Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Сдружение "Памет и бъдеще" в село Чалапица
Снимка: Здравка Маслянкова

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си. Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и новозагорците Веселин Магъров и Йорданка Трифонова

38 мъже и жени с всякакви професии са заедно от години в сдружението "Памет и бъдеще" от пловдивското село Цалапица. Историческата памет е жива и делата на предците ни не трябва да се забравят, казва председателят на сдружението Димитър Чушев.

"Идеята на нашето дружество е да се стремим да запазим българщината. Опитваме се по всякакъв начин да запалим любовта у децата към родината и отечеството. Изнасяме открити уроци в училищата, изнасяме въстановки, участваме във филми, възстановяваме стари обичаи. Всичко, което правим, ни изпълва с гордост. Това е нашето минало".


Димитър Чушев е учител в затвора:

"Едното не е свързано с другото, по-скоро помага, защото в затвора има най-различни съдби и те подтикват да се обръщаме към миналото и към корените си. Народ без минало няма бъдеще".

Десетки родолюбци от Цалапица, София, Пазарджик, Стара Загора, Нова Загора и Габрово се събраха преди седмица във великотърновското село Велчево, за да пресъздадат трагичното, но славно Търновско-силистренско въстание от 1835 година, останало в историята като Велчовата завера и да покажат героизма на Велчо Атанасов Джамджията, на отец Сергий от Плаковския манастир и техните съратници от преди 190 години:

"Използваме максимално податки от историята и да го усети и публиката и да почувстват героизма на тези мъченици, които са жертвали живота си за нашата свобода. Това е първото организирано движение за освобождение на България, само 40 години преди Априлското въстание. Няма въстание с положителен край в България, всичките са с трагичен край. Българите трябва да се гордеем с тези хора, защото те са се отрекли от всичко за освобождението. Само един поклон пред техния героизъм".


Сърце българско, юнашко не трае, разказва шлосерът във вагоноремонтно депо Веселин Магъров от новозагорското сдружение "32-и Старозагорски пехотен полк" към Национален клуб "Традиция" и споделя за трудностите при реализацията на патриотичните инициативи на клуба:

"В цяла България правим исторически възстановки и реконструкции и в чужбина също се опитваме да предадем на децата. Има проблем с политиците, когато им е изгодно, ни канят във възстановки и събития, когато нямат полза от нас, не ни търсят и това е лошото. Когато ние ги търсим за съдействие, на 90 % от случаите ни отказват. Има една битка за първото освобождение на Нова Загора, преподава се във военните училища в Русия, но в България не се знае за нея. Няколко пъти сме правили опити да я пресъздаден, но не срещаме подкрепа. Това не е само при нас. На много места има  ентусиасти като нас, които ходят безплатно".

Пресъздаването на историческите събития не е никак евтино като пари и време, но духът е жив и си заслужава всяка инвестирана минута и лев, споделят затворническият учител Димитър Чушев и шлосерът Веселин Магъров:


"Жертваме си времето, близките, за да правим това, с което се занимаваме. Една носия да се изработи струва 5000 лева. Една пушка е 200 лева, но трябва и да се възстановява. Не се жалваме, важното е, че сме запалили доста деца, имаме клуб "Млад родолюбец" с деца от пети клас. Духът е жив и се надяваме да остане жив".

В родолюбивите клубове участват и жени. В зрелите си години Йорданка Трифонова от Нова Загора също се е отдала на историческите възстановки и разказва с огромно вълнение:

"Участвам в клуб "Традиция" от съвсем скоро, начинаеща съм, но много ми харесва. Родолюбието говори в мен и желаното да възстановим историята много ми харесва. Моят костюм ми е подарък за 60-ия ми рожден ден от две приятелки от клуб "Традиция", тракийска носия е. Това участие във възстановки ми носи много вълнение, изпитвам особено чувство".

За да знаем историята си, да помним и тачим корените си безспорно е важно, а жените и мъжете от родолюбивите клубове с възстановките, които правят, и заниманията с децата ни може само да ни помогнат.


Още по темата в звуковия файл. 



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18