Парламентът на Молдова предостави на правителството извънредни пълномощия, за да се справи с назряващата енергийна криза, която, според управляващите, заплашва да се превърне в хуманитарна и се дължи на геополитически рекет от Москва, съобщават Ройтерс и АФП.
Премиерът Дорин Речан обвини "Газпром", че отказва да доставя синьо гориво по алтернативни пътища, след като Украйна спре транзита на руски газ от 1-ви януари 2025 г. Другият възможен маршрут е по газопровода "Турски поток" през България и Румъния. До момента руският газ в размер от 2 милиарда кубически метра годишно захранва топлоцентрала в отцепилия се Приднестровски район, която, на свой ред, осигурява 70 процента от електричеството на Молдова.
За извънредното положение, което влиза в сила от идния понеделник, гласуваха 56 от общо 101 депутати.
"За да се прекрати натиска и изнудването от Москва чрез енергийната система, това гласуване трябваше да се състои. Русия иска да остани населението на Приднестровието без газ и електричество и по този начин да го държи за заложник. Москва прави това, за да дестабилизара ситуацията в Молдова", каза премиерът Дорин Речан.
Извънредният режим ще позволи на правителството му да реагира бързо при необходимост и да ограничава експорта на електричество.
Възрастна жена от град Килифарево е в приета в болница след като е била пребита и заплашвана с убийство от своя син. Жената е със сътресение на мозъка и с кръвонасядания по главата след побоя и е била откарана в Спешната помощ във Велико Търново. Инцидентът е от вчера. При спречкване за пари между възрастната жена и 52-годишния..
Изплащането на пенсиите за март в пощенските станции ще започне в петък, съобщават от Националния осигурителен институт. Хората, които получават средствата по банков път, ще получат средствата си на 7 март. Ден по-рано ще се изплащат обезщетенията за бременност, раждане и отглеждане на дете за февруари, а обезщетенията за безработица ще..
Освен Великобритания и Франция, Австралия също изрази готовност да изпрати мироопазващи сили в Украйна, ако бъде сключено примирие. Френско-британско предложение за едномесечно примирие в Украйна Правителството на Австралия е готово да подкрепи Украйна, като изпрати свои военни в рамките на международни сили за гарантиране на евентуално..
Трябва де се изгради по-голяма социална устойчивост срещу дезинформацията. Това заяви пред БНР Мартин Владимиров, ЦИД, преди кръглата маса на тема "Демократичен щит срещу руската дезинформация: Икономическа и информационна не/сигурност/". "Стратегическата дезинформация, която се разпространява от прокремълски мрежи за влияние у нас, е само..
Софийският градски съд ще решава да промени или да потвърди мерките за неотклонение на четиримата задържани по време на протест на "Възраждане" миналия месец пред Дома на Европа в центъра на София. Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред Те са в ареста по обвинение "хулигански действия" по време на..
Нищо от описаните от прокуратурата неща не е извършено . Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, след като в петък изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе искане в НС за сваляне на депутатския му имунитет, както и този на Кирил Петков. В предаването "Преди всички" Божанов декларира, че още днес ще си..
Тръмп си измисля причини за тези мита, настоя пред БНР Красимир Гаджоков, Торонто. Президентът на САЩ каза, че ще задейства новите мита за Канада и Мексико от днес. " Няма място за разговори с Мексико или Канада", обяви той пред репортери в понеделник. "Всички са готови. Те влизат в сила от утре". Канада ще наложи ответни мита за..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.