Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо.
В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7, последван същия ден от 6,5 и 7,6 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53 хиляди в 11 провинции, ранените са над 107 хиляди. Две години по-късно все още никой не се ангажира да каже кога животът в засегнатите райони ще се върне към нормалния си облик. Борбата е максимално бързо да бъдат построени постоянни жилища за хората, изгубили домовете си, като целта на президента на Турция Реджеп Ердоган е това да бъде постигнато до края на настоящата година.
Валията на Адъяман, една от провинциите с най-много щети, Осман Варол обясни, че за районите, които управлява, има дори по-амбициозна цел от тази на президентството.
"Работим много усилено. Мога да ви кажа, че в края на лятото, според мен, ще приключваме с всички обекти. Строежите на частни лица могат да продължат. Те могат да си набавят разрешителни, да реновират сградите. Става дума за нашите строежи и за строителните обекти, които ние подкрепяме, което означава, че биват строени с наша помощ", каза валията на Адъяман, където вече има хора, настанени в нови блокове и къщи.
В провинция Хатай обаче тази цел изглежда трудно постижима. Там загинаха най-много хора – над 23 хиляди, а в столицата на района Антакия бяха унищожени над 70 процента от жилищните сгради.
"В момента тук има 204 квартала с контейнери. 173 хиляди души живеят в тях. Има също така и контейнери, които са независими и са по-често срещани в селските райони. В резултат на това общият брой на квартали с контейнери се увеличи, а общият брой на хората, които живеят в тях е 219 хиляди", обясни на специална конференция по повод втората годишнина от бедствието валията на провинция Хатай Мустафа Масатлъ.
В Хатай вече има някои нови сгради, но тяхното количество засега е несъизмеримо с това на срутените постройки и кварталите с контейнери.
Автор на снимките в публикацията: Мария Петрова
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..
Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори . Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..
Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва: "Когато работим, винаги е приказно. Много..
За мен вече е опасно да се върна в България, а след разследването на случая с тормоз и убийства на животни онлайн срещу мен отново имаше и хакерска атака. Т ова заяви за БНР от Киев Петко Петков от "Българските Елфи" (BG Elves) . Неформалната организация е работила по случая от Перник със сдружение КАЖИ , което след това е подало сигнала до..
Държавата спешно да осигури финансиране за така наречените предиктивни маркери – изследвания, които показват най-подходящото лечение за конкретен онкоболен пациент . Това поискаха лекари и пациентски организации в края на изминалата седмица. Те обявиха за неработещо заложеното в бюджета на Здравната каса заплащане на тези маркери като медицинско..
Държавата разглежда решаването на проблема с психичното здраве като великия комбинатор на Илф и Петров – спасението е проблем на самите давещи се..
Намирам атаката срещу МЕЧ за изключително глупава. Това заяви пред БНР Татяна Дончева, юрист, политик, лидер на Движение 21. "Измислена атака!..
Православната църква празнува един от големите християнски празници - Благовещение. Празникът е спомен за радостното библейско събитие, при което..