Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото!
Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни:
"Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно да напомня за необходимостта от редактиране и допълнение на регламентите. Настоящите писани норми да се спазват. Държавата трябва да е малко, но много силна!".
Битката за свободата на словото и за демокрацията трябва да се случва всеки ден, категоричен беше той.
"Огромен дефицит на прехода е липсата на директен, излъчен в медиите пряко, лидерски сблъсък. Има една обективна причина и тя се корени в липсата в образователната система - на ниво средно и висше образование - на създаване на компетентности за дебати. Това не е лесна работа. Не оправдавам политиците, че отказват, но огромната част от тях не са готови и нямат самочувствието, че могат да се изправят аргументирано да защитават тези и да разбиват тези на опонентите си", коментира още той.
Според него бавно и полека се е допуснало да стане действителност отпадането на практиката на политическите пресконференции и заместването им с т.нар. трибунка в парламента:
"Беше си някакъв вид практика, а вече трибунката е сякаш единствено възможното. Кой го е допуснал? Желанието на политиците да си създават комфорт и липсата на рефлексия, на критичност от страна на журналистите, които получават нещото веднага - тук и сега, което предполага динамиката на медиите, но без пълнота. Липсва класическото интервю и това създава пропаст, защото, за да си създадеш доверие в някого, ти трябва да го познаваш. ... Комфортът предпостави тази грешна посока, в която тръгнаха те (политиците), и ние вкупом се съгласихме".
По думите на проф. Стоянов етиката в журналистиката и спазването на етични кодекси като писана норма, която обаче не е всеобщо задължителна и от неспазването ѝ не следват наказания, но е по-силният регламент дори от закона:
"Етичните принципи не ограничават, а дават права и дават възможност за свободното изявяване на журналистическото мнение и гарантират предпазването на индивида - журналист от своеволията на политическия елит".
Би трябвало постоянно да гледаме критично на кариерна реализация на журналисти в политиката, посочи професорът и добави:
"Трябва постоянно да тегне едно съмнение дали това се е случило в преломен момент на катарзис или на конкретно предложение от типа "Крадец на глави", или пък е било дълго обслужване на дадени интереси, което вече е безобразие!".
Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Росен Стоянов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
България и Румъния започват работа по проект за напредък на реформите в учебните програми на двете страни. Проектът се изпълнява от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие чрез инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз. София и Букурещ ще получат подкрепа за подобряване качеството на образованието. При представянето на..
Двама души пострадаха при челен сблъсък около 15 часа днес между лек автомобил и товарен бус, съобщиха от полицията във Велико Търново. Състоянието на пострадалите се изяснява. Катастрофата е на пътя между Велико Търново и Павликени при село Мусина. Движението е затруднено. Образувано е досъдебно производство.
Актьорът Димо Алексиев остава под домашен арест. Това реши Софийският районен съд, който не уважи искането на прокуратурата на популярния водещ да бъде наложена най-тежката мярка "задържане под стража". Кaто аргумент съдът посочи предоставените от защитата на Алексиев документи, че едно от трите му деца има нужда от медицински грижи...
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което Конституционният съд може да разглежда . Това каза пред БНР проф. Румяна Дечева, експерт по изборни въпроси. "Знаем, че има хора, които отиваха да гласуват, но не знаех на какви избори, знаеха, че им е казан номер, с който да гласуват. Знаем, че има секции в страната, където избирателната..
Двама руснаци са осъдени в Гърция на затвор от 380 години за трафик на мигранти. Поставили са на риск живота на жени и деца. Двамата руски граждани получиха обща присъда от 380 години затвор и глоба от 3, 850 млн. евро. Те бяха арестувани миналата година на няколко мили от гръцкия остров Антипалеа в Егейско море. С личната си яхта..
От днес до края на годината в Клиниката по диабетология към Университетската болница по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в София ще се прави скрининг на хора, които са в риск от развитие на захарен диабет, както и за хора, които са в преддиабетно състояние. Първоначалната оценка на състоянието на пациента се прави с помощта на въпросника "Файнд..
Мина една година, в която в София нищо не се промени, дори стана по-зле. Най-основното, което можем да дадем като оценка за работата в Столичния общински съвет, е на изключително ниско ниво. Това каза общинският съветник от групата на "Възраждане" Деян Николов пред журналисти. Тук ставаме свидетели как се случват политически циркове и интриги, които не..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..