Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция.
Кой ще е коалиционният партньор на хриситяндемократите - това всъщност е въпросът, който ще решат изборите в Германия утре. От това дали в парламента ще влязат либералите от "Свободно-демократическата партия" и ляво-националистите на Сара Вагенкнехт зависи какви ще са възможните коалиции.
Все още християндемократите са първи в проучванията с 27 до 32% в различните социологически агенции. В последното проучване на института Insa от днес те получават 29,5%
Това е с половин процентен пункт по-малко в сравнение с предишното проучване.
"Алтернатива за Германия" и германските социалдемократи запазват своите съответно 21 и 15 процента. Зелените леко намаляват одобрението до 12,5 процента (-0,5). Левите увеличават подкрепата си с половин процентен пункт до 7,5 процента. Това са и петте сигурни партии в Бундестага според проучванията до този момент.
Либералите взимат малко над 4,5 процента – бариерата за влизане в Бундестага е 5%, тоест съдбата им зависи буквално от всеки глас. Алиансът на Сара Вагенкнехт остава на 5 процента и би бил представен в Бундестага.
Промените в световен план се отразиха силно и на предизборната кампания в Германия. Крайнодясната Алтернатива за Германия получи неочаквана подкрепа не само от Русия, както бе доказано нееднократно, а и от САЩ. Специалният съветник на Доналд Тръмп Илон Мъск публично на няколко пъти призова да се гласува за АфД. Подкрепа, макар и не публична, крайнодесните получават и от Китай.
Целта е разединение в германското общество и отслабване на Европа. Затова и изборите утре се смятат за съдбовни не само за Германия, а и за цяла Европа.
Работната група към парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси обсъди промените в Изборния кодекс за съставянето и мандатността на Централната избирателна комисия. Депутати и представители на професионални и неправителствени организации влязоха в спор дали да се увеличи числеността й и дали да се запази начинът на формирането..
ДПС-ДПС остава в управлението до получаването на конвергентния доклад за влизането на България в Еврозоната. Това стана ясно след 6-часово заседание на колективните органи на ДПС-ДПС. Вотът на недоверие също няма да бъде подкрепен от депутатите на формацията. ДПС-ДПС продължават с подкрепата за управлението на кабинета Росен Желязков. От..
Окръжната прокуратура в Плевен повдигна обвинение на 65-годишния мъж за тежката катастрофа местността "Хумата" край Плевен, в резултат на която пострада и на път за болницата почина 12-годишно дете. Дядото на дете е приет с опасност за живота в реанимация на плевенската Университетска болница "Д-р Георги Странски". 12-годишно дете загина..
Голяма част от изтеглените от пазара лекарствени продукти имат терапевтичен аналог . Това заяви пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз (БФС), като подчерта, че за изтеглянето на някои лекарства често има маркетингови причини , но трябва да има условия компаниите да имат стимул, за да имат желание да вкарват и..
Преди 70 години в Русе живеел интересен чешит - бай Цончо, който дресирал едно лисиче. Животинчето било обучено да измъква портфейлите на гражданите в Голямата градина и било чудна атракция. Дори в местния говор си имаме определение, че някой е хитър като на Бай Цончо малкото лисиче. Един вид шегата и лъжата си вървят ръка за ръка дори в..
Според зам.-председателя на ГЕРБ и министър на вътрешните работи Даниел Митов готовността на управляващите за формиране на мнозинства зависи от решението на ДПС-ДПС: "Тези хипотези трудно можем да коментираме. Дайте да видим първо какво ще е решението на АПС, пък тогава вече ще мислим кой за какво е готов". Според Николай Денков вотът на недоверие..
Производителите на автомобили в ЕС ще разполагат с три, а не с една, както е сега, години, за да изпълнят целите за намаляване на емисиите на въглероден диоксид. Оценката за емисиите от новите коли и ванове ще бъде усреднена за периода 2005-2027 г., вместо да бъде извършвана всяка година. Облекчението е част от предложената днес от Европейската..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..