Навършиха се 110 години от рождението на българския тенор Милен Паунов - творец със собствен принос към развитието на нашия музикален театър не само като певец, но и като режисьор и преводач.
Роден е на 5 ноември 1914 г. в София. Учи в Американския колеж, където овладява перфектно английски, френски и немски език. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет и шест години работи в Централното управление на Народната банка. И нищо не подсказва как ще се промени неговия жизнен път.
Докато работи в банката, Паунов е хорист в мъжкия хор "Гусла". Той има много стабилен глас с голям диапазон и метален тембър и това го кара да започне да взема уроци по вокална постановка при Събчо Събев. На един урок случайно присъства директорът на театър „Одеон“ Стефан Пенчев - той много харесва гласа на Милен Паунов и го кани за солист на тетатъра. Дебютът му е в новата оперета на Ото Либих "Бамбола", а следващите му изяви са в оперетите "Фраскита", "Любов и трон", "Чучулигата“.
Участието на Милен Паунов в оперетните ни театри продължава успешно до 1947 г. - тогава той се явява на конкурс за солист на Софийската народна опера и веднага е назначен. Първата му роля е на Алфред от "Травиата" на Верди. В следващите години се изявява с партии от лиричния теноров репертоар - Херцога, Фауст, Педрило, Ринучо, Рудолф, Пинкертон. Постепенно преминава на характерни роли - сред тях Шуйски от "Борис Годунов", Голицин от "Хованщина", Кадията от "Луд гидия" на Парашкев Хаджиев.
Но работата на Паунов не се ограничава само с проявите му на сцената. Той прави преводи на оперни либрета - много трудна дейност, изискваща както познания в областта на музиката и специфичните изисквания на текста в операта, така и дълбоки познания на езика от който превежда, познания в най-големите нюанси. Първото лирето, което превежда, е на оперетата "Тримата мускетари" на Лехар. Милен Паунов става много търсен преводач, а връх на неговата дейност е либретото на български на „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, написано на старонемски в песенна форма.
Не всички знаят, че либретото на най-известния български балет - "Козият рог" от Красимир Кюркчийски, е написано от Милен Паунов. Постановките на преведените от него либрета го насочват към режисьорски дебют в Русенската опера, за която превежда "Тъжният понеделник" от Гершуин.
Благодарение на международната си кариера като изпълнител, българинът пее на Залцбургския фестивал ролята на Мисаил от "Борис Годунов", а е ангажиран и за помощник-режисьор на постановката, дирижирана от Херберт фон Караян. В Чикаго е Шуйски от същата опера, след това режисира заглавието в Колумбия. За тези му успехи твърде малко се знае у нас.
Милен Паунов умира през 2002 г. В Златния фонд на БНР са съхранени спомени за него на големия тенор Никола Николов в запис от 1985 г. Чуйте в звуковия файл.
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..