Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"НЗОК не плаща труда на медицинския специалист, у нас 50% е от джоба на пациента"

Проф. Атанас Щерев: Частни допълнителни фондове могат да решат проблема "пациентите плащат"

"Замразяването на яйцеклетки и сперматозоиди да бъде до 30-годишна възраст"

| Интервю
Проф. Атанас Щерев
Снимка: БГНЕС

Още се ядосвам от политиката, защото аз с течение на времето направих много години и човек, и без да е умен, трупа житейски опит. Ходил съм в различни страни и на всички континенти, посещавам болници и конгреси и виждам, че хората живеят добре, там където има ред, дисциплина и уредено трудово законодателство. Всеки се труди и получава определен начин на живот.

Това призна проф. д-р Атанас Щерев, първият у нас акушер гинеколог с бебе от инвитро процедура, в интервю пред БНР.

В предаването "РадиоТочка" той коментира здравното осигуряване, парите в бюджета на НЗОК и защо българският пациент продължава да плаща от джоба.

"В Закона за здравното осигуряване пише, че всичко се плаща чрез НЗОК. Е,  да, но в бюджета на касата не е предвидено да се заплаща трудът на медицинските специалисти, а само лечение и лекарства. И започват едни такива гимнастики със закона – избор на екип, които пациента ги плаща от джоба си", сподели възмущението си проф. Щерев.

И предлага да се направи пакет, "плаща се еди какво си в зависимост от вноската":

"Нормалното положени е да има доброволни фондове и да бъдат допълващи. Така никой няма да доплаща. Проблемът е, че има около 1,5 млн. хора без имот и доходи и не могат да си направят допълнително осигуряване. Да има държавен фонд за бедни и безимотни и както за отопление им дават пари, от този фонд да им се плаща на тях. Защото това е най-лошият начин за пациента, а  у нас 50% е от джоба на пациента."

Проф. Щерев, бивш депутат от НДСВ, припомни, че от 2000 г. досега не се променя нищо и няма решения.

"Нямам обяснение, само, че на някои хора им е удобно. Но на лекарите не им е удобно и най-вече на пациентите. Когато се направи това ще има ред, по който се заплаща. Ако отидете в Германия и Франция, всичко се заплаща, няма кешови плащания. Това е дълбока язва в нашето общество, явно има прослойка в обществото, която има интерес от това", коментира акушер-гинекологът.

Над 55 години той работи като акушер-гинеколог, реално инвитро процедурата я прилага от 1986 г. Лекарят разказа, как в онези години, е работил с д-р Ватев, който е имал единствената биологична лаборатория, с едно куфарче с топла вода в спринцовките с яйцеклетката, кара с трабанта си до неговата лаборатория.

"Аз имах забрана, но това са минали работи. У нас се смяташе за експериментална методика, а на запад, първото бебе е 1978 г., първите бременности в Австралия, а 1984 г. в САЩ имаше 400 лаборатории за инвитро оплождане. 1989 г. се отвориха нещата, без да има разпореждане кой може и не може да работи. Дойдоха много хора при нас, обучиха се. 75%, които работят в България и 100% в РСМ са обучени от моя екип", разказа проф. Атанас Щерев.

И отново припомни на младите, че до 30-годишна възраст яйцеклетките и сперматозоидите са с най-добро качество, след това настъпват слаби или силни изменения. Той посочи, че средната възраст за първа бременност в неговата болница, която има 30 центъра в страната за инвитро оплождане, е 37 години.

Акушер-гинекологът посочи, че имат специалисти и апаратура за криобиология. И може да се замразява генетичен материал, и препоръчва това да се прави до 30 години.

"Стремеж на болницата ни е да бъдем с минимален процент секцио, защото е травматична операция за репродуктивните органи на хората и това невинаги го мислят акушер-гинеколозите и пациенти. За лекаря е най-лесно да направи секцио, но в индустриалния свят е нисък процентът. СЗО и международните организации на АГ-специалистите показват, че повече от 30% секцио няма медицински основания. Другото е финансови улеснения на специалистите и желание от страна на пациентите, да имат по-бързо раждане, а някой искат ден и час, но това не са медицински основания. При най-добрата АГ-помощ секциото е около 17% средно за страната. При нас предстои още много да се подобри качеството на АГ-помощта", обясни проф. Атанас Щерев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции на намаляване на подземните води води у нас, отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05

Община Плевен спря плащания по договор с "Паркстрой", служители останаха без заплати

70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..

публикувано на 20.02.25 в 19:03

Министърът на енергетиката е разпоредил проверка в АЕЦ "Козлодуй"

Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.

публикувано на 20.02.25 в 18:54

От април лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета

От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието.  Комисията по здравеопазване..

публикувано на 20.02.25 в 18:42
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси

Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..

публикувано на 20.02.25 в 18:30

В Ловеч разкриха схема, източила над 880 000 лв. от Здравната каса

Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..

публикувано на 20.02.25 в 18:20

МВнР: Пътуващите до Гърция да имат предвид общонационалната стачка на 28 февруари

Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР)  на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..

публикувано на 20.02.25 в 18:11