600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите.
Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически разкопки и датира от края на IV до началото на V век. Това е типична класическа елинистична базилика, разказва Виолета Тасева - екскурзовод пред посетители на Базиликата.
Дворът на базиликата, известен като атриум, е бил важна част от църковната архитектура в раннохристиянския период. Той е правоъгълно пространство, заобиколено от колонади, което е служело като входна зона преди основната църква.
В центъра на двора има фонтан или басейн, известен като кантарос. Този елемент символизирал пречистването. Въпреки че значителна част от декорацията на двора е изгубена, се предполага, че е бил украсен с мозаечни подове и архитектурни елементи, подобно на интериора на базиликата. И още нещо за строителството.
Базиликата е трикорабна, с дължина около 50 метра, и включва нартекс, атриум и баптистерий, продължава Виолета Тасева.
Най-голямото богатство са подовите мозайки, които покриват площ от над 500 квадратни метра. Изпълнени в разнообразни геометрични и растителни мотиви и изображения на животни, те са изработени с изключителна прецизност и представят сцени от християнската символика. Те са изпълнени в ярки цветове и се считат за едни от най-ценните образци на късноантичната мозайка в България.
Части от стените са били декорирани с фрески, макар че голяма част от тях са разрушени с времето. Намерени са надписи на гръцки език, които хвърлят светлина върху строежа и функциите на базиликата. Епископската базилика е била важен религиозен и обществен център. Откритите епиграфски надписи и декоративни елементи потвърждават значението ѝ в епохата на ранното християнство.
Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...