Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те" с подкрепата на Столичната община.

Изложбата ще продължи до 14 април 2025 г. Фотографиите са дело на Денис Бучел, а текстът към снимките е написан от Мария Пеева (Мама Нинджа).


Всички ние трябва да съзнаваме каква отговорност поема всеки един, когато осинови куче, каза зам.-кметът по екология Надежда Бочева пред журналисти. Тя обясни, че тази изложба показва именно това, какво се случва с всички създания, които не са имали късмета да попаднат на своя точен човек. Зам.-кметът призова хората да бъдат по-отговорни към отглеждането на домашните си любимци.

Бобчева каза, че знае, че животът в приют не е пълноценен, но за една част от животните това е единствената възможност, която имат. Всяко от кучетата, които ние отглеждаме в приюти заслужава по-добър живот, затова инициативи като тази изложба са много добри, смята зам.-кметът. Тя обясни, че изложбата насърчава осиновяването на кучета, но е важно този процес да бъде направен по правилния начин.


Бобчева обясни, че в общинските приюти към настоящия момент има към 1200 животни. Това, което сме си поставили за цел е поетапно да започнем намаляването на капацитета, като сме намалили броя им с 10%, добави зам.-кметът. Тя посочи, че паралелно с това се стараят да създадат по-добри условия в приютите, като има изработена цялостна реконструкция на ветеринарна клиника "Връбница", за да се превърне в модерно ветеринарно медицинско заведение. Беше направен и частичен ремонт, променени са част от загражденията в клиниката в Горни Богоров, добави още тя. 


Зам.-кметът разказа и стъпките при приемането на куче в приют. В момента, в който то бъде заловено, трябва да му бъде направен преглед и евентуално то ще бъде кастрирано. "Това, което знам, че колегите в общинското предприятие се стремят да направят, е да прилагат в пълнота програмата "Кастрирай и върни", тоест, когато кучето бъде кастрирано, след няколко дни да бъде върнато на мястото, на което е била заловено", обясни Бобчева. По думите ѝ това се прави, за да може кучето да е в своята естествена среда.

Зам.-кметът по екология каза, че един от основните проблеми са недобросъвестните стопани, които изхвърлят своите животни на улицата. Случва се понякога животните да пострадат и да имат нужда от по-сериозна медицинска грижа, като често заради отношението към тях те проявяват агресия, обясни Бобчева. Тя посочи, че се стремят да полагат  всички усилия тези животни да бъдат социализирани. 

Чуйте още в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на формацията можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40