Eмисия новини

Европейски паралели - за музея, за галерията

От мисията до действителността

събота (през седмица)
от 15.00 до 16.00 часа

Всеки от нас пази много спомени за отделни периоди от своя живот. Понякога те са скрити в малките късчета хартия, наречени марки. В монети или фигурки и всякакви предмети, които ни напомнят за нещо важно, което някога ни се е случило. Очакваме те да ни попречат да забравим моменти на на щастие, раздяла, на успех – за нас или за другия. Едни от нас са по-сантиментални и по-старателни и превръщат усилията си в създаване на малки музеи. Те се разполагат в началото в някое чекмедже, после в шкаф, в стая. И постепенно се оказва, че в сбирката са попаднали и някои ценни предмети – монети, марки, парчета керамика или цели предмети от далечно минало на прадеди или на съвсем непознати хора, живели преди стотици години. Страстта на колекционера – хоби или бизнес. Истории от света на колекциите... Моменти на открития, слава и богатство... понякога.
“Европейски паралели – за музея, за галерията” е предаването за музеите, музейното дело, галериите, за тяхната мисия да опазват и съхраняват културното наследство на нацията. Ще се разходим заедно из залите на най-големите музеи и галерии и у нас, и по света, и ще ви разказваме интересни истории за оригинални експонати и произведения на изкуството.
Съвременната култура и културното наследство - хармонична ли е тяхната връзка или могат да проявяват враждебност помежду си?
Образът на музея и в социалното пространство и какви са неговите задачи при опазването на културното наследство?
Погледът на другия за българските съкровища – от дипломатическата любезност на посланика до агресивното любопитство на туриста... Ще търсим отговор и на много въпроси, свързани с усилията за поддържане и функциониране на българските музеи, с тяхната роля и място в културното пространство и в потоците на културния туризъм. Какво не достига на галерията и музея у нас, за да се превърнат те трайно в естествени притегателни туристически обекти? Кои са по-интересните творби, които се съхраняват във фондовете на музеите в България?
Ще се стремим да бъдем полезни и със съвети как да си направите музей или галерия или ако вече сте напреднали в това дело, ще хвърлим един поглед и към вашите семейни сбирки и колекции, ако ни позволите. Ще се стремим да сме полезни и на колекционерите и на самите културни институции, като разговаряме за нормативната уредба и ви предлагаме необходимата информация по тази тема.
Музеите в България разполагат не само с богати колекции, но и с един изключителен капитал – музейните специалисти. Ще ви срещнем с интересни хора, които са посветили много от своето време на развитието на музейното дело и музейния мениджмънт. 

Екип на предаването: Божидар Любенов, Анелия Димитрова, Албена Велева


Публикации

40 години от откриването на Свещарската царска гробница

Дейността и новите проекти на Историческия музей в гр. Исперих са темата на предаването "Европейски паралели". За дейността на музея, изложбите и ценните експонати разказват Емилия Германова, директор на институцията, и Борислава Вискова,..

публикувано на 28.06.22 в 13:33
Магдалена Жечева, директор на РИМ - Търговище, в програма

Новите проекти в Регионалния исторически музей - Търговище

Селището за първи път се споменава в данъчния регистър на Османската империя от 1573 година, с името Ески Джумая (Стар Петък). През 1658 година градът става административен център, а от 1934 година той e преименуван на Търговище. Решението да се създаде..

публикувано на 14.06.22 в 08:25
Проф. д.и.н. Диляна Ботева и Румен Дечев

За библиотеките – от времето на древността до днес

За библиотеките – като своеобразни музеи, съхранили етапите на развитието на човешкото общество и на света, както и за създаването на книгохранилищата-библиотеки – още от периода на Древна Гърция и Древен Рим разказа проф. д.и.н. Диляна Ботева,..

публикувано на 30.05.22 в 16:01

Европейската нощ на музеите – 2022 година

За осемнайсети път българските музеи и художествени галерии участват в инициативата „Европейски нощ на музеите“, която е посветена на Международния ден на музеите – 18 май. В това предаване гостува Мария Конакчиева – „Връзки с обществеността“ на Френския..

публикувано на 14.05.22 в 16:20
Ангел Янков, директор на РЕМ – Пловдив

Експозицията на Регионалния етнографски музей - Пловдив

Как се опазват традициите и какви богатства се пазят във фондовете на Регионалния етнографски музей в Пловдив? За да научим повече, се "разходихме" из залите на музея със съдействието на неговия директор доц. д-р Ангел Янков. С него разговаряхме и за..

публикувано на 04.05.22 в 12:24

Ден на българската конституция

На 16 април чествахме 143 години от приемането на Търновската конституция и Деня на българската конституция. По този повод Народното събрание на Република България отвори вратите си за свободно посещение на историческата сграда. Специално за посетителите..

публикувано на 16.04.22 в 16:15
Албум на художникака Иван Милев

Галерията, изкуството, изложбите

В предаването гостува д-р Пламен В. Петров, директор на Художествената галерия в гр. Казанлък. Той сподели интересни факти от нейната история, а също и за колекциите от творби на знаменити български художници. Д-р Петров има интересни изследователски..

публикувано на 05.04.22 в 10:45
Д-р Екатерина Цекова в студиото на програма „Христо Ботев“

65 години Национален политехнически музей

Създаден на 13 май 1957 г., Националният политехнически музей отбелязва своя 65-годишен юбилей. През първите няколко години той е част от структурата на Българската академия на науките, като за първоначалното сформиране на колекциите помагат..

публикувано на 22.03.22 в 08:05
Доц. д-р Атанас Шопов (вляво) и Борис Хаджийски

И още нещо за музеите

Събитията, които разтревожиха и развълнуваха хората през отминалия месец, се допълниха и с категоричните съобщения, че много от музеите в страната може да останат затворени за посетители. Причината – липсата на достатъчно финансиране, както и неразбиране..

публикувано на 07.03.22 в 14:56
Елена Георгиева в студиото на програма „Христо Ботев“

Музеят на Левски – Регионален исторически музей - Ловеч

19 февруари е един по-различен ден – ден за преклонение пред подвига и саможертвата на Васил Левски - Апостола на свободата, един от най-великите българи. В предаването гостува Елена Георгиева, главен уредник „Работа с публики“ в Регионалния..

публикувано на 22.02.22 в 09:49