Два нови хеликоптера Cabri ще бъдат приети днес във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия. Официално ще бъде открита и система за добавена виртуална реалност за изучаване на самолета Ф-16.
Системата за виртуална реалност е доставена във ВВВУ в изпълнение на проекта за създаване на център за подготовка на летателен и инженерно-технически състав за самолетите Ф-16 Блок 70 от Програмата за индустриално сътрудничество с компанията производител "Локхийд Мартин".
Новата система позволява интерактивното визуализиране на данни за сложните авиационни системи на всеки етап от обучението на курсантите. Използването на виртуална реалност ще подпомогне по-доброто разбиране от обучаемите на особеностите и поведението на различните системи и ще повиши ефективността на тяхното обучение.
С постановление на Министерския съвет през 2023 г. на ВВВУ "Георги Бенковски" бяха отпуснати целеви средства за два учебно-тренировъчни хеликоптера, те са произведени във Франция. Те са с много добри показатели в областта на безопасността и отговарят напълно на изискванията на Европейската агенция за безопасност на полетите. Използват се в цял свят за обучение за придобиване на бривети с голям обхват на дейност.
Новата придобивка ще даде възможност на курсантите-пилоти на хеликоптер да започнат първоначалното си летателно обучение във ВВВУ "Георги Бенковски".
Йеменските бунтовници хути заплашиха, че ще отвърнат на ударите на САЩ, след като Вашингтон нанесе въздушни удари по няколко контролирани от тях населени места, включително столицата Сана, предаде "Франс прес". Американски въздушни удари по позиции на хутите в Йемен Според последните данни, разпространени от бунтовниците, при..
Напълно са ликвидирани двата големи пожара в Ловешко, между Велчево и Орешак и в района на село Сопот, където от вчера горяха горски територии. Локализиран е пожарът край село Български извор. Четири големи пожара потушават в Ловешко В същото време продължава гасенето на пожара между Лесидрен и Кирчево, където също са засегнати горски площи. В..
По официални данни до момента 59 души са загинали и повече от 150 са ранени при пожара в дискотека в град Кочани, Северна Македония. Инцидентът стана около 4 часа през нощта по време на концерт на популярната група ДНК. Вътрешният министър на страната Панче Тошковски съобщи, че собственикът на дискотеката е задържан. Трагедията в Кочани: 59..
Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 12:30 часа е 24,43 процента. Гласували са 1634 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Тя каза, че досега в ОИК не са постъпвали сигнали и жалби за нарушения. Както БТА вече информира, жителите на..
Плаж, парк на цветовете, фестивал на автентични продукти са част от иновативните екологични практики, които станаха победители в годишните награди "Зелени градове и зелени общности на Кипър“ за 2024 г. Те се връчват за зелени инициативи, свързани с опазване на биоразнообразието и стимулиране на устойчивото развитие. Ларнака спечели титлата..
Ръстът на доходите изпреварва поскъпването на храните през последните десет години, показва изследване на икономиста Адриан Николов от Института за пазарна икономика. Проучването е направено след началото на обявените бойкоти на търговските вериги и прави извода, че идеите за регулиране на надценките няма да са работеща мярка. Стойността..
Изненадваща е лекотата, с която подкопаваме основите на собствената си държава. Около това мнение се обединиха журналистите Виктор Иванов, "24 часа" и Людмил Илиев, "Сега", след като КС се произнесе с решение по делото за изборите, а редица политици изразиха своите критики. Т. Йорданов: КС абсолютно неприемливо унищожи 780 гласоподавателя...
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..