов е създаден първият у нас професионален смесен хор. 

Отначало съставът е организиран към Радио София като Държавен радиохор и неговата основна задача е да пропагандира идеите на новата власт, да поддържа патриотичните настроения в обществото, затова и репертоарът му е предимно с революционни, работнически и т. нар. масови песни. Съставът е малък - 40 певци, предимно професионалисти, и техните изяви са навсякъде и при всички събития в страната, а и на фронта. 

Задължително всеки месец хорът изнася 20-минутен концерт пред микрофоните на Радио София - първият е през април 1945 г. Постепенно израства професионалното ниво на състава, променят се и задачите му - от 1947 г. хорът изнася вече стилни хорови концерти, предимно от творби на български композитори, развива и активна концертна дейност. 

През 1954 г. съставът получава ново име - Българска хорова капела, тъй като преминава на щат към Комитета за наука, изкуство и култура. От следващата година - след смъртта на своя основател и постоянен главен диригент Светослав Обретенов, носи неговото име. 

Българската хорова капела се налага като водеща певческа формация у нас с голям и разнообразен репертоар - от образците на световната хорова класика, до мащабните кантати и оратории. Нейното изкуство е познато, благодарение на многобройните ѝ турнета в чужбина и записи за големите звукозаписни компании по цял свят. Участвала е в концерти под диригентството на най-големите светила в музиката на ХХ век, с най-известните солисти.

От 1981 г. Капелата е част от Софийската филхармония и по предложение на дългогодишния ѝ диригент Георги Робев тя е преименувана на  Национален филхармоничен хор “Светослав Обретенов“. По волята на слушателите на БНР и предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", формацията, ръководена от Славил Димитров, получава наградата "Музикант на годината 2016".

И няколко думи за нейния създател, чиято 115-годишнина отбелязваме също този месец - Светослав Обретенов. Той е роден на 25.10.1909 година в Провадия. Още след завършването на Държавната музикална академия работи като хоров диригент с различни състави, като композитор в театрите на Русе и Варна, учителства в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. Композира предимно масови песни, но прави опити и в областта на операта, оперетата, създава първата българска оратория, пише кантати, творби за симфоничен оркестър, клавирни пиеси, театрална музика. Майсторски са написани неговите 25 песни за смесен хор и 12 за детски хор. Най- голям принос в нашата култура Обретенов има като хоров диригент, създавайки  Българската хорова капела. Умира твърде млад - на 46 години - на 16 май 1955 г.

В Златния фонд на БНР са запазени спомени на съвременици на Светослав Обретенов за него и за работата му с Капелата. Чуйте в звуковия файл какво споделя големият български диригент Добрин Петков.

 


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57