Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Тодор Капитанов и адв. Николай Стоянов от КНСБ:

Кои са най-честите нарушения на трудовите права у нас

Д-р Тодор Капитанов и адв. Николай Стоянов (от вляво на дясно)
Снимка: Кармен Манукян

Двама юристи от Конфедерацията на независимите синдикати в България са гости в "Нощен Хоризонт" - д-р Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ и адв. Николай Стоянов от отдел "Правна закрила на труда" по темата за най-честите нарушения на трудови права у нас.

Те разказват за видовете нарушения на трудовите права на работещите. Сред най-важните от тях са следните:

Стоя на работа след работно време. 

Трудът, който се полага извън установеното работно време, е извънреден труд. Извънредният труд е забранен, освен в ясно изброените от закона случаи, като например за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и др. Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя.

Не ползвам обедната си почивка. 

Работниците и служителите имат право на почивки в работния ден. Те могат да бъдат една или няколко, като почивката за хранене не може да бъде по-малка от 30 минути. Почивките в работния ден по правило не се включват в работното време. 

Работя по време на отпуска. 

Всеки един служител има правото на поне 20 календарни дни платен годишен отпуск. Единственото право на работодателя е да отложи ползването на годишния платен отпуск поради важни причини, но не и да го откаже. Включително ползването на отпуск не може да бъде компенсирано и с парична сума. 

Назначен/а на една длъжност, а работя на друга. 

При сключване на трудовия договор работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя длъжностна характеристика. Длъжностната характеристика конкретизира обема и кръга на изискванията към работника или служителя за изпълнение на длъжността, неговите трудови функции и задължения.

Работя без трудов договор. 

Преди да започнат работа, работниците и служителите трябва да получат екземпляр от трудовия си договор, подписан и от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в НАП и копие от длъжностната характеристика. За да са сигурни, че работодателят им е коректен, работниците могат да проверят чрез издаден от НАП персонален идентификационен код регистриран ли е действително трудовият им договор, на какво работно време и върху какъв осигурителен доход са осигурени.

Нямам длъжностна. 

Нямам достъп до трудовата си книжка и други мои документи. !

Работникът или служителят при писмено искане има право да получава заверени копия от съхраняваните за документи, а работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането.

Изпращат ме в командировка без мое съгласие. 

Работодателят може да командирова работника без негово съгласие за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя.

Следва да се има предвид, че съгласно закона работодателят не може да командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро и майка на дете до 3-годишна възраст, без нейното изрично писмено съгласие.

Не ми плащат командировъчните. 

Намаляват ми заплатата без мое съгласие. 

Законът предвижда, че изменение на трудовия договор (включително и размера на възнаграждението) се допуска само и единствено по писмено съгласие между страните.

В случай, че работникът или служителят не е съгласен с предложената от работодателя промяна в условията на трудовия договор (включително и размера на заплатата) и не подпише допълнителното споразумение, то не поражда правни последици. Остават да действат клаузите на подписания от двете страни

досегашните условия на трудовия договор или допълнителното споразумение към него.

Не ми плащат за извънреден труд. 

Налагат ми глоби. 

Работодателят категорично няма право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение за каквото и да било нарушаване на трудовата дисциплина. Налагането на подобни „глоби“ е грубо нарушение на трудовото законодателство.

Съгласно Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки.

Това са част от по-важните теми, за които разказват д-р Капитанов и адвокат Стоянов.


Още по темата слушайте в интервюто на Кармен Манукян с д-р Тодор Капитанов, и адв. Николай Стоянов в "Нощен Хоризонт".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Франсоа Байру

Байру представи политическите си приоритети пред депутатите

Новият френски премиер Франсоа Байру представи политическите си приоритети пред френското Национално събрание с обещание за отстъпки пред опозицията, от която ще зависи дали поредното френско правителство ще се задържи на власт. "Дългът виси като дамоклев меч над страната ни", заяви Байру в речта си за общата политика.  Премиерът се ангажира..

публикувано на 15.01.25 в 03:37
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Властите в Южна Корея се опитват да арестуват отново президента Юн Сук-йол

Разследващи от Агенцията за борба с корупцията в Южна Корея се опитват отново да арестуват президента Юн Сук-йол. Срещу Юн тече процедура по импийчмънт заради обявеното от него в началото на декември извънредно положение. Това е вторият опит за задържането на държавния глава, след като преди около 10 дни следователите се опитаха да влязат в..

публикувано на 15.01.25 в 03:32
Олаф Шолц

Олаф Шолц: Животът на заложниците сега трябва да бъде основен приоритет

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че евентуално примирие с "Хамас" би било "болезнено" за Израел, но че спасяването на живота на заложниците сега трябва да бъде "основен приоритет". "След много месеци на мъчителни преговори сега споразумението изглежда постижимо“, заяви Шолц, тъй като изглеждаше, че преговорите за примирие в Газа са на прага на пробив..

публикувано на 14.01.25 в 22:03

“Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН

Парламентарната група “Демокрация, права и свободи” - ДПС ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и “Има такъв народ” при гласуването му в Народното събрание като част от формирането на парламентарно мнозинство.  Съгласие за това беше постигнато на финалната среща тази вечер в парламента между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС,..

публикувано на 14.01.25 в 21:36

Хасково е първата област в страната, която обявява грипна епидемия

Хасково е първата област в страната, която обявява грипна епидемия. Временните противоепидемични мерки влизат в сила от 16 януари и ще важат до 23 януари включително. В област Пазарджик от утре се въвежда филтър в детските градини и учебните заведения. На гражданите се препоръчва носенето на маски, особено на места, където има струпване на хора...

публикувано на 14.01.25 в 20:38

В Свищов предстои разкриване на пунктове за проверки чрез анализ на риска

В Свищов тепърва ще се разкриват пунктовете за проверките чрез анализ на риска в 30-километровата зона на пристанището след влизането на страната ни в Шенген. Мерките за контрол след пълното ни влизане в Шенгенското пространство все още не са изпълнени във Великотърновска област На закрита за медиите среща в Община Свищов управителят на..

публикувано на 14.01.25 в 20:10

ЕС планира да забрани вноса на алуминий от Русия

Европейският съюз планира да забрани вноса на алуминий от Русия.  Ограничението да бъде включено в 16-ия санкционен пакет, предаде Ройтерс, като се позова на свои източници в Брюксел.  Очаква се пакетът да бъде приет през февруари във връзка с третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна.

публикувано на 14.01.25 в 20:10