Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победихме Румъния с 3:1! Тенисистите ни се връщат в Световната група I

Снимка: БФ Тенис

Отборът на България спечели с 3:1 победи като гост срещу Румъния в Крайова и се изкачи в Световна група I на турнира за купа "Дейвис", неофициално световно първенство по тенис за мъже.

Крайният успех на националите донесе завърналият се в състава Адриан Андреев, който победи първата ракета на домакините Филип Кристиан Жиану с 6:3, 3:6, 6:3 за 2:46 часа.

Андреев направи обрат от 1:3 със серия от пет поредни гейма по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част той загуби подаването си в шестия гейм и Жиану изравни резултата. В решителния трети сет българинът направи ранен пробив, взе аванс от 3:0 и без проблеми стигна до крайната победа.

Адриан Андреев изкара изключително тежко заболяване от грип в последната седмица, но показа страхотна воля и характер, за да триумфира.

По-рано днес Александър Донски и Пьотр Нестеров се наложиха на двойки над Габи Бойцан и Виктор Корня с 6:3, 6:3 за 2:1.

В първите два сингъла вчера Илиян Радулов спечели срещу Филип Жиану с 6:3, 7:6(3) във втория двубой, за да изравни резултата, след като Пьотр Нестеров отстъпи със 7:6(6), 3:6, 6:7(3) на Чезар Крецу. 

България е в състав Адриан Андреев, който е номер 233 в световната ранглиста за мъже, Пьотр Нестеров (437), Янаки Милев (487), Илиян Радулов (533) и Александър Донски (230 на двойки и 750 на сингъл). Капитан на България е Валентин Димов, а Тихомир Грозданов е помощник-треньор.


По публикацията работи: Христо Денев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова с четвъртфинал в турнира по парабадминтон в Испания

Емона Иванова се класира за четвъртфиналите в надпреварата при двойките на турнира по парабадминтонв Испания.  Състезателката на Румяна Иванова и партньорката й Беатриз Монтеро излязоха от груповата фаза без загубен гейм.  В решаващата среща за класиране в следващата фаза двете победиха с  21:19 и 21:15 точки  представителките на Австралия –..

публикувано на 06.03.25 в 22:33

Тотнъм загуби от АЗ Алкмаар в турнира Лига Европа

Английските грандове Манчестър Юнайтед и Тотнъм не успяха да запишат победи в гостуванията си от осминафиналната фаза на турнира Лига Европа. В испанския град Сан Себастиан Манчестър Юнайтед завърши 1:1 при визитата си на Реал Сосиедад. "Червените дяволи" контролираха играта напълно през първите 70 минути от двубоя, но в края баските имаха напълно..

публикувано на 06.03.25 в 22:30

Челси победи Копенхаген в Лигата на конференците, Кабаков с безупречно съдийство

Фаворитът в турнира Лига на конференциите Челси направи сериозна крачка към класиране за четвъртфиналите след победа с 2:1 като гост над датския Копенхаген в първи двубой от осминафиналите. Срещата на стадион "Паркен" бе ръководена от българска съдийска бригада начело с Георги Кабаков и в двубоя нямаше нито един спорен момент. Кабаков показа пет жълти..

публикувано на 06.03.25 в 22:25
Божидар Саръбоюков

Божидар Саръбоюков ще се бори за евромедалите в скока на дължина

Божидар Саръбоюков е вторият български финалист на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Апелдорн. 20-годишният възпитаник на Димитър Карамфилов се справи с квалификационната норма от 8.00 метра още във втория си опит, в който се приземи на 8.05 метра. В първия си опит Саръбоюков постигна 7.84 м. Квалификацията продължава и в момента, като..

публикувано на 06.03.25 в 22:05

Тодев и Илиев сред първите 35 на СК по биатлон в Чехия

Французинът Емилиен Жаклен спечели спринта на 10 километра за мъже от Световната купа по биатлон в чешкия зимен център Нове Место, първи старт след Световното първенство в Ленцерхайде. 29-годишният Жаклен повали всичките десет мишени, финишира за 23:13.3 минути и записа пети индивидуален успех в кариерата си. Той водеше почти през цялото състезание...

публикувано на 06.03.25 в 21:37
Тихомир Иванов

Без еврофинал за Тихомир Иванов в скока на височина в Нидерландия

Тихомир Иванов не успя да стигне до финал в скока на височина на европейското първенство по лека атлетика в зала в Апелдорн (Нидерландия) при шестото си участие на континентални форуми под покрив.  Осмият от олимпийските игри в Париж през миналата година и Атлет №1 на България за 2024 година преодоля 2.18 метра от втори опит и така остана десети, след..

публикувано на 06.03.25 в 21:31
Габриела Петрова

Габриела Петрова с финал в тройния скок на ЕП по лека атлетика в зала

Десет години след спечеления сребърен медал в тройния скок на европейското първенство по лека атлетика в зала в Прага Габриела Петрова се класира за финал при второто си участие на континентални форуми под покрив.  В Апелдорн навършващата 33 години през юни състезателка на Атанас Атанасов записа личен рекорд за сезона от 13.90 метра още при първото си..

публикувано на 06.03.25 в 20:43