Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бунтовниците завзеха град Дераа в южната част на Сирия

Опозиционните сили поемат контрол над райони извън Алепо, Сирия, петък, 29 ноември 2024 г.
Снимка: БТА

Сирийските бунтовници обявиха, че са поели контрола над град Дераа в Южна Сирия, съобщи "Ал-Джазира". Преди това имаше информации за превзети няколко квартала и за обявен от ислямистите полицейски час. От опозицията съобщиха също, че контролират почти цялата територия на едноименната провинция.

"Ройтерс" от своя страна информира, че според източници на ислямистите завземането на града е станало след постигане на споразумение, с което те гарантират на представителите на армията безопасно преминаване в посока Дамаск. Агенцията отбелязва, че бунтовници са превзели още военна база край град Херак, както и част от контролно-пропускателния пункт Насиб на границата с Йордания, което е довело до спиране на  трафика през него.

Междувременно йорданските власти призоваха своите граждани да напуснат сирийската територия. Подобен призив отправиха и от канадското външно министерство. От Държавния департамент излязоха със съобщение, в което съветват американците да заминат, а на тези, на които се налага да останат, да изготвят съответните планове за извънредни ситуации. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегля официално от поста на президент на Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..

публикувано на 12.02.25 в 08:14

В САЩ отстраниха главния инспектор на Агенцията за международно развитие

Белият дом отстрани главния инспектор на Агенцията за международно развитие (USAID) Пол Мартин. Това е поредното уволнение в агенцията.  Мартин е освободен, след като публикува доклад, в който предупреждава, че заради замразяването на финансирането за Агенцията, надзорът върху хуманитарната помощ вече "до голяма степен не функционира"...

публикувано на 12.02.25 в 08:06
Сградата на израелския Кнесет

Израелският парламент гласува проектозакон за преименуването на Западния бряг

Израелският парламент се очаква да гласува на първо четене законопроект, с който Западният бряг вече ще се обозначава като Юдея и Самария в документите на правителството. "Юдея и Самария са неразделна част от историческата родина на еврейския народ", се казва в изложението на законопроекта.  "Най-решителните събития в нашата история са се..

публикувано на 12.02.25 в 08:00
Крал Абдула II

Кралят на Йордания се противопостави на идеите на Тръмп за Ивицата Газа

Кралят на Йордания, който е на посещение в Белия Дом, се противопостави на идеята на Доналд Тръмп да изсели палестинците от Ивицата Газа, а САЩ да поемат контрола над размирния анклав. В изявление след срещата си с американския президент, крал Абдула каза, че е повторил на Тръмп "непоколебимата позиция" на Йордания срещу разселването на..

публикувано на 12.02.25 в 07:50

Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл. През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с изтекъл мандат..

публикувано на 12.02.25 в 07:39

Египет призова за възстановяване на Ивицата Газа без разселване на палестинци

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси реагира на плана на американския президент Доналд Тръмп за разселване на палестинците и призова за възстановяване на Газа Египетският президент призова за възстановяване на Ивицата Газа "без разселване на палестинци", след като президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че е възможно да спре помощта за..

публикувано на 12.02.25 в 07:36
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Украинските власти съобщиха, че Киев е атакуван с балистични ракети

Украинската противовъздушна отбрана се опитва да отблъсне внезапна руска атака срещу Киев, съобщи кметът на града. "В столицата е шумно. Подразделенията за противовъздушна отбрана, че са в действие“, написа Виталий Кличко в "Телеграм" и призова гражданите да се укрият. Военновъздушните сили на Украйна заявиха, че Киев е атакуван с..

публикувано на 12.02.25 в 07:28