Избори иска този, който не иска да има правителство. Сега има опция за правителство с ГЕРБ, защото в 49-ото НС ГЕРБ си отстъпи мандата и това не доведе до нищо добро, и двете партии изгубиха избиратели. Ако ПП-ДБ не искат по този начин правителство, очевидно искат избори и "каквото сабя покаже". Имам чувството, че ПП чувстват себе си като камикадзе и искат да се блъскат в самолетоносача ГЕРБ, коментира политическата картина юристът Радослав Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, в интервю пред БНР.
"Първо да приемат поканата на Борисов за преговори, после да изберат председател, и премиер, и при това положение може да няма предсрочни избори. Въпреки че не вярвам от ПП-ДБ да се приемат тези предложения. ПП имат цел, да няма правителство и ако пречат на своя партньор – ген. Атанас Атанасов, да е председател, очевидно искат да саботират този процес", коментира Чолаков.
Бившият депутат от ГЕРБ и бивш председател на комисията за конституционните промени предупреди:
"Страната е в тежка финансова ситуация и следващото правителство ще бъде принудено да прави драстични реформи. И не само, че няма да бъде харесвано, а ще бъде мразено. Въпросът е, кой има капацитетът да направи тези реформи?".
Според него Борисов от седмици се опитва да покани ПП-ДБ да участват в съвместно правителство и "това е поредният път, в който се протяга ръка – "хайде елате да опитаме, момчета". Но ПП-ДБ имат за цел да закарат страната на избори".
Чолаков съобщи, че е имало срещи между Даниел Митов от ГЕРБ-СДС и представители на ДБ и други неформални срещи.
"За мен това са били подготвителни срещи за лидерска среща. Борисов е готов за лидерска среща, ако се говори за съставяне на управление, а П-ДБ искат среща, за да го обиждат пред камерите. И аз няма да се съглася на такава среща", коментира Радомир Чолаков.
Той прогнозира, че "рано или късно трябва да има избор, дори за да може да се разпусне парламентът":
"Проблемът дойде от домовата книга и председателя на НС е потенциален премиер. Ако я нямаше тази домова книга, не бяхме изменяли Конституцията, може би сега щеше да имаме управление, 49-ото НС да работи и Мария Габриел да е премиер. Тръгнахме да променяме Конституцията и от се обърка всичко."
Чолаков сподели, че Конституционния съд е възможно да не бави решението си по жалбата на президента за конституционните промени. Защото становищата ги има и не е нужно да се искат нови. Самият юрист определи "домовата книга" като грешка и той е предупредил, че е неконституционносъобразно отнемането на правомощията на президента да назначава служебен кабинет.
"Избори иска този който не иска да има правителство. Имам чувството, че ПП чувстват себе си като камикадзе и искат да се блъскат в самолетоносача ГЕРБ.
"Кризата се преодолява с правителство и бързо успокояване на законодателната треска. Колегите от повечето парламентарни групи се убедиха, че тази законодателна треска е вредна за обществото и НС. НС има две функции да приема закони и да контролира правителството, която е по-важна. Забелязвате ли, колкото повече променяме законите, толкова по-нестабилна става страната", посочи Радомир Чолаков.
Той призна, че преди конституционните промени да се гласуват в пленарна зала от 27, при него като председател на конституционна комисия, е имало 26 отрицателни за "домовата книга" и отнемането на правомощията на президента на назначава служебен кабинет. Предупредил е, но от ПП-ДБ му е казано – "гледай си работата".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.През договора с Боташ тази година се вкарват значителни количества газ. Това коментира по време на посещението си в авиобаза Крумово президентът Румен Радев. "В същото време продължава най-нагло да се лъже, че договорът изобщо не се използва, а само се плащат такси. И кого обслужват тези лъжи? Аз виждам тук и стремежа на разследващите органи..
С извънредни рейтингови действия международните рейтингови агенции Fitch Ratings и S&P Global Ratings повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите. Това е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас. Официалното решение..
Въпреки че не оценяват високо мотивите, с които "Величие" внесоха четвъртият вот на недоверие, от МЕЧ отчитат, че "все повече се доближаваме до сваляне на правителството". Затова от формацията подготвят нов вот и са убедени, че той ще бъде успешен и ще доведе до предсрочни избори, съобщи председателят на ПГ Кирил Веселински: "Вот на..
От "Продължаваме промяната" започват подготовка за вот на недоверие към правителството. Целта е той да бъде внесен заедно с "Демократична България". Това обяви в кулоарите на парламента съпредседателят на коалицията Асен Василев. "В рамките на парламентарната група, след обсъждане на нашия Национален съвет утре, ще работим за общо вот на..
От "Възраждане" започват консултации с "истински опозиционните партии", които и досега са подкрепяли вотовете на недоверие. Темата ще бъде определена в разговора, уточни заместник-председателят на партията Цончо Ганев. Целта е да бъде свалено правителството. "Защото при нови избори и при нова конфигурация на следващото правителство, ако..
Голям пожар гори в индустриална зона на Солун. Гъст черен дим е покрил района в западната част на града. По първоначална информация пламъците са тръгнали от депо за отпадъци. Аварийните служби са на мястото, съобщава гръцкото издание "Катимерини".
Председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов определи четвъртият вот на недоверие като "най-успешният досега". "Въпреки опитите да бъде осмян, това е най-успешният вот на недоверие, в който участваха шест партии, въпреки, че едната беше само с един човек. От "Продължаваме промяната" съм приятно изненадан, че решиха да поемат правилната..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
На 10 юли е първият прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и приетите студенти само ще се запишат, но няма да плащат такси. Таксите ще..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..