На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди.
Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт".
"Не мога да скрия вълнението си, че тази награда идва точно за предаване за традиционна култура, защото според мен, българската народна музика, която звучи в този ефир не е просто фолклорна музика. Тя е народопсихология. Тя е бит и душевност на нашия народ, както би казал Иван Хаджийски, тя е пъпна връв. Тя е наша плът и кръв. Тази музика не само свързва, но гради една огромна мрежа от слушатели на БНР".
Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова:
"Съчетава в себе си истински професионализъм, вълшебен глас, хъс, амбиция, познаване, талант. Тя е великолепен организатор, защото аз работя с нея вече няколко години. Жена, която може да накара фолклорни състави от цяла Европа да се съберат на едно място; да направят най-дългото българско хоро; да изпеят най-хубавите български песни; да изтанцуват най-сложните български стъпки; да ги направи популярни през радиото и през програмата си, дори в онези мрачни дни на Ковид. Човек, който може да говори с часове за българските традиции, за красотата на българската премяна, за красотата на българските гласове, за извора на българския фолклор. Един от най-сладкодумните автори в Българското национално радио и въобще в журналистиката - невероятната Цвети Радева".
Видеокастът "Говори..." на дирекция "Дигитални програми" взе наградата в категория "Радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР".
В категория "Радиожурналистика" бе отличен Георги Янакиев, водещ на "Гларуси и шамандури" по Радио Бургас.
Наградата "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, която е кореспондент на БНР във Варна.
За втора поредна година беше връчена наградата и в категорията "Професионализъм в ефира" за предаване или журналист от друга ефирна електронна медия. Призът получи колегата от bTV Светослав Иванов, водещ на предаването "120 минути". При връчването генералният директор на БНР Милен Митев каза:
"Една организация не може да съществува толкова дълго време, без да загуби своята цел и посока, ако не умее непрекъснато да се преоткрива! Това е правило Българското национално радио през цялата си богата история. Радиото е работило в три Българии - до 1944 година, тази до 1989-а и тази, в която живеем в момента.
То е запечатало голяма част от историята на страната през тези 90 години, но е и написало немалка част от нея. Извървяло е огромен път от почти празното студио с микрофон, поставен на стойка на земята, до който водещият е стоял от прав до днешното огромно радио семейство, което покрива цялата страна; до медия, която се е превърнала в символ на надеждна и навременна информация.
Този път е извървян единствено благодарение на това, че през всички тези 90 години в радиото е имало хора, които не просто са подготвени професионалисти, а хора, които са приемали работата си като мисия и кауза. Освен това радиото има и друго много важно свойство - може да обединява.
Петър Увалиев, когато си спомня за първите му години казва: "Радиото беше нещо съвсем невероятно. Докато светът се разделяше на врагове, радиовълните прекрачваха рововете на омразата".
Вярвам, че именно такава е мисията на общественото радио и днес - да прекрачва омразата, да гради мостове, да обединява хората. Много се радвам, че отново връчваме и награда за професионализма на наши колеги от другите електронни медии, защото вярвам, че само заедно медиите можем да спомогнем за разсейването на булото на дезинформацията".
Генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) Ноел Къран се обърна към професионалистите в БНР:
"Честита годишнина! Това, което вие правите, е от изключителна важност. Изключително важно е за културния живот на България, за обществения живот на България, за музиката в България и най-вече - за журналистиката в страната. Живеем в свят, в който социалните медии директно се намесват по време на избори в някои страни; в свят, в който определени социални платформи, заявиха, че не се интересуват от проверка на факти.
Така че вашата работа, вашата роля е все по-важна. Живеем в изключително важен момент за развитието на медиите, когато навлизането на технологиите, свързани с изкуствен интелект, буквално ще ни залеят с всякаква информация. Ето тук ролята на обществените медии ще бъде от изключителна важност, за да пресеем коя е важната информация. Вие сте изключително ценни за вашата аудитория! Истината има значение, това е най важното! Знайте каква е вашата стойност и не я забравяйте!".
Вижте цялата церемония за наградите "Сирак Скитник":
Наградите на БНР са учредени през 2001 година и носителите им се определят от Обществения съвет на медията.
Днес се навършват 90 г. от създаването на Българското национално радио. На тази дата през 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост.
Празничната програма продължава с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от 19:00 ч.
През цялата 2025 г. ще продължат инициативите за 90-годишнината, като в началото на пролетта ще започне турне на Оркестъра за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов, специален подарък за почитателите на фолклора и хубавата музика. Планирани са концерти в Добрич, Варна, Шумен, Русе, Плевен и Видин.
Всички тези събития на обществената медия се реализират с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Снимки в текста: Евгени Димитров, БулфотоЛошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...