Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. 

Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат засадени през започващата втора година на изпълнение на специалния европейски проект за залесяване /LIFE-AgrOassis/ с помощта на над 300 доброволци, съобщи комисарят по околната среда Антония Теодосиу. Проектът продължава до 2026 г. и 60% от бюджета му е европейско финансиране.

Планирано е да се създадат 30 километра живи плетове от местни видове дървета около култивирани площи, изложени на риск, за да се осигури защитата им в условията на климатичните промени. Досега е готова зелена ограда от почти 8 километра, с над 3200 растения.

Иновативният метод, който се прилага за устойчиво използване на земята, се тества за първи път в Европа, казаха експертите.

Екологична група кани доброволци днес на акция за засаждане на 3000 фиданки в рамките на проекта „Ти залесяваш Кипър“ /YouReforestCyprus/.

Правителството има цел всяка година да се засаждат по 100 000 дървета, но изостава от този план заради горещините и липсата на вода, заяви екоминистърът Мария Панайоту.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

В Кипър разрушиха плажен бар, застрашаващ емблематични за региона костенурки

Властите в Кипър разрушиха плажен бар, тъй като застрашава емблематични за региона и Средиземно море костенурки. Заведението се намира в защитена зона за гнездене на морските обитатели на западния бряг на острова. Барът е бил построен незаконно..

публикувано на 17.11.24 в 09:03
Президентът на Кипър Никос Христодулидис.

Кипърският президент на COP29: Aктуализираме националната си стратегия за адаптиране към климатичните промени

Президентът на Кипър Никос Христодулидис заяви в изказването си на Конференцията на ООН за климата, че страната му актуализира националната си стратегия за адаптиране към климатичните промени и предприема регионални инициативи за справяне с..

публикувано на 13.11.24 в 08:01
Сгради в централната част на Никозия

В ход е нов план за енергийна модернизация на жилищата в Кипър

Правителството на Кипър предоставя безвъзмездна помощ на обща стойност 30 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност на жилищата.  Подаването на заявленията по новия план „Спестяване - надграждане на домовете“ /„Save - Upgrade Homes (2024)“/..

публикувано на 21.11.24 в 03:38
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът..

публикувано на 29.12.24 в 05:22