Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров: 2024-а е много празна и проспана година

От нас зависи нашата собствена свобода и демокрация, подчерта социалният психолог

| Интервю
Доц. Николай Димитров
Снимка: Ани Петрова

Изминава една година, която ние сякаш проспахме, каза пред БНР социалният психолог доц. Николай Димитров.

"Политиците знаят какво се случва в държавата, най-малкото защото в последните няколко години им се наложи много често да се срещат с избиратели, за да ги подкокоросват да гласуват. Със сигурност са чували проблемите на отделните региони. Политиците не са вълшебници и няма как да оправят всички проблеми. Политиката е сложно нещо и със сигурност не може да оправдае очакванията на всички. Проблемът е, че проспивайки и тази година, ние от 2021 г. насам циклим и тъпчем на едно място и не можем да осигурим някаква перспектива, върху която да се съгласят нашите политици, за да може да направят стабилна политическа среда, в която да излъчат стабилно правителство", коментира той в интервю за предаването "Преди всички".

По думите му очакванията са насочени към това да се състави правителство, което обаче, според него, едва ли ще се случи или поне не чак толкова лесно. Все пак той изрази надежда това да се случи през 2025 г. Според него сигналите, идващи от НС, дават надежда, че ще могат да се формират някакви мнозинства, които да излъчат правителство. То ще бъде родено с много трудности и характеризирано с голяма несигурност, смята Николай Димитров и подчерта, че широките коалиции в български условия дърпат в различни посоки и лесно се разпадат. Той отбеляза и традиционното възприемане на политиците като хора, "с които живеем сякаш в две отделни държави". 

За социалния психолог 2024-а година е много празна и проспана от всички:

"Тази година за пореден път показа, че - започвайки я с безводие и приключвайки я с безточие - ние всяка година се изненадваме на най-нормални неща, които се случват в живота ни всяка една година. Всяка година може да бъде сушава, но тази година ни "изненада с екстремната си сушавост" в някои региони. Снегът през втората половина на декември се оказа, че отново ни изненада. През 21 век да останеш без ток е абсурдно".

Когато не можем да намерим общ враг или нищо не ни обединява, как да се появи лидер, попита риторично доц. Димитров. По думите му другият проблем е, че през годините много сме се "парили" от лидери, затова и хората са станали недоверчиви към всичко и всеки. Това се изразява и в традиционния за нас негативизъм и песимизъм, добави той. 

Това, на което ни научи 2024 г., е, че нещата може да се случват и въпреки нашите политици, изтъкна социалният психолог и подчерта:

"Преживяхме една не чак толкова сложна и не чак толкова тежка година въпреки политиците ни и независимо от това, че нямахме стабилен парламент и правителство. Включително накрая ни приеха и в Шенген, неясно защо и как. На нас ни се случи изневиделица буквално. Нещата ни се случват независимо от обстоятелствата".

Вероятно 2025-а ще бъде оптимистична по този показател - че нещата ще ни се случват въпреки всичко, прогнозира той и се надява да не я проспим и нея. Според него хората трябва да си дадат сметка, че от нас зависи нашата собствена свобода и демокрация.

За предстоящия избор на главен прокурор доц. Димитров направи коментар:

"Ние сме една държава с изтекъл мандат. Мандатите на много ключови ведомства са изтекли и те работят по инерция. /.../ Сигурен съм, че ако излезем на улицата и попитаме кой е главният прокурор и какъв е смисълът от него, мнозина няма да се сетят нито за име, нито за функция на тази длъжност. За мнозина тази длъжност няма пряко влияние върху живота им и тя не е интересна и важна. Важна е за политиците, доколкото те се страхуват от него и той се ползва като бухалка в ръцете на едните срещу другите. Важно е кой ще бъде за една част от политиците от гледна точка на това да се чувстват по-сигурни, а от друга страна - да имат възможност да заплашват своите опоненти. От гледна точка на държавността тази длъжност няма особена функционална роля". 

Цялото интервю на Веселина Миланова с доц. Николай Димитров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на външните работи Аналена Бербок

Външните министри на Франция и Германия се срещат с новия сирийски ръководител

Министрите на външните работи на Франция и на Германия Жан-Ноел Баро и Аналена Бербок ще се срещнат в Дамаск с новия сирийски ръководител Ахмед аш Шараа, оглавил коалицията, която на 8 декември свали от власт Башар Асад, съобщава френското министерство. В момента Сирия се управлява от преходно правителство, а Шараа и водач на ислямистката..

публикувано на 03.01.25 в 09:11
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Ударен от отломки от дрон мъж е загинал в Киевска област

Един човек е загинал заради наранявания от паднали отломки от дрон в Киевска област, а четирима други са пострадали. Загиналият е бил водач на товарен автомобил, по данни на местните власти. Парчета от дрон са предизвикали пожар в жилищна сграда в друг район, където са ранени трима души. В друго населено място една жена е била ранена на..

публикувано на 03.01.25 в 09:11
доц. Маню Моравенов

Маню Моравенов: Българската икономика може да спечели от някои геополитически промени

Не очакваме съществени сътресения от гледна точка на развитие на финансите . Това каза пред БНР доц. Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българската фондова борса, във връзка с очакванията за 2025 г. Сред геополитическите фактори той открои политиката на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за митата, лихвите и..

публикувано на 03.01.25 в 09:05
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Отмениха заповедта за арест на президента на Южна Корея

Корейската следствена служба спря изпълнението на заповедта за арест на сваления от власт президент на Южна Корея Юн Сук-йол. След пристигането си в резиденцията му в Сеул следователите бяха допуснати през външните ограждения, но веднага след това бяха блокирани от президентската охрана. Адвокатите на Юн Сук-йол заявиха, че изпълнението на..

публикувано на 03.01.25 в 09:05

Земетресение близо до българо-македонската граница

Земетресение с магнитуд 3,1 по Рихтер е регистрирано в района на Петрич, съобщава Националният институт по геофизика, география и геодезия. Трусът е отчетен минути преди 7 часа на дълбочина 15 километра близо до границата с Република Северна Македония.

публикувано на 03.01.25 в 09:03
Киър Стармър

Общински съветници от Лейбъристката партия разкритикуваха британския премиер

Във Великобритания двадесет лейбъристки общински съветници напуснаха партията в знак на протест срещу нейните указания под ръководството на партийния лидер и премиер на страната Киър Стармър, обвинявайки го, че е "изоставил традиционните лейбъристки ценности". Съветниците, всички от община Брокстоу в графство Нортхемптъншър, визираха..

публикувано на 03.01.25 в 08:57

Антон Иванов за кризата с тока: Критичните моменти станаха правило

" Тези критични моменти се превърнаха по-скоро в очаквано развитие . Същото се случи 2023 г. – отново тежък сняг, отново липса на захранване. Същото се случи 2021 г., 2020-а също. Това вече се превръща в част от липсата на работа на енергийната система." Това мнение изрази пред БНР енергийният експерт Антон Иванов от  Българския енергиен и..

публикувано на 03.01.25 в 08:33