Това заяви пред БНР доц. Искрен Иванов - политолог, международен анализатор и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", в коментар за разговора между президентите на САЩ и Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.
Според него оттук нататък се очертават два сценария за развитието на войната в Украйна:
"Първият е постепенно да се премине към деескалация на конфликтните зони и войната да завърши със споделяне на Украйна. В една такава ситуация основните параметри на това примирие ще се очертаят от САЩ и Русия. Вторият – по-неблагоприятен сценарий, е войната да се възобнови отново. Това може да стане при две условия – ако по някакъв начин Вашингтон и Москва се разминат в очакванията си за взаимните си нагласи, ако по някакъв начин Тръмп и Путин се скарат, другият вариант е ако Европа излезе извън този консенсус, който в момента се формира между Вашингтон и Москва, защото тогава на практика ЕС ще се окаже сам срещу САЩ, Русия, Китай и т.н. При липсата на такъв консенсус, твърде е възможно при изпращането на тези европейски миротворци, които в момента се обсъждат, Русия в един момент да иска да ги провокира и това да доведе до ново напрежение. В крайна сметка дали пък Русия не иска точно това – на територията на Украйна да има европейски войски, които по някакъв начин тя да провокира?".
Европейски миротворци в Украйна могат да присъстват единствено и само, ако тяхното присъствие е еднакво приемливо както за Вашингтон, така и за Москва, категоричен бе доц. Иванов в предаването "Преди всички". Той подчерта, че ако такъв консенсус отсъства, в рамките на мандата на Доналд Тръмп войната ще започне отново.
Според него българското правителство действа прагматично на този етап:
"То се опитва да лавира между ЕС и САЩ. И все пак има нещо, което политиците в България трябва да обмислят за в бъдеще – това е въвеждането на национална политика, с която да се фиксира процент от БВП, който да се отделя за отбрана. Ако един такъв инструмент за заделяне на средства се приеме и в българския бюджет и в националното законодателство, това на практика ще адаптира нашата външна политика към сегашните геополитически реалности много по-добре".
По думите му когато има политическа воля за такива политики, винаги се намират и средства. Въпросът е по какъв начин ние да подходим така, че отношенията ни със САЩ да продължат да се развиват, коментира политологът.
"В последно време в България започна едно доста широко анти-Тръмп говорене, което постепенно започва да прераства в един мащабен антиамериканизъм, който мен започва да ме притеснява. Ясни са заявките на Франция и Великобритания да опънат ядрен чадър над Европа, да помагат на Европа да се защитава, но те не разполагат с ядрени триади и техните арсенали могат да са достатъчни дотолкова, доколкото да защитят Западна Европа. Докато Централна и Източна Европа не може да разчитат на ЕС за отбраната си. Ние можем да разчитаме единствено и само на САЩ в рамките на тази конфигурация".
По думите му единствената причина, поради която няма война в Европа толкова години и поради която все още не е избухнала Трета световна война, е защото системата на ядрено сдържане на Европейския континент работи вече много десетилетия. Над Европа има американски ядрен чадър, който предполага, че Русия няма да нападне, подчерта той. Според него въпросът е как да функционира това сдържане така, че то да е в полза на Европа. Единственият вариант това да се случи е този американски ядрен чадър да се запази, категоричен бе доц. Иванов. Той изтъкна също, че за изграждането на европейска армия ще е нужно поне десетилетие, а за постигане на ядрен паритет с Русия – поне 2 десетилетия.
По отношение на украинското членство в НАТО – този въпрос ще продължи да се обсъжда поне 2-3 месеца, изказа мнението си международният анализатор и подчерта, че залогът е много голям.
"Проблемът с украинското членство в НАТО е, че веднага след като Тръмп беше избран за президент, Зеленски падна в капана на Русия и се скара с Тръмп. Въпрос на време беше или Путин да се скара с Тръмп, или Зеленски да се скара с Тръмп. Ако Зеленски беше балансиран и беше изчакал, руският президент щеше да изостри отношенията си с Тръмп и тогава ви уверявам, че както позицията на Тръмп беше, че Украйна не трябва да влиза в НАТО, така тя щеше да се завърти на 360 градуса".
Според него след тежките разговори между Тръмп и Зеленски, шансовете на Украйна да влезе в НАТО по-скоро клонят към 0.
Цялото интервю на Диана Дончева с доц. Искрен Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни, предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..
С нови данъчни стимули Кипър ще привлича обратно в страната работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени, реши правителството днес. Първото събитие от стартиращата кампания за връщане на таланти, наречена "Brain Gain", ще е през май в Лондон с участието на президента Никос Христодулидис. Приетият законопроект предвижда завръщащите се кипърски..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че има свой собствен краен срок за решаване на конфликта и че Украйна и Русия трябва да преговарят, предаде Ройтерс. "Имам собствен краен срок" (за прекратяване на войната в Украйна), каза той пред журналисти в Белия дом малко преди срещата си с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре. Тръмп..
Протест пред Министерството на културата имаше този следобед в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство архитект Петър Петров. Той беше отстранен от поста от министъра на културата Мариан Бачев на 6 март. Като мотиви са посочени липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви в Кюстендил, че готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората. Той участва в работна среща на тема: "Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона", организирана от регионалната Търговско промишлена палата . Хората да са спокойни за..
Представители на администрацията за борба с наркотиците на Съединените щати са провели среща с министъра на вътрешните работи Даниел Митов, на която са били обсъдени двустранното сътрудничество и възможностите за бъдещо съдействие в областта на борбата с трафика на наркотици, съобщават от МВР. Отговорният помощник-агент на агенцията Кевин Даниелс е..
От Министерството на вътрешните работи потвърдиха, че посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е подал заявление за предсрочно прекратяване на мандата си и се прибира в България в края на месеца. За момента причините за оттеглянето му не са ясни. Панайотов връчи акредитивните си писма през юни 2022 г. на тогавашния американски..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...