Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Плакатът трябва да провокира публиката да се замисли"

Изложба на студентски театрални плакати от 24 постановки на водещи театри

Проектът "Плакатът работи" е на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград

Проектът "Плакатът работи"
Снимка: Здравка Маслянкова

Студенти от четири български университета представят своя прочит на спектакли, поставени от пет от водещите български театри.

Проектът "Плакатът работи" е на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград. Великотърновският театър "Константин Кисимов" е първият в страната, където се представя изложбата със студентските театрални плакати. Проектът се финансира от фонд "Култура".

Плакатите са 24 от постановки, поставени през последната година в пет културни института в страната - великотърновският театър, театър "Българска армия" в София, Куклен театър - Пловдив, Драматичен театър "Адриана Будевска" в Бургас и в Общинския драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград.


Плакатите са дело на 12 студенти от Художествената академия в София и нейния филиал в Бургас, Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

Дали публиката ще влезе в театралната зала, за да гледа дадена постановка, много зависи и от нейния плакат, казва Васил Вълчев, директор на великотърновския музикално-драматичен театър:

"Със сигурност плакатът е едно от най-важните неща. Плакатът е нещо, кото зрителят оценява. И със сигурност по-големите продажби зависят и от самия плакат".


Да се възроди театралният плакат е в основата на идеята за студентската изложба „Плакатът работи“, обясни Емилия Стоева, уредник в димитровградската художествена галерия, събрала в проекта си студентските работи:

"Нашата галерия единствена в страната пази архива на театралния плакат от 80-е години. Много присърце приехме идеята да възродим театралния плакат,  който в последните години е почти изчезнал".

Днешните театрални плакати са коренно различни от онези от преди 40 и повече години. Тогава театралният плакат е бил отдушник на системата, коментира Антоанета Станчева, театрален консултант на проекта:

"Имало е специфичен бунт в плаката и в графичния израз на плаката – стилизиран, мощен усмиващ. Бил е изключително висока летва за самия художник".


Плакатното мислене е много специфично и ролята му е "да удари с чук" зрителя и да го накара да си плати билета и да влезе за гледа театралната постановка. Плакатът трябва да провокира публиката да се замисли, казва Антоанета Станчева:

"Виждате евтиният плакат, най-популярният плакат с жестоко насилени, усмихнати актьори, той във времето не издържа. Ако искаме да възпитаваме мислеща нация, трябва визуалното изкуство на улицата, защото плакатът е изкуство на улицата, трябва да замисли публиката. Плакатът трябва да вкара всъщност публиката обратно".

Преслава Тодорова и Силвия Николова са студентки от Великотърновския университет и имат вече по няколко плаката за театрални постановки. За проекта „Плакатът работи“ са направили плакат за оперетата „Страната на усмивките“ от Лехар за МДТ „Константин Кисимов“ и за пиесата на Оскар Уайлд „Колко е важно да бъдеш сериозен“, поставена в театър „Българска армия“. 


"Работата беше много приятна. Срещнах се с режисьора, изгледах една репетиция. Водещото при създаването на плаката е действително да провокираме хората. Правят се много чернови, които отиват в кошчето. Понякога плакат се прави за седмица, понякога отнема месец, два", споделиха студентките.

Младите плакатисти са много талантливи, но трябва да имат характер, да не се предават и да знаят, че носят своя маршалски жезъл, казва Антоанета Станчева и сподели за основния проблем:

"Работодателят на плаката е слаб. Театрите не поръчват много често мислещи плакати. И миличките студенти, които са разработили плакатно мислене, понеже трябва да се хранят, отиват в рекламни фирми и забравят, че бяха едни страхотни плакатисти". 


Театрални плакати се правят трудно, казва директорът на великотърновски театър Васил Вълчев:

"Много е особена динамиката в правенето на плакати и до голяма степен зависят от репертоарните планове на театрите. А те в днешно време налага се да се променят".

Изложбата със студентските плакати ще остане във фоайето на великотърновския театър до средата на януари догодина, след което ще гостува на кукления театър в Пловдив.


По темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Мартин Осиковски

Мартин Осиковски: Който се занимава с това какво трябва и какво не трябва да се говори, търси най-прекия път към властта

Приликите между 17-ото столетие и нашето време са многобройни и някои могат да бъдат стряскащи. Това е време, преломно по отношение на културната история и на технологиите. Първият новинарски вестник в Европа се появява в самото начало на века - 1605-7 година, тоест между първите броеве на първия отпечатан в Страсбург новинарски вестник и..

публикувано на 23.01.25 в 12:43

Арестуваха двама младежи в София за притежание на наркотици

Двама младежи са арестувани от полицията в София, за притежание на наркотици. Те са на 21 и 17 години. В дома на първия задържан са открити таблетки, както и буркан с наркотични растения. По време на акцията е извършена и проверка на 17-годишно момче. При обиск в дома му са открити шоколадови блокчета с наркотици, както и буркан с..

публикувано на 23.01.25 в 12:38

Евростат: 20,7% от българите не са в състояние да поддържат домовете си топли при 10,6% средно в ЕС

През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според данните, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не са могли да поддържат..

публикувано на 23.01.25 в 12:28
Министърът на енергетиката Жечо Станков. На заден план са Васил Велев (АИКБ) и Добри Митрев (БСК).

Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март

Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..

публикувано на 23.01.25 в 12:26
Теменужка Петкова

Министър Петкова: До 14 февруари внасяме нов проектобюджет

Очаква се бюджетен дефицит от над 3,6 милиарда лева в края на март, посочи министърът на финансите Теменужка Петкова след края на правителственото заседание.  Тя изрази притеснение за финансовото състояние на държавата. Кабинетът изтегли проекта на бюджет, предложен от служебния кабинет. Правителството ще внесе в Народното събрание нов..

публикувано на 23.01.25 в 12:16
Бейнур Ахмед - областен управител на Шумен

След призива на Пеевски: Областните управители на Шумен и Търговище напускат

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед подава оставка. От областната администрация уточняват, че той ще продължи да изпълнява функциите си до решението на Министерския съвет за назначаване на нов ръководител на администрацията.  Гюрсел Хасанов пък напусна поста областен управител на Търговище. Съобщението е публикувано във Facebook..

публикувано на 23.01.25 в 11:59
Марк Рюте

Рюте: Победа на Русия в Украйна ще излезе скъпо на НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди необходимостта от засилване на подкрепата за Украйна. В изказване пред Световния икономически форум в Давос Рюте подчерта, че Съединените щати трябва да останат ангажирани с военната помощ за Киев, което предизвика напомняне от Вашингтон, че Европа трябва да плати "справедлив дял" за своята..

публикувано на 23.01.25 в 11:52