Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МТСП: Няма окончателен вариант за нов механизъм за определяне на минималната работна заплата

Снимка: БГНЕС

Oт Mинистерството на труда и социалната политика заявиха пред БНР, че към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да се въведе нов механизъм за определяне на минималната работна заплата.

Разпратените до бизнеса и синдикатите текстове от ведомството имат за цел да бъде насърчен социалният диалог, така че националното законодателство да е в пълно съответствие с целите на евродирективата за минималните възнаграждения.

От негативни публични позиции на синдикатите тези дни стана ясно, че социалното министерство е разпратила подготвени промени в Кодекса на труда, свързани с нов механизъм за определяне на минималното възнаграждение у нас, а днес работна група ги обсъжда.

С позиция до БНР от ведомството уточняват, че към момента бизнесът и синдикатите продължават да имат полярни мнения и да застъпват крайни становища по темата как да се формира минималната заплата, а предложенията направени към тях, подлежат на дискусия в работни формати, като всяко изразено предварително становище от членове на работната група, би било манипулативно и подвеждащо, като може да създаде неоснователни очаквания в обществото.

Подчертава се още, че е въпрос на преговори и постигане на компромис между спорещите, за да има нова формула, която да определи адекватната минимална заплата у нас. Социалното министерство предоставяла възможност на спорещите да водят диалог и да се навакса "голямото изоставане при транспонирането на евродирективата за минималните заплати". Срокът за това изтича утре.

От позицията до БНР не става ясно дали вече определената от догодина минимална заплата от 1077 лв. би се преразгледала при евентуални законодателни промени, но неофициално оттам коментират, че това няма да се случи, а нов механизъм за минимална заплата би се приложил от 2026 година.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СГС решава за мерките за неотклонение на задържаните за вандалските действия пред Дома на Европа

Софийският градски съд ще решава да промени или да потвърди мерките за неотклонение на четиримата задържани по време на протест на "Възраждане" миналия месец пред Дома на Европа в центъра на София. Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред Те са в ареста по обвинение "хулигански действия" по време на..

публикувано на 04.03.25 в 08:48
Божидар Божанов

Божидар Божанов: Още днес ще си дам имунитета

Нищо от описаните от прокуратурата неща не е извършено . Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, след като в петък изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе искане в НС за сваляне на депутатския му имунитет, както и този на Кирил Петков. В предаването "Преди всички" Божанов декларира, че още днес ще си..

публикувано на 04.03.25 в 08:37

К. Гаджоков: Шоковият подход на Тръмп с митата ще предизвика икономически сътресения

Тръмп си измисля причини за тези мита,  настоя пред БНР Красимир Гаджоков, Торонто.  Президентът на САЩ каза, че ще задейства новите мита за Канада и Мексико от днес. " Няма място за разговори с Мексико или Канада", обяви той пред репортери в понеделник. "Всички са готови. Те влизат в сила от утре". Канада ще наложи ответни мита за..

публикувано на 04.03.25 в 08:20

Росен Желязков свиква Съвета по сигурността към МС

Министър-председателят Росен Желязков свиква заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет.  Темата на заседанието е "Преглед и анализ на актуалната геополитическа ситуация и произтичащите от нея рискове за националната сигурност", съобщиха от правителствената пресслужба.  Освен до постоянните членове на Съвета, покани за участие в..

публикувано на 04.03.25 в 07:57

Китай отвръща на новите тарифи на САЩ с мита върху вноса на американски селскостопански стоки

Във вторник сутринта Китай побърза да отвърне на новите мита на САЩ, като обяви повишения на тарифите до 10-15% върху вноса, обхващащ редица американски селскостопански и хранителни продукти, като същевременно постави 25 американски фирми под експортни и инвестиционни ограничения, съобщава Ройтерс. Допълнителното мито от 10%, с което..

публикувано на 04.03.25 в 07:56

Дискусия в София по повод Световния ден за борба със затлъстяването

"Променяме системите за по-здраво бъдеще" - това е мотото на тазгодишния Световен ден за борба със затлъстяването, който отбелязваме днес. София е домакин на дискусия, посветена на проблемите, свързани с наднорменото тегло, участие в която се очаква да вземат здравни експерти, пациенти и медии. Заедно те ще потърсят решения за трайна промяна..

публикувано на 04.03.25 в 07:53
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху заплаши "Хамас" със сериозни последствия, ако не освободи всички заложници

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заплаши палестинската групировка "Хамас" с "последствия, които дори не могат да си представят", ако не бъдат освободени всички заложници, отвлечени от Израел на 7 октомври 2023 г. В реч пред Кнесета Нетаняху заяви, че преговорите за продължаване на договореното прекратяване на огъня са прекъснати...

публикувано на 04.03.25 в 07:32