Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисия одобри: Кръвни изследвания за депутатите за употреба на алкохол и наркотици

В зала 356 на парламента се проведе заседание на Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - 16 декември 2024 г..
Снимка: БТА

Народните представители да се подлагат на медицински кръвни изследвания за употреба на алкохол и наркотици. Това беше записано в Правилника за дейността и организацията на Народното събрание по време на заседанието на Временната комисия, натоварена с изработването му.
Тестовете ще се правят в началото на всяка пленарна сесия, но е предвидена и възможност да могат да се разпореждат от председателя на Народното събрание или по инициатива на една трета от народните представители, когато "от поведението на народния представител може да се направи мотивирано предложение, че е употребил алкохол или наркотично вещество".

За да влезе предложението в сила обаче, за него трябва да гласуват повече от половината присъстващи в зала депутати.

Медицинското изследване ще се извършва в специализирана лаборатория по преценка на председателя на парламента, а резултатите ще се съобщават в пленарната зала. 

При отказ да бъде дадена кръвна проба, депутатът може да бъде отстранен от едно заседание, а при положителен резултат – от три.

Предложението беше направено от депутати от ИТН и предизвика разнопосочни реакции. Деян Петков от МЕЧ изрази одобрение: "В българското общество има доста съмнения за трезвеното състояние на определени народни представители и начина, по който се държат".

Хасан Адемов от парламентарната група "Демокрация, права и свободи" възрази: "Това са субективни неща. Всеки може да измисли някакви клинични белези, по които да направи обосновано предположение, ако не му харесва, примерно, изказването"

Прието беше предложението на ГЕРБ-СДС председателят на НС да може да налага наказания – отстраняване от заседание и лишаване от възнаграждение за този ден, за "умишлено увреждане на материалната база в пленарната зала или в сградата на НС":

"Мисля, че е логично хората, които са строшили, да го кажа така - било то микрофони, било то зала, било то обзавеждането в пленарна и в Народното събрание, да носят своите последствия. В крайна сметка никой не може да чупи, без да носи отговорност", заяви един от вносителите - Христо Гаджев.

Предложението за промяна в работното време на депутатите – сутрин да се провеждат заседания на комисии, а от 13:00 часа – пленарните заседания, беше отхвърлено.

От "Възраждане" оттеглиха предложението си всички парламентарно представени партии да имат право пропорционално на големината си да имат председатели на комисии, което влизаше в противоречие с предложената от ПП-ДБ декларация за санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата формация ДПС – Ново начало.
Снимка: БТА
Представителите на ПП-ДБ и ДПС - Ново начало влязоха в спор заради отхвърленото предложението на ПП-ДБ неправителствени организации да могат да правят номинации за членове на регулаторни органи, избирани от НС и изискването парламентарната комисия за противодействие на корупцията да изготвя доклад за нравствените качества и репутацията на кандидатите, включително за устойчивостта им на корупционен натиск.
Йордан Цонев от ДПС – Ново начало заяви:

"Това е пореден опит организациите на Сорос да кадруват, да се месят в избора на регулатори чрез НПО-тата, които поддържат - не в обществена полза, а в своя полза, защото който плаща, той поръчва музиката. Или да "отсвирват" кандидати, казано на жаргон, като дават негативни становища за тях.

Аз мисля, че времето, в което имаше другарски съд, който осъждаше морално някого, отдавна мина, а тези организации са един аналог на другарския съд.

Ние също има НПО-та, с които контактуваме. Ако те имат някаква кандидатура и аз я припозная, ще я внеса. Същото може да направите и Вие. Няма нужда да даваме права, които българският народ дава с гласуване".

 Атанас Славов от ПП-ДБ коментира:

"Разбирам политическата позиция на "Ново начало", всъщност, може би, не е учудващо, че колегите от "Възраждане" подкрепят тази политическа позиция. Никъде в предложенията не се разделят юридическите лица в обществена полза, на Сорос, не Сорос и така нататък.

Да се стигматизира българския неправителствен сектор с определени пейоративни названия, определения, е просто некоректно, а то е некоректно, защото самото Народно събрание е създало Комисия за взаимодействие с гражданското общество".

Отхвърлено беше предложението на "Възраждане" при откриване на пленарните сесии да не звучи химна на ЕС, както и ако допуснато в зала длъжностно лице - различно от министър, откаже да отговаря на въпроси, да бъде извеждано.
Не беше прието и предложението, ако представител на МС не присъства в зала при разглеждане на проект, чийто вносител е, законопроектът да отпада от дневния ред.

Запазен беше броят на постоянните комисии.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Не трябва да има преговори за мир в Украйна без Украйна и ЕС

Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз.   Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на  Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба.  Премиерът изтъкна, че от самото..

публикувано на 24.02.25 в 16:00
Кая Калас

Кая Калас: Членство в НАТО - най-силната гаранция за сигурност на Украйна

"Най-силната гаранция за сигурност на Украйна и същевременно най-евтина, е нейното членство в НАТО" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Ако членството на Украйна в НАТО не е на масата, тогава всички страни, които ще дадат гаранции за..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Коалицията "ВМРО-БНД-ИТН" печели изборите за общински съветници в Сандански

В 14 часа Общинската избирателна комисия в Сандански публикува окончателните резултати от проведените нови избори за общински съветници и разпределението на мандатите. Най-много представители в Общинския съвет има местната коалиция "ВМРО-БНД-Има такъв народ“.  Над 17 часа продължи обработката на резултатите от проведените нови избори за общински..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

Обмислят разширение на СМГ или строителство на нова сграда

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

ИСС с препоръки за пенсионния модел: И максималната пенсия да се повишава

Максималната пенсия да се повишава всяка година със същия процент като останалите пенсии, а веднъж на всеки три или пет години да се преоценяват размерите на осигурителните вноски за пенсия - това са част от препоръките, записани в изготвен от Икономическия и социален съвет на България анализ за пенсионната система.  Председателят на Съвета..

публикувано на 24.02.25 в 15:43