Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Просветният министър: Да има поне 3 тестови пакета за оценка на входното ниво

Предложение за децата билингви: Часове по български за езикова интеграция

Начален учител: Големият проблем е непосещаването на детска градина и подготвителна група

| Интервю
Снимка: Pixabay

Трябва ли децата билингви да имат допълнителни часове по български език?

"Факт е, че в българската образователна система и в българския закон за предучилищното и училищното образование нямаме т.нар. езикова интеграция", признава министърът на образованието Красимир Вълчев пред парламентарната комисия.

По думите му, това означава ако едно дете се върне от чужбина, стъпи на входа на училището и не знае български, то да започне само с изучаването на езика.

"Ние го "пускаме по пързалката" да учи всички предмети. Затова в езиковите гимназии се започва само с език", пояснява Вълчев.

Промяната в закона е била обсъждана и ще бъде предложена – ако едно дете не знае български, да започне само с изучаването му, уточнява просветният министър. Експертите предлагат това да е предшествано от тест "колко не знае".

Според Красимир Вълчев трябва да има поне три пакета според степента на познания на езика – за деца, които въобще не знаят; за други, които малко знаят и малко говорят и за деца с определени езикови дефицити.

"Има и още една опция, която и в момента съществува, но не е достатъчно силна – допълнителното обучение за преодоляване на образователни трудности. То трябва да остане като допълнение към всичко това."

Вълчев смята, че по-голямата трудност ще е не регламентирането на законодателните промени, а организацията за прилагането им – с допълнителни средства и учители. Министърът на образованието отчита и необходимостта тези деца да не бъдат сегрегирани – ако едно подобно дете учи само български, то да може да участва и в часовете по музика и физическо възпитание, така че да има механизъм на постепенно включване.

За това, че децата с различен майчин език от българския, срещат предизвикателства с учебния материал още в началния курс, разказа пред БНР Мария Николчева, начален учител в пазарджишкото село Динката. Затова тя индивидуализира учебния процес:

"Всяко дете е ангажирано с материали, които отговарят на неговото ниво, за да е активно и да се чувства приобщено в класната стая. Да се чувства зачетено и ангажирано."

Николчева подчертава колко е важно партньорството с родителите, за да посещават децата редовно училище.

"Големият проблем е непосещаването на детска градина и подготвителна група от децата. В моята класна стая имах три деца, които срещаха такова затруднение, но много бързо - през превод, те влязоха в ритъма на останалите деца и започнаха да разговарят свободно и спокойно."

Според преподавателя тези деца не бива да се притесняват, че не знаят български и да се чувстват пренебрегнати.

"Въпросът е ние да ги приемем и подкрепим. Тогава нещата се получават."

Мария Николчева вижда и друг вариант – неформални занимания, или задължителните допълнителни часове да протичат под формата на летни занимални, с творчески дейности и "ученето през приятното".

"Групова работа също – нещо много важно. Учениците, които по-добре се справят, помагат на тези, които срещат затруднения."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доклад: Пациенти с рак на Острова остават без животоспасяващи лекарства

На британски пациенти с рак се отказват животоспасяващи лекарства, а изпитанията на революционни лечения са провалени от бюрокрацията и допълнителните разходи, породени от Брекзит, съобщи "Гардиън", позовавайки се на изтекли данни от доклад. Все по-голям брой хора се диагностицират с ракови заболявания на фона на нарастващото и застаряващо..

публикувано на 21.04.25 в 10:14
Патриаршеска света литургия в храм „Свето Възкресение Христово“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Господ ни показа нов начин на живот с възкресението си

Православната църква чества втория ден след Възкресение Христово и началото на т.нар. Светла седмица. Патриарх Даниил участва в празнична литургия в храма "Свето Възкресение Господне" в столичния квартал "Красна поляна": "Господ с възкресението си ни показа, че има нов вид живот, нов начин на живот, който води към нетление...

публикувано на 21.04.25 в 09:58

Най-малко 7 души са се удавили заради силни бури в Австралия

В Австралия през изминалия празничен уикенд най-малко 7 души са се удавили заради силни океански вълнения. Последният потвърден смъртен случай е на 9-годишно момче, открито между скали край плаж в Нов Южен Уелс. Двама души все още са в неизвестност. Организацията "Сърф Лайв Сейвинг" в същия щат твърди, че от петък насам е извършила 150..

публикувано на 21.04.25 в 09:57
Атанас Радев

Атанас Радев: Има структурен проблем с младежките политики и трябва да се търси решение

Младите хора не са приоритет на държавата, е изводът от проведената наскоро кръгла маса "Перспективи и предизвикателства пред младите хора" , организирана от парламентарната комисията за младежта и спорта. На дискусията са представени изследвания фондация Фридрих Еберт на младежта в България, както и анализ на  планирането и..

публикувано на 21.04.25 в 09:57

Близо 6000 контрабандни вейп цигари задържаха при проверка в София

Близо 6000 контрабандни вейп цигари откриха митническите служители при проверка на пратка в София, съобщиха от Агенция "Митници". На 16.04.2025г. митническите инспектори извършват операция в складово помещение на куриерска фирма в гр. София. Митническата операция е осъществена след съвместна разработка на служителите от отдел "Акцизен..

публикувано на 21.04.25 в 09:47

Антон Иванов: Ще трябва да платим дефицитите - да се разделим с част от държавната енергетика

Очевидно е, че енергетиката ни трупа дефицити. И за тях не се предприемат стъпки да бъдат премахнати. И в крайна сметка ние ще ги платим, няма кой друг, предупреди в интервю пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум. "Сега се радваме на по-ниски цени, на компенсации, на възможност да заобиколим фактите, но ще дойде..

публикувано на 21.04.25 в 09:12
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Активисти ще подкрепят загубилите домовете си в "Захарна фабрика"

От 19 часа тази вечер активисти планират да се съберат на мястото на съборените ромски къщи в софийския квартал "Захарна фабрика". В писмо до медиите организаторите изтъкват, че над 200 души са загубили домовете си "поради произвола на кмета на район "Илинден". Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" Божият кръст..

публикувано на 21.04.25 в 09:11