Поетесата и писателка Бета Наур е българка, която от три десетилетия живее и твори в Белгия. Авторка е на 5 стихосбирки, 17 детски книжки и 3 романа - "Алегрия", "Когато кръвта заговори" и "Скитници".
Бета Наур е псевдонимът на Елизабета Джамбазова, която по образование е педагог, но от най-ранно детство я завладява любовта към поезията и започва да пише стихове, а по-късно и проза. Творчеството ѝ е добре познато както у нас, така и в чужбина.
Стихотворения, разкази и фантастични истории на авторката печелят първи и други престижни награди на литературни конкурси в България, Русия, САЩ, Израел и Северна Македония. Във Франция и Канада периодично публикуват нейни стихове. Интересно е, че по текстове на Бета Наур са композирани няколко детски песни. От години българката е член на Клуба на международните писатели в Брюксел.
Още като начинаещ автор Елизабета Джамбазова решава, че трябва да си измисли творчески псевдоним, който да е по-кратък от името ѝ, да звучи поетично и лесно да се помни, най-вече от децата. След дълъг размисъл се ражда псевдонимът Бета Наур.
Нашата сънародничка пише и за възрастни, и за деца. Кое за нея е по-трудно - да пише за малки или за големи?
"Да пишеш за деца, е както да пишеш за възрастни, но доста по-трудно. Защо? Защото, когато пишеш за деца, първото нещо, което е - ти трябва да изпиташ една вътрешна индивидуална необходимост за обща обич и любов към детските мечти. Думите, които трябва да подбереш за малките читатели, трябва да извират директно от сърцето и от душата. Въпреки че, когато малките читатели вземат една книжка, най-напред какво правят? Гледат илюстрациите. Но, когато има един умел подход, да ги въведеш към текста, тогава е истинско удоволствие да видиш как се променят личицата им. Как една малка тънка усмивчица се появява на нежното им личице. Как светват очичките им... Ето това изживяване, този миг много значи. И този миг те кара наистина ти да се пренесеш в този детски свят, да заживееш с тях. Това не е никак лесно", казва авторката.
Какво вдъхновява Бета Наур? В мъгливия и често дъждовен Брюксел кое е онова, което пали творческото ѝ въображение? Какво зарежда творческата ѝ душа?
"Моето гориво е моето вдъхновение. Понякога това се случва, когато сънувам нещо. Интересно, но това е факт. Когато пиша за деца, аз си поставям една задача - творбата ми да въздейства преди всичко възпитаващо. Да създаде една илюзия, да въздейства върху въображението на децата... Но когато решавам да напиша нещо за възрастни, аз изпитвам едно вътрешно неимоверно желание чрез думи да изкажа моето негодувание към външния свят и към всички, които оскверняват думата живот. Пиша за правото на избор. Пиша за превратностите в живота на хората. Пиша за прехода - от старото към новото. Пиша за вътрешния свят, за вътрешната борба у хората, но не като каприз, а като борба с действителността в този налудничав днес универс. "
Бета Наур коментира и негативната тенденция, която се наблюдава напоследък, все по-малко хора да четат книги. И още по-тревожното, че младите хора четат все по-малко.
"Българските не знам, защото аз живея доста далече от България. Нямам този поглед. Но за белгийските читатели, дори в днешно време с тази технология, която е толкова напреднала, когато се возя в автобуса виждам много хора с книги в ръка. Някои може би четат някакъв текст от книга и чрез телефона, но виждам и книжното тяло. С навлизането на технологиите в живота се променят и претенциите на хората... Белгийският читател уважава всяка дума, всеки един израз. Независимо с каква сложност той е поднесен. Не роптаят. Четат, много четат. "
Какво е мястото на България в сърцето на Бета Наур? И дали след 30 години живот в емиграция, би се върнала за постоянно в родината?
"Връщам се в България, защото преди всичко аз съм българка... Това е моята родина. Имам близки, приятели, познати. Има места, които обичам да посещавам. Не мога да кажа, че имам носталгия, но ми е приятно, когато се връщам в България.
Има промяна в инфраструктурата на България, но има още какво да се желае и да се промени във взаимоотношенията между хората, в поведението на хората, в начина, по който живеят българите - върху това трябва да се поработи...
Не мога да обещая, че ще се върна завинаги... но винаги оставям едно многоточие, защото нищо не се знае, какво ще ме сполети след време", казва в заключение нашата сънародничка.
Още по темата слушайте от интервюто на Даниела Големинова с Бета Наур в "Нощен Хоризонт".
Държавният план-прием на учениците след седми клас в област Добрич предвижда утвърждаването на 50 паралелки за учебната 2025/2026 година. Не е одобрена единствено една паралелка в училището в село Орляк. От Регионалното управление на образованието отчетоха проблеми, свързани с неоптимизирането на паралелките и липсата на стратегия предвид..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици "Захари Стоянов" и ППМГ "Добри Чинтулов", които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране..
Европейските регулации на ИИ не са тежки, но карат инвеститорите да ни заобикалят и да отиват на места, където ги няма . Това каза пред БНР предприемачът Димитър Ганчев, част от "Интернет общество - България", и уточни: "Даже да не са притеснителни в момента, примерно - трябва да разкривате, че дадено съдържание е създадено с изкуствен интелект, но..
На 20-тата година от създаването си Националният център за безопасен интернет отчете рязък скок на сигналите за онлайн насилие над деца. Децата, които подражават на инфлуенсърите, трябва да внимават, предупреждават запознати. Статистиката, отчетена на днешния международен ден за безопасен интернет, показва над 1,7 милиона сигнала за онлайн..
"Назначението на Людмила Петкова като директор на Изпълнителната агенция за държавна финансова инспекция е скандално" . Това заяви пред БНР Надежда Йорданова – съпредседател на Парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър. Според нея назначението не е мотивирано . Ако е отстранена поради определени съмнения за нейния..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..
"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий. Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..