Европейски паралели - за музея, за галерията

От мисията до действителността

събота (през седмица)
от 15.00 до 16.00 часа

Всеки от нас пази много спомени за отделни периоди от своя живот. Понякога те са скрити в малките късчета хартия, наречени марки. В монети или фигурки и всякакви предмети, които ни напомнят за нещо важно, което някога ни се е случило. Очакваме те да ни попречат да забравим моменти на на щастие, раздяла, на успех – за нас или за другия. Едни от нас са по-сантиментални и по-старателни и превръщат усилията си в създаване на малки музеи. Те се разполагат в началото в някое чекмедже, после в шкаф, в стая. И постепенно се оказва, че в сбирката са попаднали и някои ценни предмети – монети, марки, парчета керамика или цели предмети от далечно минало на прадеди или на съвсем непознати хора, живели преди стотици години. Страстта на колекционера – хоби или бизнес. Истории от света на колекциите... Моменти на открития, слава и богатство... понякога.
“Европейски паралели – за музея, за галерията” е предаването за музеите, музейното дело, галериите, за тяхната мисия да опазват и съхраняват културното наследство на нацията. Ще се разходим заедно из залите на най-големите музеи и галерии и у нас, и по света, и ще ви разказваме интересни истории за оригинални експонати и произведения на изкуството.
Съвременната култура и културното наследство - хармонична ли е тяхната връзка или могат да проявяват враждебност помежду си?
Образът на музея и в социалното пространство и какви са неговите задачи при опазването на културното наследство?
Погледът на другия за българските съкровища – от дипломатическата любезност на посланика до агресивното любопитство на туриста... Ще търсим отговор и на много въпроси, свързани с усилията за поддържане и функциониране на българските музеи, с тяхната роля и място в културното пространство и в потоците на културния туризъм. Какво не достига на галерията и музея у нас, за да се превърнат те трайно в естествени притегателни туристически обекти? Кои са по-интересните творби, които се съхраняват във фондовете на музеите в България?
Ще се стремим да бъдем полезни и със съвети как да си направите музей или галерия или ако вече сте напреднали в това дело, ще хвърлим един поглед и към вашите семейни сбирки и колекции, ако ни позволите. Ще се стремим да сме полезни и на колекционерите и на самите културни институции, като разговаряме за нормативната уредба и ви предлагаме необходимата информация по тази тема.
Музеите в България разполагат не само с богати колекции, но и с един изключителен капитал – музейните специалисти. Ще ви срещнем с интересни хора, които са посветили много от своето време на развитието на музейното дело и музейния мениджмънт. 

Екип на предаването: Божидар Любенов, Анелия Димитрова, Албена Велева


Публикации

140 години от гибелта на Васил Левски. Факти от революционната дейност на Апостола в София

На 19 февруари признателна България отбелязва 140 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Към края на 1872 г. Левски решава да се срещне с Каравелов в Румъния, за да обсъдят проблемите, възникнали след залавянето на Димитър Общи. На път за..

публикувано на 15.02.13 в 12:59

Култът към Яворов – срещи в Националния литературен музей

Несъмнено, култът към Яворов е създаден от онези малцина негови приятели, ценители, критици и борци за освобождението на Македония, които безусловно вярват в поета и в неговата невинност… И само месец след гордия акт на стоическото човешко достойнство –..

публикувано на 01.02.13 в 09:49

Културни аспекти на ирландското председателство на Европейския съюз

Ирландия застава начело на Европейския съюз (ЕС) за седми път, което съвпада с 40-годишнината от присъединяването на страната към Съюза. Какво се промени за това време в културната политика на ЕС? И как уроците на икономическата криза оказват влияние върху..

публикувано на 18.01.13 в 08:13

Националният исторически музей през 2013 – отново по следите на Via Pontica

През годината, която си отиде преди броени дни, покрай дискусиите около консервацията и най-вече реставрацията на археологическите находки научихме, че за много обекти се планира „вдигане до зъбер”. Или по-точно казано, за разкритите части от антични..

публикувано на 04.01.13 в 08:38

За художествените галерии и за творците

На 19 декември в Националната художествена галерия или Националният музей на българското изобразително изкуство, както вече е официалното й наименование, беше открита поредната оригинална изложба. Пред многобройната публика бяха представени произведения на..

публикувано на 21.12.12 в 10:02

Йорданка Фандъкова за София през 2012 г. – крачка напред към „Европейска столица на културата 2019”

Кои събития през 2012 г. приближиха София към успех? Ще бъде ли избрана за Европейска столица на културата 2019? Имаме ли вече достатъчно ясна представа за ползите, които ще има българският град, спечелил тази титла? И ясни и прозрачни ли са критериите за..

публикувано на 07.12.12 в 08:42
Откриването на съкровището от Свещари увенча с успех дългогодишната работа на археолога ст.н.с. д-р Диана Гергова – на сн. диадема от погребението на гетски владетел, живял по тези земи в края на IV и началото на III век.

За археологията и за съкровищата

В началото на месец ноември българската археология добави към богатата си колекция още едно съкровище. След продължително проучване на т.н. Омуртагова могила, доц. д-р Диана Гергова – един от най-изтъкнатите специалисти по тракийска археология от..

публикувано на 23.11.12 в 09:09
Още през 30-те години на миналия век във Франция започват създаването на музей на киното. Днес музеят се намира в постмодерна сграда, проектирана от американския архитект Франк Гери.

Музей на българското кино

На 6 август 2001 г., в една от залите на Киноцентъра – Бояна, с тържествен водосвет е открита експозиция, замислена като основа на един бъдещ български музей на родното ни кино. Но след този тържествен ден идеята за Музей на българското кино потъва в..

публикувано на 09.11.12 в 08:40
Музеят за изящни изкуства „Пти Пале” в Париж.

"Париж 1900"

„Париж 1900” е изложбата, която „Пти Пале” - музеят за изящни изкуства на Парижката община - представя до 13-и януари 2013-а година в Националната галерия за чуждестранно изкуство в София. Това е поредното престижно събитие, организирано от Франция в..

публикувано на 26.10.12 в 09:45

Идеи за музеи - Музей на ретро автомобилите

Страст, любов, суета... Неповторимото усещане, че притежаваш вещ, която някога е била в центъра на важни исторически събития, късче от съдбата на друг човек, останал в миналото... Старинни предмети със своите тайни и истории, свидетели на мощта на империи..

публикувано на 12.10.12 в 10:02