Изкуството е мост между поколенията, културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния свят до модерни скулптурни проекти, които провокират и пораждат размисъл.
"Изкуството не само отразява културата, то я изгражда", казва Пабло Пикасо, и този принцип е дълбоко залегнал в духа на творческите проекти, които обединяват хората.
С подобно вдъхновение и смелост, Златин Орлов – художник и скулптор, създава своя международен проект "Колони на приятелството".
Той ни напомня за онези "незабележими колони" в живота – основите на доверието, разбирателството и приятелството, които крепят обществото. Вдъхновен от идеята, че изкуството може да бъде повече от украса, Орлов създава монументални скулптури, които не само пленяват, но и разказват история – историята на единството на Балканите и желанието за по-добро бъдеще.
Проектът включва изграждането на деветметрови каменни колони, символизиращи приятелството между България и съседните ѝ държави. Върху тях са гравирани релефи и надписи, като двуезичният текст "Колона на приятелството" и изображението на приятелски ръкостискания подчертава тяхното послание.
Златин Орлов отбеляза, че тези скулптури са не просто произведения на изкуството, а послания за бъдещите поколения – напомняне, че устойчивите връзки между народите могат да бъдат основата за съвместно развитие и разбирателство.
Подобно на класическите колони, които поддържат тежестта на древните храмове и остават като символ на величие и стабилност, тези съвременни "Колони на приятелството" целят да издържат изпитанията на времето. Те не само допълват градските пространства на Балканите, но и провокират културен диалог на високо ниво – между държави, посолства, институции и обикновени хора.
Проектът е повече от артистична инициатива – той е вдъхновен от виждането за свят, в който културите и народите са свързани чрез доверие и подкрепа.
Златин Орлов е български скулптор. Роден през 1986 г. Завършва Магистратура в Специалност Метал на Националната Художествена Академия в София. След академичното си образование той работи в студиото си и има над десет самостоятелни изложби и множество участия в общи изложби и форуми в страната и чужбина. Създава няколко серии абстрактни скулптури и картини част от които са притежание на частни колекции и са част от постоянната експозиция на Националната Художествена Галерия в София. Златин Орлов основно работи в сферата на живописта и скулптурата като ползва различни медии и материали.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..