Студенти от четири български университета представят своя прочит на спектакли, поставени от пет от водещите български театри.
Проектът "Плакатът работи" е на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград. Великотърновският театър "Константин Кисимов" е първият в страната, където се представя изложбата със студентските театрални плакати. Проектът се финансира от фонд "Култура".
Плакатите са 24 от постановки, поставени през последната година в пет културни института в страната - великотърновският театър, театър "Българска армия" в София, Куклен театър - Пловдив, Драматичен театър "Адриана Будевска" в Бургас и в Общинския драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград.
Плакатите са дело на 12 студенти от Художествената академия в София и нейния филиал в Бургас, Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Дали публиката ще влезе в театралната зала, за да гледа дадена постановка, много зависи и от нейния плакат, казва Васил Вълчев, директор на великотърновския музикално-драматичен театър:
"Със сигурност плакатът е едно от най-важните неща. Плакатът е нещо, кото зрителят оценява. И със сигурност по-големите продажби зависят и от самия плакат".
Да се възроди театралният плакат е в основата на идеята за студентската изложба „Плакатът работи“, обясни Емилия Стоева, уредник в димитровградската художествена галерия, събрала в проекта си студентските работи:
"Нашата галерия единствена в страната пази архива на театралния плакат от 80-е години. Много присърце приехме идеята да възродим театралния плакат, който в последните години е почти изчезнал".
Днешните театрални плакати са коренно различни от онези от преди 40 и повече години. Тогава театралният плакат е бил отдушник на системата, коментира Антоанета Станчева, театрален консултант на проекта:
"Имало е специфичен бунт в плаката и в графичния израз на плаката – стилизиран, мощен усмиващ. Бил е изключително висока летва за самия художник".
Плакатното мислене е много специфично и ролята му е "да удари с чук" зрителя и да го накара да си плати билета и да влезе за гледа театралната постановка. Плакатът трябва да провокира публиката да се замисли, казва Антоанета Станчева:
"Виждате евтиният плакат, най-популярният плакат с жестоко насилени, усмихнати актьори, той във времето не издържа. Ако искаме да възпитаваме мислеща нация, трябва визуалното изкуство на улицата, защото плакатът е изкуство на улицата, трябва да замисли публиката. Плакатът трябва да вкара всъщност публиката обратно".
Преслава Тодорова и Силвия Николова са студентки от Великотърновския университет и имат вече по няколко плаката за театрални постановки. За проекта „Плакатът работи“ са направили плакат за оперетата „Страната на усмивките“ от Лехар за МДТ „Константин Кисимов“ и за пиесата на Оскар Уайлд „Колко е важно да бъдеш сериозен“, поставена в театър „Българска армия“.
"Работата беше много приятна. Срещнах се с режисьора, изгледах една репетиция. Водещото при създаването на плаката е действително да провокираме хората. Правят се много чернови, които отиват в кошчето. Понякога плакат се прави за седмица, понякога отнема месец, два", споделиха студентките.
Младите плакатисти са много талантливи, но трябва да имат характер, да не се предават и да знаят, че носят своя маршалски жезъл, казва Антоанета Станчева и сподели за основния проблем:
"Работодателят на плаката е слаб. Театрите не поръчват много често мислещи плакати. И миличките студенти, които са разработили плакатно мислене, понеже трябва да се хранят, отиват в рекламни фирми и забравят, че бяха едни страхотни плакатисти".
Театрални плакати се правят трудно, казва директорът на великотърновски театър Васил Вълчев:
"Много е особена динамиката в правенето на плакати и до голяма степен зависят от репертоарните планове на театрите. А те в днешно време налага се да се променят".
Изложбата със студентските плакати ще остане във фоайето на великотърновския театър до средата на януари догодина, след което ще гостува на кукления театър в Пловдив.
По темата слушайте в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..