"От десет години живея в България. Преди време, когато дойдох, дойдох просто да живея тук. Не съм си мислила за друго място. Завършила съм университет тук. Занимавам се повече с работа с бежанци", каза Силсила Махбуб, която освен това има собствен бизнес и се занимава и с музика.
Както и в България, Нова година в Афганистан е повод за събиране с близките.
"Понеже в Афганистан, Иран, Таджикистан и част от арабските държави имаме друг календар, който се нарича хеджира, Нова година там не се празнува по същото време, в което ние празнуваме тук. По-скоро се празнува на 21-ви март всяка година. Повече се събират семействата заедно, излизат навън, отиват на местата, където всички хора се събират. При нас се готвят много неща, много ястия, малко повече месо, ориз. Когато семействата се събират, много голяма маса се готви", обясни тя.
В Афганистан обаче посрещането на Новата година обичайно е семеен празник, а не празненство основно с приятели.
"Всички се събират в къщата на най-възрастния човек на семейството. Или всички ще донесат храна до къщата на леля, или чичо, или баба, или те сами, при които отиваме в тяхната къща, те само ще готвят за всички хора. По принцип при нас е по-традиционно, когато отиваш някъде, човекът готви всичко, ти просто отиваш като на гости. Има по принцип много големи семейства, които се събират заедно", обясни активистът.
Част от афганистанската общност в България отбелязва и Новата година на 1-ви януари, и традиционната афганистанска на 21-ви март.
"Не сме големи семейства, които живеем тук, но които са със семейства, по същия начин, както се прави в нашата държава, събират се, пеят, готвят повече и се събират заедно. Има семейства, които не празнуват по същото време Новата година, а празнуват само по нашия календар", сподели тя.
Самата Силсила Махбуб празнува както двете Нови години, така и се включва с любопитства в събитията по Коледа.
"Аз лично празнувам и това, и другото, защото на другото съм пораснала и имам друго усещане към друга календарна година. От времето, когато съм в България, много ми беше интересно празнуването на Коледа и след това Нова година. Просто ми е много интересно. Коледа, извън религиозното, просто ми е интересно как се празнува", обясни тя.
А на всички нас пожела:
"За тази година ще пожелая за хората в България и за мое семейство, и за всички приятели, които имам, за всеки българин, да имаме една година от мир, любов, да сме по-солидарни, да приемаме хората, да сме малко по-отворени към всички националности, които избират България. Да имаме една България, където хората, българите, да не отиват някъде извън своята държава за по-добра работа, за по-добър живот. Надявам се нещата да станат по-добре и повече хора да избират тази държава и българите да избират тази държава, да не отиват някъде другаде. Да имаме много щастлива година и с много здраве за всички".
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..