В момента обаче състоянието на църквата е влошено и се нуждае от основен неотложен ремонт. Затова правителството преди два месеца отпусна 125 хиляди лева, разказа в интервю за БТА протойерей отец Мартин Йотов, част от духовенството на храм „Успение Богородично“ в Ловеч.
По думите му вече 190 години в старинния храм не е спирало богослужението. Годините обаче са оставили своите следи върху него и той се нуждае от цялостен ремонт.
„Във времето беше опитано да се направи частичен ремонт, който да съхрани храма, защото беше тръгнал да се цепи по цялата си дължина на две. Преди повече от 20 години беше укрепен именно в този участък. Основният проблем е, че е построен под скала. От нея непрестанно върви влага и вода, която напояваше обилно цялата южна страна на храма. Впоследствие беше правен дренаж, който успя да закрепи положението, но пораженията са видими“, каза отец Мартин.
Според него е необходимо да се подновят дограмата, подът, електрическата инсталация, фасадата, да се извършат укрепващи дейности, дренажи. След това да се пристъпи и към цялостното изографисване на храма във вътрешността, тъй като това е правено на парче.
С благословията на Ловчанския митрополит Гавриил е започнала инициатива за възстановяване на храма, за което ще са необходими много средства. С отпуснатите 125 хиляди лева от държавата свещеникът се надява да се направи дренаж на южната страна, да се смени дограмата или пода и да се подготви вътрешността на храма за изографисване.
Въпреки проблемното му състояние в храма продължава да се води активен енорийски духовен живот, като се служи всяка неделя и на празниците. Посещаван е и от много туристи, разказа още отец Мартин Йотов.
Храмът „Успение Богородично“ е построен през 1894 г., но на това място е имало духовен живот още преди пет века
По думите му храмът е построен през 1834 година по инициатива на местните хора, въпреки че има свидетелства, че на това място е имало духовен живот още преди пет века назад във времето. Първо е била построена основната част на църквата, а по-късно през годините - притворът, прилежащите помещения към него и самата камбанария.
Първите сведения за храма са от 1784 г., но има данни и за много по-ранното му съществуване. Изгорен е по време на Гръцката завера (1821-1828 г.). Най-вероятно поради обстоятелството, че местният владика, който е бил грък, по това време е предприел действия в подкрепа на въстанието и като наказание османците изгарят храма.
“Само в рамките на 10-15 години той отново е въздигнат, което ясно говори, че хората са имали нужда от него“, добави свещеникът.
Храмът е възрожденска псевдобазилика, вкопана три стъпала под земята. Иконостасът е правен от тревненски майстори и е съхранен през тези 200 години. Иконите в притвора са на около два века. Пази се и богослужебна книга от края на 17-и век.
В храма са служили йеродякон Игнатий и поп Кръстю Никифоров
„Историята на храма е дълбоко свързана с българската държавност или самосъзнание за държавност, независимост на българския народ, защото около този храм се оформя и така наречения Ловчански революционен комитет. Левски го основава, поп Кръстю е бил касиер, Поплуканов е участвал, въобще много хора са взели участие в този комитет. Той до голяма степен е бил именно основан около храма и около енорията на този храм. Така че той има сериозно значение за българската история и трябва да се обнови изцяло", обобщава протойерей отец Мартин Йотов.
Повече чуйте в звуковия файл.Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..