Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото, а емоционалното оцеляване е на преден план

"Най-смелите хора са тези, които познават страховете си"

| Интервю
Снимка: pixabay

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното. Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията. 

Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите за живота си, които имат, дали ще им стигнат силите и дали ще имат пълноценно общуване, посочи тя и добави:

"Когато хората дойдат при психотерапевта, споделят неща от ежедневието си, с които не могат да се справят. Някои от проблемите са формирани още от детството, но те се разиграват на сцената на ежедневния живот. Споделят отношенчески проблеми, трудности, неразбиране, някой път и симптоми. /.../ Контекстът, в който живеем, е от изключително значение как нашите индивидуални емоционални проблеми ще се разгръщат, повлияват и как ще се справяме с тях. Адаптационните способности на човека в емоционален и психологически план са изключително провокирани в съвременния свят. Промените са почти ежедневни. Хората са изключително провокирани в това да трябва да се адаптират и да пренаписват представата за себе си. Това е изключително голямо предизвикателство".

По думите ѝ най-смелите хора са тези, които познават страховете си. А да ги познаваме, означава, че имаме възможността да ги управляваме добре, а не да ги потискаме. Страховете са много ключова информация, те са един ориентир, изтъкна д-р Лазарова. 

Тя подчерта, че в момента търсенето и използването на психотерапия е доста популярно и много по-разпространено от преди 20 години. Има много сериозно развитие в тази посока, смята тя: 

"В България хората започнаха все по-ясно да правят разлика между тежка психична болест и психологични проблеми, свързани с отношения, трудности в адаптацията. Сред част от младите има тенденция в това да имаш някакъв проблем в етап от живота, да бъдеш депресиран. Освен от семейството си, често те имат нужда от подкрепа от професионалист, който да допълни грижата за емоционалните дискомфорти и който да придружи човека в неговото страдание".

По думите ѝ училището е сцена, на която се разиграват голяма част от проблемите на децата и младите хора. Според нея там е мястото, където трябва да бъде разпознат проблемът и децата да бъдат насочени. България има добра традиция в училищната психология, каза още психотерапевтът.

От 2012 г. 23 ноември е Денят на психотерапията в България. От тогава ежегодно това е дата, която се отбелязва по различни начини. Традиционно има празненство и се връчват награди по психотерапия, разказа д-р Лазарова.

Тя уточни, че психотерапията е отделна научна дисциплина и отделна професия:

"Психиатрите са по-познати в общността. Всички психиатри са лекари. Те се занимават с диагностициране и лечение. Психолозите имат хуманитарно образование и се занимават с психологическото и личностно развитие. А клиничните социални работници се занимава с подкрепа на хората с различни потребности и връзката им с общността". 

По думите ѝ всички тези професионалисти дават основата, върху която човек може да започне формирането си като психотерапевт. Психотерапевтът може да бъде достигнат отвсякъде - от медицинските структури, от психиатрите, както и от интернет, посочи тя.

Д-р Лазарова заяви още, че на сайта на асоциацията се поддържа регистър на психотерапевтите в България. От него хората могат да потърсят надежден професионалист, посочи тя. 

Цялото интервю на Силвия Великова с д-р Ирина Лазарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България на протест

Над 400 представители на  туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха  движението  при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха  района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако остане 20 процентовата ставка на ДДС  , хиляди ще останат без работа а много бизнеси ще фалират...

публикувано на 19.03.25 в 22:04

Военни на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, преминал през британски води

Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот.  Два руски бойни кораба – разрушителят "Североморск" и десантният "Александър Шабалин", ескортират два товарни кораба – "Спарта ІV" и..

публикувано на 19.03.25 в 21:53

Президентът на ЕБВР: България отчита добър напредък към еврозоната

България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от Маастрихт. "Има и силно разбиране за необходимостта бюджетният дефицит да се поддържа до..

публикувано на 19.03.25 в 21:36

НС прие бюджета на НЗОК, започва държавния бюджет, но залата е почти празна

От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента.  Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8% 9,4 милиарда лева е бюджетът..

публикувано на 19.03.25 в 21:01
Володимир Зеленски

Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали като гаранция за сигурността им

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националната сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния..

публикувано на 19.03.25 в 20:35

Външният министър е разговарял с израелския си колега във връзка със смъртта на българин в Газа

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с израелския си колега Гидеон Саар, след като по-рано днес от МВнР съобщиха за българин, служител на ООН, загинал в Газа. В позиция, разпространена тази вечер, външното ни министерство поднесе съболезнования на семейството и близките на нашия сънародник. Българин, служител в..

публикувано на 19.03.25 в 20:29

На протест във В. Търново: Не убивайте туризма в България!

Няколкостотин служители и собственици на заведения от Велико Търново, Свищов, Дряново, Севлиево и Габрово блокираха за близо два часа движението във Велико Търново и пътя София – Варна. Настояват за 9% ДДС за бранша и обвиняват държавата, че няма чуваемост и желание за диалог с бранша.  Във Варна над 1000 души на протест за връщане на 9% ДДС за..

публикувано на 19.03.25 в 20:17