Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

Нора Чолакова: Държавата продължава да прави инвестиции за изграждане на жилища, болници, училища

| Интервю
Снимка: Севда Дюкянджи
Чуй новината! Чуй новината:

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53 хиляди в 11 провинции, ранените са над 107 хиляди. 

"Цели градове разрушени, хиляди човешки животи ги няма, спящи хора, увити само в одеяла или върху кашони навън. Имаше един тежък дим. Течаха издирвателни спасителни операции". 

Пред БНР Чолакова коментира как върви възстановяването на засегнатите райони:

"В Газиантеп имаше огромна промяна. Там ситуацията изглеждаше много по-добре. Но това е град с развита икономика. В Нурда ситуацията изобщо не беше така цветуща. В Хатай ситуацията беше страшна и година след земетресението. 

Това, което са направили турските власти, е нещо много. Инвестирани са милиарди турски лири. Международни организации също отпускат средства за възстановяване. Най-големият проблем е мащабът на бедствието. Необходими ще са десетки години, за да се възстанови този район".

Новопостроените къщи и апартаменти обаче не са безплатни за пострадалите, обясни Нора Чолакова в предаването "Преди всички" и добави, че те имат възможност да кандидатстват за безлихвени кредити.

"Държавата продължава да прави инвестиции за изграждане на жилища, болници, училища, джамии... Но много от хората са обезверени и уморени", обобщи тя.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След решение на ВАС над 112 000 данъчни партиди в Русе ще бъдат преизчислени

Над 112 000 данъчни партиди в Русе ще трябва да бъдат преизчислени, след като Върховният административен съд отмени решението за ново райониране на града .  Какви са последствията от това и какви данъци ще плащат хората? През декември 2023 г по предложение на кмета Пенчо Милков общинските съветници утвърдиха неговото намерение да направи..

публикувано на 18.03.25 в 14:46

Нужна е промяна в правилата на Фонд "Инвитро" и повече хора да бъдат подпомогнати

С помощта на Фондация "Искам бебе" са родени 20 хил. български дечица. Това са 20 хил. щастливи български семейства. Това са 20 хил. сбъднати мечти. Това каза пред БНР председателят на УС на фондацията Мария Янева. Организацията, която помага в сбъдването на съкровената мечта за дете, става на 18 години. " 18 години не се уморихме и..

публикувано на 18.03.25 в 10:18
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област

Психиатриите у нас: Мизерно заплащане, недостиг на персонал, агресия

Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас . Лекари, медицински сестри, фелдшери и санитари, които не са на смяна, излизат от 14 часа пред лечебните заведения, за да поискат по-високи възнаграждения и промяна в категорията на труд . Протестиращи в..

публикувано на 18.03.25 в 09:08

КАЖИ за случая в Перник: Идваше ни да крещим, но трябваше да разследваме

Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ) , което разследва случая с малтретиране на животни в Перник и работи по него заедно с ГДБОП. Арестуваните за извършваните деяния са 26-годишна жена и 35-годишен мъж. За това как протича..

обновено на 17.03.25 в 21:31
Владимир Перев

Владимир Перев: Това в Кочани е убийство и трагедия

Това в Кочани беше убийство и трагедия. Както ни учеха през социализма, всички са виновни и това е точно. Виновни сме цялото общество. Но виновни са министерствата и политиците, ония преди това и сега. Това заяви журналистът и юрист Владимир Перев в интервю пред БНР. "Говори се за жестока корупция, виждаме я, завладяла цялото общество,..

публикувано на 17.03.25 в 16:47

Деца, оцелели в Кочани: Първо ни казаха: "Останете, ще го изгасим". После казаха: "Бягайте!"

Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца.  В държавата е обявен 7- дневен траур.  В семействата, дали най-свидното си, той ще е за цял живот.   Властите започнаха незабавно разследване на трагедията. Разпитани са повече от 20 заподозрени, десет са задържани от..

публикувано на 17.03.25 в 08:50
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк: Ако си търсят друго мнозинство - без нас, да го кажат!

В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не предлага нищо повече, освен разграждане. Това каза пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк от ДПС-ДПС. Тези избори бяха много тежко компрометирани. Говорим не просто за пропуски, а за тежко..

публикувано на 15.03.25 в 14:14