Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВК Левски, НСА и 166-о спортно училище почетоха паметта на Васил Левски

Снимка: БТА

Редица спортни клубове, които носят името на Васил Левски почетоха днес 152-годишнина от смъртта на своя патрон.

Начело на процесията на футболния "Левски" пред паметника на Апостола в столицата, бяха юношите на клуба Марин Петков и Асен Митков. Те бяха следвани от изпълнителния директор на клуба Даниел Боримиров и треньора Хулио Веласкес. В делегацията бяха и всички футболисти от представителния тим на "сините", помощник-треньорите Фернандо Гаспар Лаборие, Хосе Антонио Морга Сото, Дарко Тасевски и Божидар Митрев, директорът на Академията на Елин Топузаков, служители на клуба.


Представителните отбори на волейболния клуб “Левски София” също поднесоха цветя на паметника на Васил Левски в столицата.


Академичната общност на Националната спортна академия също отдаде почит към своя патрон. По време на възпоменателната церемония представители на Студентския съвет на НСА, ректорът проф. Красимир Петков и академичното ръководство поднесоха венец и цветя пред паметника на Апостола, намиращ се на територията на висшето спортно училище.

Сред официалните гости бяха проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи, доц. Христо Михайлов – ректор на Лесотехническия университет, Роси МакКий – член на Съвета на настоятелите на НСА, Ангел Стойков – председател на Националното представителство на студентските съвети, Валентин Заяков – съветник към Парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта и др.

Малките възпитаници от ДГ „Приказка без край“, с директор г-жа Ана Зографова, придадоха уникална атмосфера и несравнима емоция на възпоменателната церемония със своя рецитал от стихове и песни, посветени на величавото дело на Апостола. Програмата бе подготвена от децата от III група и техните учители - Мими Яхова и Мария Пенева.


В края на събитието децата посетиха Образователния и олимпийски център на Академията, където бяха поздравени лично от ректора проф. Красимир Петков и получиха благодарствени грамоти за участието си във възпоменателната церемония.

"Не случайно Национална спортна академия носи името на Апостола на свободата. Чрез спорта ние изразяваме своята свобода, своето желание за израстване и просперитет. До голяма степен ние се опитваме да изпълняваме неговите завети, защото спорта не търпи компромиси и когато гледаш своята работа и я свършиш добре, смятам, че цялата нация се гордее с постигнатите високи спортни резултати" ,това заяви ректорът на Национална спортна академия "Васил Левски" проф. Красимир Петков.



Глава пред святото дело на Дякона сведоха учителите и учениците от 166-то спортно училище "Васил Левски" в столицата. Училищната общност поднесе цветя пред паметника на Васил Левски в парка „Герена".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Румяна и Свилен Нейкови с положителна допинг проба

Световният шампион по гребане за младежи до 23 години от 2021 година  Емил Нейков е дал положителна допинг проба. Новината съобщава "Сега", като цитира Международната агенция за тествания (ITA). Синът на олимпийската шампионка по гребане от Пекин 2008 Румяна Нейкова и на нейния съпруг и треньор, бивш спортен министър и настоящ президент на федерацията..

публикувано на 24.02.25 в 13:39

Спортистите от Федерацията по адаптирана физическа активност започнаха зимна подготовка в Пампорово

Спортисти със Синдром на Даун и с други интелектуални затруднения от Федерацията по  адаптирана физическа активност – България с президент Слав Петков вече са на зимен лагер в курорта Пампорово, където до петък ще  усъвършенстват своите умения в зимните спортове и се наслаждават на природата в подкрепяща и мотивираща среда. Треньори и специалисти..

публикувано на 24.02.25 в 07:10
Иван Иванов

Иван Иванов загуби на финала в Порто Алегре

Иван Иванов загуби на финала при юношите на турнира по тенис на клей от категория J300 на ITF в Порто Алегре (Бразилия). Българинът отстъпи в изключително драматичен мач пред Ноа Джонстън (САЩ) със 7:6(7), 6:7(5), 1:6. Срещата продължи над три часа и се игра при температура от над 30 градуса. Иванов беше само на две точки от победата,..

публикувано на 24.02.25 в 06:31
Мохамед Салах и Доминик Собослай донесоха победатана Ливърпул срещу Манчестър Сити

Ливърпул победи като гост Манчестър Сити

Ливърпул победи като гост Манчестър Сити с 2:0 в дербито от 26-ия кръг на Висшата футболна лига на Англия и направи голяма крачка към титлата. Така "червените" увеличиха преднината си на върха в класирането на 64 точки, 11 повече пред втория Арсенал, който загуби от Уест Хем с 0:1. Тимът на Пеп Гуардиола, който отпадна от Шампионската лига,..

публикувано на 24.02.25 в 06:30

Таекуондистите ни с 5 златни медала от Словения G1

При мъжете националът Християн Георгиев от клуб "Ахил" спечели златния медал в категория  54 кг след три победи над Релжа Ивкович (Сърбия), Хавиер Соуса  (Испания) и Лука Туркалж (Хърватия). Станислав Митков също от клуб „Ахил“ триумфира в категория  63 килограма при юношите. Възпитаникът на Венцислав Соколов стигна до първото място след успехи..

публикувано на 23.02.25 в 22:01
Национален отбор по баскетбол

Баскетболистите ни със страхотен мач срещу световния шампион, но не успяха да се класират за Евробаскет

Мъжкият национален отбор на България се прости с мечтата за Евробаскет 2025. В последния си мач от квалификациите баскетболистите на Росен Барчовски отстъпиха на световния шампион Германия с 85:94 след невероятна драма в Бамберг. Дори в намален състав и в ролята на пълен аутсайдер в срещата, гостите се бориха до последно, като изиграха много силно второ..

публикувано на 23.02.25 в 20:39
Пламена Миткова

Саръбоюков и Миткова от ДП по лека атлетика в зала

Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова станаха шампиони на скок дължина на държавното първенство по лека атлетика в зала, което завърши тази вечер в столичната "Асикс Арена". Атлет номер 1 на България за 2023 година Божидар Саръбоюков (Хеброс-Харманли) спечели своята четвърта поредна национална титла в тази дисциплина, след като постигна 8.00 метра в..

публикувано на 23.02.25 в 20:25